Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Tisk

ČeskoslovenskoZajímají vás moderní dějiny naší země? Pokud je vám kolem dvaceti let, dost možná jste se na základní a střední škole k historii 20. století příliš nedostali. Mnoho studentů má tu zkušenost, že dějepis daná témata nestihl nebo odbyl. Tato odborná studie podrobně vykládá o fungování Československa za socialismu a hodí se pro všechny, kteří chtějí vědět více.

Kniha je přínosem je i pro ty, kteří tyto časy sami zažili. Přece jen – nikdo si nepamatuje všechno a nikdo neví všechno, tak je užitečné vhlédnout do toho, co je podloženo dokumenty. Někteří mohou tuto knihu využít při svém univerzitním studiu historie, rozhodně však potěší každého zájemce o dějiny. Toto pojednání koneckonců také nepochází od experta, ale od obyčejného čtenáře.

Čeká vás sedm kapitol: první o třetí republice, druhá o budování v období kolem roku 1950, a tak dále až po sametovou revoluci. Kapitoly jsou ještě přehledně rozděleny podle témat, která byla v daných časových úsecích aktuální. Součástí je pro oživení také pár dobových fotografií a na konci knihy jsou přiloženy i skeny některých dokumentů.

Je tam mnoho počtení o činnosti komunistické strany, mezinárodním vztahům a hlavně vztahu státu k Sovětskému svazu, a samozřejmě také o dopadu na běžné občany, jak se k situaci běžní občané stavěli a jak režim nesli literární umělci. Byť autor v předmluvě píše, že problematika situace na Slovensku je velké téma samo o sobě, přesto se očividně snaží Slovensku věnovat dostatek prostoru i v této knize, což se mu daří.

Československo

Zdroj foto: CT24.ceskatelevize.cz

Malou část této knihy tvoří informace z odborné literatury, a tu kvůli přerušení jeho výzkumu letošní pandemií. Jinak je kladen důraz na použití dobových zdrojů, jako byly noviny a archivní soubory. O to větší autenticitu práce má: obsahuje například spoustu původních citací tehdejších politiků a jiných osobností. Nechybí však ani místa, kde profesor Rychlík dokázal popisované situace výstižně popsat vlastními slovy a také je přeložit ze stranického žargonu do takzvané ,,lidštiny”.

Můžete být politicky orientováni doprava či doleva, něco si zkrátka odnese každý a není třeba se obávat, že je dílo zaujato pro nebo čistě proti některým politickým ideám. Jde zkrátka o výzkum seriózního výzkumu věci s mínusy i plusy.

Osobně se mi nejlépe četly a nejvíce mne zajímaly pasáže o odsunu Němců, o přístupu režimu k církvi a pak o pádu socialismu. Velmi se mi také zamlouvá, že se autor v závěru zamýšlí nad životností a funkčností socialistického státního zřízení – jak československého, tak i jinde v Evropě a obecně. Samozřejmě je tam i spousta méně záživného čtení, ale vzhledem k povaze této literatury prostě není zbytí – fakta jsou fakta. Budete-li potřebovat zjistit něco konkrétního z té éry, určitě se šikne mít na poličce Rychlíkovo Československo v období socialismu 1945-1989.

Československo

Zdroj foto: Forum24.cz

Ukázka z knihy:

Na počátku listopadu 1989 bylo Jakešovo Československo jakýmsi ,,ostrovem minulosti” v měnící se střední a východní Evropě. Každý, kdo se podíval na politickou mapu Evropy, si musel uvědomit, že se vlastně opakuje situace z předjaří roku 1948, jenom v opačném gardu: od podzimu 1947 byl už ve všech státech sovětského bloku nastolen režim sovětského typu, a protože Spojené státy daly jasně najevo, že demokratům v Československu poskytnou pouhou morální podporu, bylo jasné, že se ani v této zemi polodemokratický – polosocialistický režim třetí republiky nemůže už dlouho udržet. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se komunisté i zde zcela zmocní vlády. Na podzim 1989 už s výjimkou Rumunska ve všech státech východního bloku systém ,,reálného socialismu” padl a SSSR, zápasící s vnitřními problémy a snažící se o dohodu s USA, dal jasně najevo, že nebude zasahovat. Otázkou – podobně jako v roce 1948 – tedy nebylo zda, ale kdy a jak. Situaci lapidárně vystihl Gustáv Husák, když podle Lubomíra Štrougala na zasedání předsednictva ÚV KSČ pronesl varovná slova: ,,Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo!”

O autorovi:

prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (*1954) je český historik. Od 80. let pracoval ve dvou muzeích, později v Masarykově ústavu AV ČR, a také přednáší na FF UK. Specializuje se na moderní dějiny střední Evropy a Balkánu, napsal například trojdílný soubor monografií o československých vztazích, podílel se na knihách o historii některých jednotlivých balkánských národů a vydal několik odborných článků o pozemkových reformách.

Československo

Název: Československo v období socialismu 1945-1989
Autor: Jan Rychlík
Žánr: naučná
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2020
Počet stran: 416
ISBN: 978-80-7601-334-6
Hodnocení: 91%

https://www.ivysehrad.cz/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Jirku Sýkoru (Tleskač)

200rozPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě partičky Tleskač na Benátské noci jsme se sešli s frontmanem Jirkou Sýkorou!

...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Sviatok všetkých svätých

sviatok svetych 3Sviatok všetkých svätých je spomienkou na našich blízkych a známych. V žiare sviečok si pripomíname, kým boli a čo všetko sme s nimi trávili. Je to len chvíľka, ale akoby opäť ožili v našich pamätiach a srdciach, ktoré často ne...


Literatura

Křehkosti - tvé jméno je žena

setkavani 200V záplavě vzpomínkových knih na význačné (ale i „význačné“) osobnosti naší civilizace, které zahlcují každé průměrné knihkupectví, jsem objevila na pultech něco mimořádného. Dcera jedné z předních hereček druhé poloviny minulého století Ireny...

Divadlo

Nezapomenutelná Adina Mandlová ožije na scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi

Adina2001000 tváří Adiny je další z autorských projektů Městského divadla v Mladé Boleslavi, který sleduje životní osudy kdysi herečky Adiny Mandlové. Slavnostní premiéra hry Daniely Sodomové proběhne 30. září. Režisérka a choreografka Adéla Stodolová patří k nejvý...

Film

Zac Efron se představuje v traileru drsného australského thrilleru ZLATO

zlato 200Uprostřed rozlehlé, jedinečné a nelítostné australské pouště se odehrává drsný thriller o chamtivosti, která dokáže zatemnit lidskou mysl. Jak daleko dokáží lidé zajít při cestě za nesmírným bohatstvím?

...