Na Veľký piatok sa nikde vo svete neslávi svätá omša

Na Veľký piatok sa nikde vo svete neslávi svätá omša

Tisk

pia200„Opovrhnutý a posledný z ľudí, muž bolestí, ktorý poznal utrpenie, pred akým si zakrývajú tvár, opovrhnutý, a preto sme si ho nevážili.“ (Iz 53,3) Na Veľký piatok si kresťania pripomenuli svoje vykúpenie.

 

Obrady Veľkého piatka sa všade na svete nazývajú obradmi a nie svätou omšou, a to preto, že v tento deň sa Kristus za svet obetoval a zomrel. Sám tak v tento deň zosobnil obetu a nie je nutné obetu vykonávať i v chráme. V tento deň je oltár prázdny, smutný, bez ozdôb a kríž odhalený na znak utrpenia. Tiež červené rúcha kňazov reprezentujú farbu utrpenia a bolesti.

PIA

 

Z celého slávnostného trojdnia je Veľký piatok slávený najsmutnejšie. Je to čas prísneho pôstu, na znamenie toho, že aj Ježiš bol súdený a trpel. Tiež fyzicky nič celý deň nejedol a nepil. Kresťania sa postia, hrajú sa pašijové hry, chodia na posledné krížové cesty pôstneho obdobia. Z Ríma je tiež vysielaná krížová cesta prebiehajúca v Koloseu s účasťou viacerých národov a pápeža.

Tento deň sa završuje uložením tela do hrobu. Hrob sa nachádza vždy mimo oltára a slúži na poklonu veriacich, ktorí môžu prichádzať k hrobu dnes večer, či na Bielu sobotu počas dňa, až do momentu vzkriesenia na Bielu sobotu večer.

Biela sobota je na rozdiel od bolestných chvíľ Zeleného štvrtku a Veľkého piatku, najradostnejším a najslávnostnejším momentom celej Veľkej noci.


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Herec Tomáš David: „Vedu dialog s pánví, kastrólem nebo vidličkou“

200divvvMěstské divadlo Zlín si na novou sezonu sehnalo posily – dva Tomáše. Kromě Tomáše Červinky jde o Tomáše Davida, kterého jsme nyní pořádně vyzpovídali. Na prknech ho můžete vidět jako Pejska v pohádce O pejskovi a kočičce.

...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Rodí se dokument o hraběnce Barboře Wrbnové, která prošla čtyřmi epochami

wrb 200Pohnutý osud hraběnky Barbory Wrbnové zachytil publicista a fotograf Robert Rohál už ve dvou publikacích. Nyní se však rozhodl napsat scénář k dokumentu, který by měl letos natočit mladý režisér a dokumentarista Jakub Krumpoch.

...

Literatura

Vánoce se blíží a s nimi přicházejí vánoční příběhy

krtek a vanoce albatrosJe sice teprve říjen, ale podle obchodníků už se blíží čas vánoční a je třeba vytáhnout vánoční sortiment. V některých supermarketech se už objevily adventní čokoládové kalendáře, vedle nich se kupí čokoládové figurky a vrství ván...

Divadlo

Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Sam na dva sefy200Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasik...

Film

Saulův syn navrací noční můru minulosti

sauluv syn paraSaulův syn je maďarské drama, které nám jako svůj debutní film přináší režisér a scénárista László Nemes. V českých kinech ho můžeme vidět od 18. 2. 2016. Snímek nově ohodnocený soškou Oscara za neanglicky m...