Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?

Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?

Tisk

Nacismus versus okultismusZatímco Smíchovský udával, kde mohl, Kefer připravoval magický útok na Hitlera. To vše a ještě mnohem více se dočtete v původně diplomové práci mladé gymnazijní učitelky Kristýny Bernardové. Jestli se ona sama zajímá o okultismus, netuším, ale fakta, za pomocí mně známé zdrojové literatury a odborníků poskytujících informace o životech obou okultistů, zpracovala moc pěkně.

Kristýna Bernardová (*1993), která v současné době učí na gymnáziu v Praze, vystudovala obor český jazyk – dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Její monografie Nacismus versus okultismus v protektorátu: Osudy Jiřího Arvéda Smíchovského a Jana Kefera, kterou letos vydalo nakladatelství Academia, byla také její diplomovou prací, kterou úspěšně obhájila. O čem její kniha tedy je?

Autorka se zaměřila na dvě osobnosti našich okultistických dějin, a sice hermetiky Jana Kefera (1906 - 1941) a Jiřího Arvéda Smíchovského (1898 - 1951). Oba muži působili v době protektorátu a věnovali se okultismu, dělil je však jejich zcela odlišný charakter. Kristýna Bernardová srozumitelně uvádí čtenáře do celé problematiky a sděluje velmi zajímavé informace, které mnozí neznalí hermetických a okultních nauk, možná dosud nevěděli. Na téma vztahu nacismu a okultismu již bylo napsáno více knih (ať už to byly Okultní kořeny nacismu od Nicholase Goodricka-Clarka nebo nově vydaná Kurlanderova Hitlerova monstra), dosud se o nic uceleného nepokusil nikdo z našich českých autorů. A je jen dobře, že se autorka věnovala našim osobnostem, například velkému českému vlastenci a skvělému astrologovi Janu Keferovi, který se nejen aktivně účastnil odboje, ale dle svých možností s dalšími významnými hermetiky provedl pokus o astrální útok na Adolfa Hitlera.

Jan Kefer byl známou osobností v oblasti okultismu, magie a astrologie. Napsal několik publikací, o jeho život, dílo a osobnost jsem se již dávno zajímala, proto jsem tuto knihu Kristýny Bernardové uvítala s nadšením. Kristýna hodně vychází ze zkušeností profesora Milana Nakonečného, který své poznatky o Keferově životě shrnul ve svém díle Novodobý český hermetismus. Autorka také často cituje z knihy Astrologická válka, jejímž autorem je Ellic Howe. Nechybí ale ani výpovědi svědků – zejména Keferova syna Reginalda. A zatímco Jana Kefera měli všichni rádi, Smíchovskému, kterému je přezdíváno Malostranský ďábel, nemohli mnozí přijít na jméno. Tento udavač, který se snažil ze všeho získat jen svůj prospěch, skončil pro spolupráci s nacistickou tajnou službou (SD) po válce ve vězení, kde v roce 1951 záhadně zemřel. Uvádí se, že si ho odnesl sám ďábel, kterého vyvolal, ale pravděpodobně se ho jen někdo šikovně zbavil, jak se můžete dočíst podrobněji v knize...

Ani smrt Jana Kefera není přirozená a jednoznačně objasnitelná. Bohužel za ne příliš jasných okolností zahynul v koncentračním táboře a na rozdíl od Smíchovského, který byl homosexuál, po Keferovi zůstala mladá manželka (výborná astroložka) a malý syn Reginald. 

Autorka se rovněž snaží prokázat kdo byl či nebyl zednář a proč, kdo kde a za jakým účelem magicky působil a jak. Co se týká Smíchovského, líčí jej dle různých svědectví vyloženě jako negativní postavu stojící za mnohým zlem, nikoliv jako oběť či někoho, kdo byl ke spolupráci s nacisty donucen či kdo pomáhal druhým. Spíše se tato osobnost jeví jako jednoznačně bezcharakterní a slabá. Jako ten, kdo kličkoval jak mohl, jen aby si zachránil svůj vlastní zadek...

Rozhodně se při čtení knihy máte na co těšit! A pokud se alespoň trochu zajímáte o historii, období protektorátu a 2. světové války či o poválečné období, o magii a okultismus, určitě si přijdete na své tak, jako já – knihu jsem přečetla jedním dechem!

Název: Nacismus versus okultismus v protektorátu
Autor: Kristýna Bernardová
Počet stran: 228
Vydání: 2021
Nakladatelství: Academia
Hodnocení: 100 %

Nacismus a okultismus

https://www.academia.cz/nacismus-versus-okultismus-v-protektoratu--bernardova-kristyna--academia--2021


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Roman Tomeš: „S Tomášem se snažíme udělat program, který bude bavit nás i diváky.“

tomes200Roman Tomeš je známý divadelní a muzikálový herec a zpěvák. Už za několik dní doprovodí Tomáše Vaňka na jarním tour, kdy tato dvojice slibuje jak hudební zážitek, tak i stand-up. Jak se na koncerty těší a co nám o nich prozradil?

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Výstava představuje historii kláštera založeného Karlem IV.

Emauzy 200Emauzský klášter jako důležité duchovní centrum pražského Nového Města a evropské centrum slovanské hlaholské kultury 14. století. Tak se ho snaží představit výstava, která je od začátku května přístupná přímo v prostorách kláštera. Klášter Na Slov...


Literatura

Život byl fajn, než přišla bouře

Než přišla bouře perexDobrodružství mne láká. Ale nemám ho v povaze. Vrcholem mých adrenalinových zážitků je noční venčení pejska. Možná i proto mne nalákala kniha Než přišla bouře. Protože je o dobrodružství dvou odvážných lidí. O cestě nap...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...