Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) a město Slavonice zvou na Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2016, které se bude konat ve dnech 2. až 4. září 2016 ve Slavonicích.
Program sestává ze společných akcí města Slavonice a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). Mezi nejvýznamnější akce patří již tradičně zahájení výstavy Nositelé tradice lidových řemesel v areálu Stavební huti Slavonice a slavnostní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu 3. září proběhne na náměstí Míru slavnostní Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Připraven je i bohatý kulturní program.
Od roku 2001 uděluje ministr kultury České republiky každoročně vybraným lidovým výrobcům titul Nositel tradice lidových řemesel. Jedná se o českou verzi projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Titul je udělován u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví, pořádaného Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky, především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, které lemují dvě náměstí v centru města. Od roku 1961 jsou Slavonice památkovou rezervací. Město vyrostlo ze strážní osady na cestě z Prahy do Vídně. Největšího rozmachu zažilo v 16. století. Domy s gotickým jádrem a renesanční úpravou pocházejí převážně ze 16. století.
Podzemní systém města pochází zřejmě ze 13.století. Chodby ražené ve skále sloužily nejen pro odvodnění suterénu, ale v případě ohrožení i jako obranná a záchranná komunikace s přímými vstupy z většiny domů v historickém jádru města. Systém se stal postupně nefunkčním a došlo k zaplavení sklepení. Od r. 1991 je prováděna postupná obnova podzemních chodeb a sklepení, část podzemí je zpřístupněna veřejnosti.
Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, jako jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.
V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, bývá v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. V rámci EHD je obdobným způsobem kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví.
V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Dny evropského dědictví v České republice mají podporu vrcholných vládních činitelů a orgánů. Od roku 2001 je součástí Národního zahájení EHD udílení titulu Nositel tradice lidových řemesel ministrem kultury ČR.
(Foto: město Slavonice, www.slavonice-mesto.cz/ehd)
< Předchozí | Další > |
---|