PAŠIJOVÉ HRY O VELIKONOCÍCH

PAŠIJOVÉ HRY O VELIKONOCÍCH

Tisk

pasije perexI ty dnešní vychází z tradičních pašijových her ze středověku z předčítání evangelia. První divadelní hry, označované jako mystéria, se brzy změnily ve velká divadelní přestavení. Narůstající jejich obliba mezi účinkujícími a diváky, patřila mezi ve městech a vesnicích zejména v 14 a 15 století, v době jejich největšího rozvoje.

 

Počátky této tradice vznikly ve Španělsku a Francií a brzy se rozšířila po dalších křesťanských státech. Světovou proslulost až do dnešní doby, má ale malá bavorská obec Oberammergau. V době třicetileté války padlo za oběť moru mnoho jejich obyvatel. Ti, přeživší slíbili, že uvedou pašijové hry, protože doufali, že díky této přísaze již nikdo na mor nezamře. V roce 1634 se do této akce zapojila prakticky celá obec.  Účinkování v těchto hrách se stále považuje za prestižní záležitost a přípravě se věnuje celý rok.  Akce se opakuje každých deset let (příští v roce 2020) a je to fantastická podívaná na tisíce lidí, kteří hrají na jevišti pod širým nebem. Své úlohy tam mají i děti i celá stáda zvěře. Navíc, obec leží v „kraji krále Ludvíka“ s jeho pohádkovými hrady Linderhof a Neuschwanstein. Pašijové divadlo je s průvodcem přístupno od května do října.

pasije 1


Českou tradici pašijových her drží Hořice na Šumavě od roku 1816, kdy byla nacvičena hra Utrpení a smrt našeho Pána Ježíše Krista. Tehdy jako herci se představilo patnáct hořických měšťanů a hrálo se bez kostýmů, později s přestávkami a úpravami textů až do roku 1887 v kostýmech. 

Nová divadelní budova v roce 1893 přilákala i členy šlechtických rodů, vysoké církevní hodnostáře, významné tehdejší osobnosti, i členy císařské rodiny. Představení bylo v roce 1897 natočeno americkými filmaři, byl to první hraný film natočený u nás. Původní texty byly v němčině, přeloženy do češtiny byly v roce 1923. Po válce noví osídlenci navázali na tato představení, pro které si upravili divadlo, ale hrálo se jen dva roky. Po roce 1948 dochází ke snahám tuto církevní tradici zlikvidovat. Z divadla se stal ovčín a sklad slámy. Dřevěná stavba byla rozebrána a zděná část a blízký poutní kostelík zlikvidována trhavinou v roce 1966. Pašijové hry v podání Plastic People měly premiéru v dubnu 1978 na Hrádečku u Václava Havla. Zvukový záznam tam pořízený byl šířen v samizdatu, na magnetofonovém pásku, společně s textovou a obrazovou přílohou.

pasije 2


K obnovené tradici dochází po roce 1989, kdy vzniká Společnost pro obnovu pašijových her. V devadesátých letech minulého století se začínají Pašijové hry uvádět i na jiných místech u nás Ždár nad Sázavou, zámek Zbraslav či na vodním hradě Lipý v České Lípě. Od roku 2014 i v Katedrále svatého Víta v Praze. Ale i malé obce na tuto tradici navazují, jako v Petrovicích na Ústecku, kde vystupují žáci základní školy.


Foto z hořických pašijí z internetu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hradní paláce Národní galerie se připojí k festivalu Open House Praha

open house 200Letos se v rámci projektu Open House Praha otevře veřejnosti celkem 51 běžně nepřístupných architektonicky zajímavých budov a objektů. Druhý ročník festivalu architektury se koná o víkendu 14.–15. května.

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s ÁDéHáDětem Kryštofem

Krystof ADHD 200V nakladatelství Emiment vyšla kniha Pavlíny Brzákové se zajímavým názvem Kryštof ÁDéHáDě. Jak tento titul napovídá, jedná se o příběh Kryštofa trpícího ADHD, který možná mnoha lidem otevře oči.

 

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Filmová kultura v českých zemích, východním Německu a Polsku

kultur 200V někdejším sovětském bloku byl prostor, vymezený českým, (východo)německým a polským územím, vnímán jako "obranný" val vůči západním státům. V oblasti filmu se tento koncept rozhodl prozkoumat brněnský badatel Pavel Skopal, když sepsal knihu Fil...