Rostliny naší přírody – štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy
Banner

Rostliny naší přírody – štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy

Tisk

Rostliny perexOdjakživa se lidé zajímali, co kolem nich roste, ať již to bylo možné hned sníst, vyrábět z toho potraviny, případně použít jako léčivo. Uplynuly však věky, než největší učenci své doby pocítili touhu rostlinstvo nějakým způsobem utřídit, popsat je a doprovodit obrázky. Nad některými středověkými rukopisy dodnes váháme, o jaké rostlině vlastně pojednávají. Nejdál zašel tzv. Voynichův rukopis z první půle 15. století, podle některých teorií vzniklý v českém prostředí, který zpodobňuje byliny, keře a stromy, které se na tomto světě patrně vůbec nevyskytují, a navíc je psán neznámým písmem i jazykem. Však také vstoupil do Strachovy mysteriózní detektivky Ztracená brána. Jistě ji znáte s několikerého televizního uvedení…

 


Zpřístupnění a rozšíření botanických poznatků výrazně napomohl knihtisk. V Praze pobývající italský lékař Pietro Andrea Mattioli - neboli Petr Ondřej Matthioli - sestavil dodnes ohromující, mnoha názornými dřevoryty provázené dílo, do češtiny přeložené Tadeášem Hájkem z Hájku, jenž zvolil výstižný název Herbarz: ginak bylinář welmi užitečný (1562). Jeho titulní stranu vidíme na přiloženém snímku. Odborníků zabývajících se tehdy rostlinopisem bychom nalezli vícero, třeba Adama Zalužanského ze Zalužan, rovněž lékaře. Zcela přelomový význam má ovšem v době národního obrození Jan Svatopluk Presl – sestavil nejen přehledné členění rostlin, ale důsledně se je snažil opatřovat i českými názvy, jak dokládá zejména spis Počátkowé rostlinoslowí (1848). Některá pojmenování přežila podnes: kopretina, kukuřice, lebeda, šťovík…

Rostliny 2

A pak již následovali vážení univerzitní učitelé, kteří znalost rostlin dále šířili: Ladislav Josef Čelakovský (syn významného českého básníka), František Polívka, Josef Dostál, Slavomil Hejný. Často jsou podepsáni před objemnými ilustrovanými svazky, které třídily bezpočet poznatků o všemožném (i exotickém) rostlinstvu. Největší pozornost je ovšem věnována květeně tuzemské – a do této linie se řadí rovněž nejnovější počin nakladatelství Academia  Rostliny naší přírody. Lze jej považovat za volné pokračování před několika měsíci vydaného Atlasu fauny České republiky. Jen namísto zvířat nastoupily rostliny.

Obě knihy se vyznačují obdobným pojetím: celostránkové ilustrace (v případě rostlin je až fotograficky přesně namalovala Anna Skoumalová) provázejí český a latinský název, obohacené stručnou slovní charakteristikou, zpravidla přibližující vzhled dotyčné rostliny, kořenový systém, ale najmě podobu listů a květů. Nalezneme rovněž údaje o nejčastějším výskytu, nechybějí ani zmínky o případné jedovatosti. Jednotlivé rostliny jsou seskupeny podle čeledí. Výběr jednotlivých zástupců limitoval požadavek, aby zahrnuty byly takové rostliny, které rostou takříkajíc divoce, bez zásahu a podpory člověka, nejsou tedy šlechtěné pro hospodářské, léčivé či jen okrasné účely.

Kniha sice mapuje řekněme všední rostliny, na které můžeme snadno narazit na lukách, v blízkosti lesů, kolem cest i na rumištích, ale rovněž se snaží postihnout i nežádoucí plevele, třeba mimořádně obtížný bolševník (i když třeba takový svízel přítula umí také potrápit). Jako laik stěží mohu posoudit, do jaké míry je tento atlas úplný. Ostatně už v úvodu knihy se dočteme o rozpacích, co vše by se mělo zařadit. Avšak z vlastní zkušenosti musím upozornit, že tu schází několik rostlin, které se vysemenily (zajisté prostřednictvím ptačího trusu) samy od sebe – nesázel jsem je a ani o ně nijak nepečuji, Přesto zdárně rostou. Mám na mysli nejen mahon s pichlavými listy (a vůbec celou čeleď dřišťálovitých), ale též hojně rozšířený ptačí zob.

Podíl „textového“ autora Lubomíra Hroudy tedy spočívá především ve výběru, protože několik řádků stručného doprovodu lze stěží považovat za špičkovou vědeckou činnost. Academia si je zjevně vědoma možných omezení, protože připravuje další svazky, ať již věnované endemickým rostlinám (tedy vyskytujícím se jen na omezené ploše a vůbec zřídkavě) nebo prozrazující, jak lze určit příslušnou rostlinu, aniž bychom museli listovat celou knihou a hledat vhodné vyobrazení. Chystaný Klíč ke květeně České republiky by se tudíž mohl rovněž stát nezbytnou publikací pro každého zájemce o svět rostlin.

Rostliny 1

Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy
Vydalo nakladatelství Academia, Praha 2018. 850 stran
http://www.academia.cz/rostliny-nasi-prirody--hrouda-lubomir--academia--2018
Hodnocení: 90 %


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kultura odlišuje jednu zemi od druhé a zároveň je dokáže sjednotit

kocouriRedaktorka Lenka Kališová miluje knihy. Nutno uznat, že je to naše nejpilnější recenzentka! Její recenze doprovázejí fotografie nádherných zrzavých kocourů, kteří se vždycky tváří podle toho, o čem daná publikace je. Co Lenka ...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Čtěte také...

Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci


roku200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásí koncem března na své konferenci v Žatci vítěze soutěže o Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015. 

...

Z archivu...


Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Seriálová sezóna: Revolution

revolution200Seriálová sezóna 2012/2013 je vskutku nabitá dramaty a sci-fi záležitostmi. Po Orphan Black se podíváme blíže i na nejdiskutovanější seriálový projekt, Revolution. Post-apokalyptický, bojovný, akční a záhadný...