Eugenie je příběh české hoteliérky, který by si zasloužil filmové zpracování

Eugenie je příběh české hoteliérky, který by si zasloužil filmové zpracování

Tisk

Eugenie obálkaPo roce od vydání úspěšného románu Podbrdské ženy je tu nový román Jany Poncarové s názvem Eugenie. Tentokrát se rozhodla povyprávět příběh české hoteliérky. Kniha vychází pod nakladatelstvím Motto a je vhodným tipem na vánoční dárek.

 

Jana Poncarová přibližuje čtenářům životní osudy české hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové, která se provdala z rozumu za hoteliéra Ledeckého, s nímž se začala starat o plzeňský hotel Continental. Příběh se odehrává i za doby okupace a osvobození americkou armádou, které Eugenii přinese do jejího života novou naději i lásku. Její pohnutý osud plný ztrát je vyprávěn s velkým citem, s použitím množství dialogů a popisných pasáží, které dokonale vtahují čtenáře do děje knihy a přibližují mu dobovou atmosféru, psychologii postav a jejich emoce. Vyprávění s mnoha přívlastky je velmi popisné a autentické, pro někoho možná může být nudné. Vypovídá však o bohatém vnitřním světě autorky a je v podstatě typickým ženským způsobem psaní románů, které mohou být určeny především ženám.

Děj prozrazovat nebudu, ale je postaven na skutečných událostech týkajících se historické postavy Eugenie i osudu plzeňského hotelu po bombardování za 2. světové války. Knihou se mihnou i další významné historické postavy jako například Marlene Dietrich nebo Jan Masaryk. To, co mě skutečně napadlo už při čtení prvních řádků bylo, že si kniha zaslouží i filmové zpracování a rozhodně si myslím, že k tomu dojde. A těším se na to, i na výběr hereckých představitelů.

Je dobře, že si autorka vybrala toto téma a pokusila, a myslím, že velmi dobře, přiblížit život méně známé historické postavy, která musela být bezesporu silnou a obdivuhodnou ženou. Obdobně tematicky zaměřená byla i její první kniha Podbrdské ženy věnovaná ženám a jejich nelehkému osudu. Těším se na další román a jsem zvědavá, o kom jej tentokrát Jana Poncarová napíše.

Jana Poncarová (*1983)

Autorka je novinářka a copywriterka na volné noze. Tvoří obsah webů a časopisů, miluje příběhy a věnuje se jejich sepisování. V roce 2018 vydala svůj románový debut Podbrdské ženy.

Ukázka z knihy:

Žádná směs vůní, z níž se jí poslední týdny zvedal žaludek mnohem silněji než při prvním těhotenství. Výpary z kuchyně, z nichž byla nejvýraznější připálená cibulka. Silné parfémy ještě silnějších dam. Cigaretový kouř z tlustých doutníků sevřených v masitých nebo úzkých rtech, které přes den vykřikovaly zběsilé rozkazy a večer usrkávaly jejich nejlepší likér. Odér lidských těl zpocených neustávajícím strachem.
Dopila kávu. Polkla poslední hořký doušek. Přivřela oči a čekala, až na jazyku ucítí voňavé dozvuky.

Název: Eugenie: Příběh české hoteliérky
Autor: Jana Poncarová
Žánr: román
Vydáno: 2019
Stran: 371
Vydalo nakladatelství: Motto
Hodnocení: 100 %

Eugenie obálka

www.albatrosmedia.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Zpěvák JEN: „Koncerty miluju, hudbu dělám hlavně kvůli živému hraní“

Jen 200Zpěvák a skladatel Jan Nedvěd, známý pod uměleckým jménem JEN, nezahálí a svým fanouškům pravidelně servíruje nové songy a videoklipy. V letošním roce plánuje také vydání debutového alba. Kromě toho se stíhá věnovat i svým koníčkům jako je cestování a su...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Přednáškový cyklus na téma dokumentace, výzkum a ochrana památek

NPU200Tradiční cyklus přednášek, který pořádá Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, zahájil svůj jarní turnus. Setkání se konají vždy od 17 hodin v pondělí ve čtrnáctidenních intervalech v přednáškovém sále na Senovážném náměstí.

...

Z archivu...


Literatura

Veselá kniha především pro ženy

zoufalky200Zoufalky aneb Rande jak cyp je název knihy od Ivany Hlubinkové Kožmínové. Pokud hledáte nějaké oddychové čtení a chcete se zasmát, tak si ji nenechte ujít!

...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...