Muzeum představuje poklady slavných rudolfinských sbírek

Muzeum představuje poklady slavných rudolfinských sbírek

Tisk

mis 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá do 29. 3. 2015 výstavu Rudolfínští mistři – díla dvorních umělců Rudolfa II. z českých soukromých sbírek. Jsou na ní představeny obrazy, sochy a grafiky, které byly kdysi součástí sbírek Rudolfa II. na Pražském hradě. Po císařově smrti byly tyto vzácné poklady rozptýleny do celého světa a jsou dnes součástí mnohých galerií a muzeí. Rudolfínská díla, která se v minulosti dostala do soukromých sbírek, se čas od času objeví na světových aukcích. Tam je často kupují také čeští sběratelé. Jejich zásluhou se tak vracejí do Čech umělecká díla, která tvořila významnou součást národního kulturního dědictví a nyní ho opět obohacují.                    

 

Souborně jsou tato díla, zakoupená na aukcích v posledních patnácti letech, zpřístupněna veřejnosti poprvé. Vystavena jsou díla Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachena, Josepha Heintze st., Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha, Adriaena de Vries, několik zajímavých dosud anonymních rudolfínských děl a také soubor grafických listů. Muzeum hlavního města Prahy doplnilo výstavu o několik exponátů ze svých sbírek.

mis 1


Slavné sbírky Rudolfa II., jedny z největších, jaké kdy byly shromážděny na jednom místě, potkal krutý osud. Sotva se císař rozloučil se světem, nastala jejich postupná likvidace. Podstatnou část odvezl jeho bratr a nástupce Matyáš do Vídně, něco zdědili další císařovi bratři. Také osoby, které měly do hradních prostor přístup, využily příležitost a neváhaly se obohatit. O definitivní konec slavných sbírek se přičinili švédští vojáci, kteří to, co na Hradě ještě zůstalo, odvezli do Stockholmu.
V současné době je podstatná část rudolfínských sbírek uložena v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. Část je však rozptýlena po galeriích a muzeích celého světa. V České republice začali soukromí sběratelé v posledních deseti letech nakupovat na evropských aukcích díla rudolfínských mistrů, a obohacují tak i naše kulturní dědictví. To by mohlo být inspirací pro další potencionální sběratele. Návštěvníkům muzeí a galerií je tak dána možnost, aby se alespoň na omezenou dobu potěšili významnými uměleckými díly, která jsou jinak skryta jejich očím.

mis 2


Vystavena jsou díla Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachen, Josepha Heintze st., Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha, Adriaena de Vries, soubor grafických listů podle jejich předloh a také několik dosud anonymních zajímavých rudolfínských děl. Muzeum města Prahy doplnilo výstavu o několik exponátů ze svých sbírek.   
Zvláštním bonusem výstavy je zápůjčka dosud neznámého portrétu Rudolfa II. z doby před rokem 1585, nedávno zakoupeného do knížecích liechtensteinských sbírek ve Vídni/Vaduzu.

 

ilustrační foto autor, podle podkladů Muzea hlavního města Prahy, www.muzeumprahy.cz


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Ježíš je mou největší srdcovkou, říká textař a libretista Michael Prostějovský

michael perex 1
I když je autorem textů k mnoha starším hitům, v posledních letech zazářil Michael Prostějovský především jako libretista světových muzikálů, které se v Česku hrají. Tím prvním byl Jesus Christ Superstar, ale přebásnil do češtin...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Slovenské čtenáře zaujal speciál Historické revue na téma Karel IV.

slovensko karel iv 200Díky spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism Slovensko vyšlo speciální rozšířené číslo slovenského časopisu Historická revue. Časopis u příležitosti 700. výročí narození vladaře Karla IV. láká čtenáře n...

Z archivu...


Literatura

Norman a duchové: Harry Potter to není ani náhodou, ale nám to vadit nebude!

kniha norman a duchoveKniha od Elizabeth Cody Kimmelové vznikla podle scénáře Chrise Butlera k celovečernímu animovanému filmu ´Norman a duchové´. Zapracovali na něm známí tvůrci Koralíny, Mrtv...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...

Film

Báseň aneb Skoro úplně vymyšlený film vzniká v Olomouci

Basen bukowski200V březnu 2013 padne v Olomouci poslední klapka nového nezávislého filmu na motivy jedné z básní Charlese Bukowskeho. Své místo v hereckém ensemblu našli jak osobnosti z krajských divadel, tak mladí herci a neherci. Ten...