Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?

Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?

Nacismus versus okultismusZatímco Smíchovský udával, kde mohl, Kefer připravoval magický útok na Hitlera. To vše a ještě mnohem více se dočtete v původně diplomové práci mladé gymnazijní učitelky Kristýny Bernardové. Jestli se ona sama zajímá o okultismus, netuším, ale fakta, za pomocí mně známé zdrojové literatury a odborníků poskytujících informace o životech obou okultistů, zpracovala moc pěkně.

Kristýna Bernardová (*1993), která v současné době učí na gymnáziu v Praze, vystudovala obor český jazyk – dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Její monografie Nacismus versus okultismus v protektorátu: Osudy Jiřího Arvéda Smíchovského a Jana Kefera, kterou letos vydalo nakladatelství Academia, byla také její diplomovou prací, kterou úspěšně obhájila. O čem její kniha tedy je?

Autorka se zaměřila na dvě osobnosti našich okultistických dějin, a sice hermetiky Jana Kefera (1906 - 1941) a Jiřího Arvéda Smíchovského (1898 - 1951). Oba muži působili v době protektorátu a věnovali se okultismu, dělil je však jejich zcela odlišný charakter. Kristýna Bernardová srozumitelně uvádí čtenáře do celé problematiky a sděluje velmi zajímavé informace, které mnozí neznalí hermetických a okultních nauk, možná dosud nevěděli. Na téma vztahu nacismu a okultismu již bylo napsáno více knih (ať už to byly Okultní kořeny nacismu od Nicholase Goodricka-Clarka nebo nově vydaná Kurlanderova Hitlerova monstra), dosud se o nic uceleného nepokusil nikdo z našich českých autorů. A je jen dobře, že se autorka věnovala našim osobnostem, například velkému českému vlastenci a skvělému astrologovi Janu Keferovi, který se nejen aktivně účastnil odboje, ale dle svých možností s dalšími významnými hermetiky provedl pokus o astrální útok na Adolfa Hitlera.

Jan Kefer byl známou osobností v oblasti okultismu, magie a astrologie. Napsal několik publikací, o jeho život, dílo a osobnost jsem se již dávno zajímala, proto jsem tuto knihu Kristýny Bernardové uvítala s nadšením. Kristýna hodně vychází ze zkušeností profesora Milana Nakonečného, který své poznatky o Keferově životě shrnul ve svém díle Novodobý český hermetismus. Autorka také často cituje z knihy Astrologická válka, jejímž autorem je Ellic Howe. Nechybí ale ani výpovědi svědků – zejména Keferova syna Reginalda. A zatímco Jana Kefera měli všichni rádi, Smíchovskému, kterému je přezdíváno Malostranský ďábel, nemohli mnozí přijít na jméno. Tento udavač, který se snažil ze všeho získat jen svůj prospěch, skončil pro spolupráci s nacistickou tajnou službou (SD) po válce ve vězení, kde v roce 1951 záhadně zemřel. Uvádí se, že si ho odnesl sám ďábel, kterého vyvolal, ale pravděpodobně se ho jen někdo šikovně zbavil, jak se můžete dočíst podrobněji v knize...

Ani smrt Jana Kefera není přirozená a jednoznačně objasnitelná. Bohužel za ne příliš jasných okolností zahynul v koncentračním táboře a na rozdíl od Smíchovského, který byl homosexuál, po Keferovi zůstala mladá manželka (výborná astroložka) a malý syn Reginald. 

Autorka se rovněž snaží prokázat kdo byl či nebyl zednář a proč, kdo kde a za jakým účelem magicky působil a jak. Co se týká Smíchovského, líčí jej dle různých svědectví vyloženě jako negativní postavu stojící za mnohým zlem, nikoliv jako oběť či někoho, kdo byl ke spolupráci s nacisty donucen či kdo pomáhal druhým. Spíše se tato osobnost jeví jako jednoznačně bezcharakterní a slabá. Jako ten, kdo kličkoval jak mohl, jen aby si zachránil svůj vlastní zadek...

Rozhodně se při čtení knihy máte na co těšit! A pokud se alespoň trochu zajímáte o historii, období protektorátu a 2. světové války či o poválečné období, o magii a okultismus, určitě si přijdete na své tak, jako já – knihu jsem přečetla jedním dechem!

Název: Nacismus versus okultismus v protektorátu
Autor: Kristýna Bernardová
Počet stran: 228
Vydání: 2021
Nakladatelství: Academia
Hodnocení: 100 %

Nacismus a okultismus

https://www.academia.cz/nacismus-versus-okultismus-v-protektoratu--bernardova-kristyna--academia--2021


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Festival muzejních nocí 2016 letos od 20. května do 11. června


noc200Národní zahájení  letošního Festivalu se uskuteční v pátek 20. května 2016 od 15 hodin ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

...

Z archivu...


Literatura

Bylo první vejce nebo slepice?

co nevime o slepicich 200Co nevíme o slepicích je název knihy Melissy Caugheyové, kterou nám v květnu přineslo nakladatelství Esence. Není to klasická chovatelská příručka, ale spíš povídání o slepicích, jejich životě a dalších zvláštnostech,...

Divadlo

Romeo a Julie … a co jako? aneb To světu svítá a stmívá se v nás

romeo a julie a co jako´Není lhostejné, kde právě jsme. Nebezpečně se k sobě blíží některé hvězdy. Také zde dole dochází k násilnému odloučení milenců jen proto, aby se čas zrychlil o tlukot jejich srdcí. Jen prostí lidé nehledají štěstí… ´(Vlad...

Film

Co zosobňují Oscary

oscar soska200Tak skončilo letošní oscarové klání. Ocenění opět děkovali a vznikal dojem, že Amerika znovu nabídla to nejlepší, co nabídnout mohla. Zvítězilo Argo (na snímku), hlásající že američtí správní hoši dokáží vysvobodit rukojmí i ...