Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Tisk

ČeskoslovenskoZajímají vás moderní dějiny naší země? Pokud je vám kolem dvaceti let, dost možná jste se na základní a střední škole k historii 20. století příliš nedostali. Mnoho studentů má tu zkušenost, že dějepis daná témata nestihl nebo odbyl. Tato odborná studie podrobně vykládá o fungování Československa za socialismu a hodí se pro všechny, kteří chtějí vědět více.

Kniha je přínosem je i pro ty, kteří tyto časy sami zažili. Přece jen – nikdo si nepamatuje všechno a nikdo neví všechno, tak je užitečné vhlédnout do toho, co je podloženo dokumenty. Někteří mohou tuto knihu využít při svém univerzitním studiu historie, rozhodně však potěší každého zájemce o dějiny. Toto pojednání koneckonců také nepochází od experta, ale od obyčejného čtenáře.

Čeká vás sedm kapitol: první o třetí republice, druhá o budování v období kolem roku 1950, a tak dále až po sametovou revoluci. Kapitoly jsou ještě přehledně rozděleny podle témat, která byla v daných časových úsecích aktuální. Součástí je pro oživení také pár dobových fotografií a na konci knihy jsou přiloženy i skeny některých dokumentů.

Je tam mnoho počtení o činnosti komunistické strany, mezinárodním vztahům a hlavně vztahu státu k Sovětskému svazu, a samozřejmě také o dopadu na běžné občany, jak se k situaci běžní občané stavěli a jak režim nesli literární umělci. Byť autor v předmluvě píše, že problematika situace na Slovensku je velké téma samo o sobě, přesto se očividně snaží Slovensku věnovat dostatek prostoru i v této knize, což se mu daří.

Československo

Zdroj foto: CT24.ceskatelevize.cz

Malou část této knihy tvoří informace z odborné literatury, a tu kvůli přerušení jeho výzkumu letošní pandemií. Jinak je kladen důraz na použití dobových zdrojů, jako byly noviny a archivní soubory. O to větší autenticitu práce má: obsahuje například spoustu původních citací tehdejších politiků a jiných osobností. Nechybí však ani místa, kde profesor Rychlík dokázal popisované situace výstižně popsat vlastními slovy a také je přeložit ze stranického žargonu do takzvané ,,lidštiny”.

Můžete být politicky orientováni doprava či doleva, něco si zkrátka odnese každý a není třeba se obávat, že je dílo zaujato pro nebo čistě proti některým politickým ideám. Jde zkrátka o výzkum seriózního výzkumu věci s mínusy i plusy.

Osobně se mi nejlépe četly a nejvíce mne zajímaly pasáže o odsunu Němců, o přístupu režimu k církvi a pak o pádu socialismu. Velmi se mi také zamlouvá, že se autor v závěru zamýšlí nad životností a funkčností socialistického státního zřízení – jak československého, tak i jinde v Evropě a obecně. Samozřejmě je tam i spousta méně záživného čtení, ale vzhledem k povaze této literatury prostě není zbytí – fakta jsou fakta. Budete-li potřebovat zjistit něco konkrétního z té éry, určitě se šikne mít na poličce Rychlíkovo Československo v období socialismu 1945-1989.

Československo

Zdroj foto: Forum24.cz

Ukázka z knihy:

Na počátku listopadu 1989 bylo Jakešovo Československo jakýmsi ,,ostrovem minulosti” v měnící se střední a východní Evropě. Každý, kdo se podíval na politickou mapu Evropy, si musel uvědomit, že se vlastně opakuje situace z předjaří roku 1948, jenom v opačném gardu: od podzimu 1947 byl už ve všech státech sovětského bloku nastolen režim sovětského typu, a protože Spojené státy daly jasně najevo, že demokratům v Československu poskytnou pouhou morální podporu, bylo jasné, že se ani v této zemi polodemokratický – polosocialistický režim třetí republiky nemůže už dlouho udržet. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se komunisté i zde zcela zmocní vlády. Na podzim 1989 už s výjimkou Rumunska ve všech státech východního bloku systém ,,reálného socialismu” padl a SSSR, zápasící s vnitřními problémy a snažící se o dohodu s USA, dal jasně najevo, že nebude zasahovat. Otázkou – podobně jako v roce 1948 – tedy nebylo zda, ale kdy a jak. Situaci lapidárně vystihl Gustáv Husák, když podle Lubomíra Štrougala na zasedání předsednictva ÚV KSČ pronesl varovná slova: ,,Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo!”

O autorovi:

prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (*1954) je český historik. Od 80. let pracoval ve dvou muzeích, později v Masarykově ústavu AV ČR, a také přednáší na FF UK. Specializuje se na moderní dějiny střední Evropy a Balkánu, napsal například trojdílný soubor monografií o československých vztazích, podílel se na knihách o historii některých jednotlivých balkánských národů a vydal několik odborných článků o pozemkových reformách.

Československo

Název: Československo v období socialismu 1945-1989
Autor: Jan Rychlík
Žánr: naučná
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2020
Počet stran: 416
ISBN: 978-80-7601-334-6
Hodnocení: 91%

https://www.ivysehrad.cz/


 

Přihlášení



Ty nejtemnější noční můry mají hluboké kořeny. Jaká tajemství se ukrývají za zdmi nádherného sídla?

Sedmnáctiletá Verity zůstala se svou sestrou Camille na Highmooru. Sní o tom, že se podívá i mimo jeho zdi, ale Camille dělá všechno pro to, aby se tak nestalo. Když Verity dostane list od vévodkyně z Bloemu, zdá se, že se jí konečně naskytla příležitost zažít dobrodružství.

Někdy je to hračka, jindy úsilí. I to je film o slavném šansoniérovi Aznavourovi

V jednom dni jsem zhlédl v kině dva filmy, což bylo ale v plánu. Vedle kvalitního českého filmu Rok vdovy jsem viděl i francouzský snímek Aznavour a líbilo se mi, jak je udělaný. Jednak že pojednává o velké osobnosti, jehož uměleckou tvorbu znám, jednak přechází jednotlivými kapitolami francouzského šansoniéra Charlese Aznavoura od raného dětství k dospělosti, od snahy prorazit k úspěchu, od nuzné chudoby a různé krize až k hvězdné kariéře.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dům na samotě Michaely Klevisové míří na obrazovky České televize

Klevisova200Jedna z nejprodávanějších spisovatelek současnosti Michaela Klevisová obdržela v roce 2012 za román Dům na samotě Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. A právě touto knihou se Česká televize nechala inspirovat a natočila stejnojmenný fil...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Být Mengeleho dvojčaty

deti uvodkaDruhá světová válka – koncentrační tábor Osvětim-Březinka – „Anděl smrti“ doktor Josef Mengele, to jsou děsivé pojmy, o kterých jste už jistě slyšeli. O osvětimském vyhlazovacím táboře se v českém prostředí mluví spolu s terezínským ghettem asi n...

Z archivu...


Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...