Byla po druhé světové válce zjednávána skutečná spravedlnost, nebo převážila pomsta?

Byla po druhé světové válce zjednávána skutečná spravedlnost, nebo převážila pomsta?

Tisk

spravedlnost-nebo-pomsta perexPražský Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vydal již sadu sborníků, které přibližovaly nejrůznější aspekty každodenního života v někdejším socialistickém Československu – o některých svazích jsme psali. Nyní přibude další svazek nazvaný SPRAVEDLNOST, NEBO POMSTA? Vypravil se do údobí těsně poválečného, ale občas zabírá i období daleko pozdější.

Zde si můžete přečíst o dalších vydaných svazcích:

Co se dělo ve stínu války 
Jak probíhaly boje o smýšlení publika
Vyšla kniha „Nechtění“ spoluobčané
Tři knihy o životě ve společnosti svázané předpisy i předsudky 

Kolektiv autorů přichystal 15 studií, které se věnují těsně poválečné době, kdy kolaboranty, udavače a zrádce vyšetřovaly speciálně ustanovené takzvané retribuční soudy, které měly zajistit spravedlivé potrestání provinilců. Není třeba se podivovat nad tím, že leckdy docházelo k vyřizování si účtů, že sílily politické tlaky, které se pokoušely ovlivnit činnost soudů (u nás zvláště od komunistické strany). A vzhledem ke zvěrstvům, kterých se nacisté - nejen Němci - dopouštěli za druhé světové války, nelze vyloučit, že se rovněž vynořila obyčejná pomstychtivost.

Jak potrestat kolaboranty
První čtyři příspěvky zkoumají řekněme z obecné perspektivy dění jak v Evropě, tak tehdejším Československu. Další stati obhlížejí jednotlivá místa dění: přelíčení s obžalovanými probíhala před Národním soudem, ale také před Mimořádnými lidovými soudy zřízenými např. v Jihlavě, Brně, Litoměřicích či v Košicích. Navíc v letech 1965-1990 fungovala vládní komise pro stíhání nacistických válečných zločinců, jakkoli podléhala ideologickým tlakům. Ta pátrala po těch zločincích, kterým se podařilo uniknout potrestání třeba tím, že emigrovali nebo si změnili identitu; navíc někteří se úspěšně zapojili do poválečných mocenských struktur západního Německa, aniž by jejich nacistická minulost vadila.

spravedlnost-nebo-pomsta 1

Kočár do Vídně

Dva texty se dotýkají kinematografie – a to jak filmařů samotných, kteří se provinili, tak filmového zobrazení poválečné odplaty. Petr Bednařík ve stručných životopisných črtách přiblížil osudy umělců, kteří tak či onak spolupracovali s německými okupanty. Ojediněle se stali obětí rozvášněného lynče (jako v případě režiséra Jana Svitáka, známého hlavně díky burianovské komedii Přednosta stanice), většinou se ocitli před disciplinární radou Svazu českých filmových pracovníků.

Vynášené rozsudky nebyly hrdelní ani neukládaly trest věznění, vynášely zákaz práce ve filmovém oboru. Nejpřísnější byly doživotní, poté následovaly časově ohraničené – a konečně se vyskytly i případy filmařů, jejichž stíhání bylo zastaveno (jako u režiséra Františka Čápa, jemuž byla kladena za vinu antisemitská sekvence v Janu Cimburovi). O většině souzených osobností, jimiž se Bednařík zabývá, již byly publikovány rozsáhlé práce (Miloš Havel, Vlasta Burian, Karel Pečený, Václav Binovec…), takže jeho článek je cenný hlavně jako souhrnná, stručná rekapitulace popisovaných událostí.

spravedlnost-nebo-pomsta 2

Maratón - Karel Höger jako ruský generál Rybalko

Filmy, které se zabývaly koncem války a případnou odvetou, diváky příliš nezaujaly
Jan Bárta rozebral několik významných filmů vesměs ze 60. let a zkoumal v nich podobu kolektivního i individuálního rozhořčení, které se sneslo na lidi obviněné z kolaborace, někdy stačila jen německá národnost. Zvolil si jak díla přímo nebo aspoň částečně se odehrávající v těsně poválečném období (Ať žije republika, Adelheid, Kočár do Vídně, Maratón…), tak snímky, kde se tato doba vynořovala skrze retrospektivy, procezena pozdějšími zkušenostmi zúčastněných postav (Ohlédnutí). Téměř všechny probírané tituly hodnotí příznivě, jen u zpochybňovaného Maratónu, kterému dominuje motiv osvobození Prahy Rudou armádou, tvrdí, že u diváků zcela propadl.

Jenže je to smyšlenka: nahlédneme-li do Havelkovy knihy Čs. filmové hospodářství 1966-1970, zjistíme, že na Maratón přišlo 215 000 lidí, zatímco u Ohlédnutí to činilo pouhých 78 000 jedinců; snímek Ať žije republika vyhledalo 116 000 návštěvníků. I další tituly se pohybovaly v obdobném rozmezí: Adelheid si připsala přes 202 000 prodaných vstupenek, Kočár do Vídně přilákal 278 000 zájemců. Vesměs se jedná o hodnoty podprůměrné: skutečná divácká úspěšnost tehdy dosahovala odlišných čísel: hudební film Kdyby tisíc klarinetů se mohl pochlubit cifrou tři a půl milionu, satira Světáci přesáhla dva miliony, odbojářská tragikomedie Ostře sledované vlaky se přiblížila půldruhému milionu…

spravedlnost-nebo-pomsta

Jaroslav Pažout, Kateřina Portmannová (eds.): Spravedlnost, nebo pomsta?
Vydaly Ústav pro studium totalitních režimů a Technická univerzita v Liberci, Praha a Liberec 2022, 362 strany
Jaroslav Pažout, Kateřina Portmann (eds.): Spravedlnost, nebo pomsta? Potrestání válečných zločinců, kolaborantů a zrádců po 2. světové válce v Československu – Ústav pro studium totalitních režimů (ustrcr.cz)

Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: kniha, Česká televize

www.ustrcr.cz/publikace/jaroslav-pazout-katerina-portmann-eds-spravedlnost-nebo-pomsta


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Tomáš Verner: Vždy jsem fandil tomu slabšímu

Tomas Verner 200Desetinásobný mistr České republiky v krasobruslení, mistr Evropy z roku 2008. Jednou stříbrný a jednou bronzový z evropského šampionátu, dvakrát čtvrtý na mistrovství světa. To je Tomáš Verner. Po Mistrovství sv...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Modely v zahradách Pražským hradem

lepenka 200V zahradách pod Pražským hradem se 15. června bude konat finále jubilejního desátého ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. V rámci soutěže bude oceněno nejlepší ztvárnění jedné z národních kulturních památek ve správě Národního památkového úst...

Z archivu...


Literatura

Poločas rozpadu - postapokalyptický svět podle Františka Kotlety

kotleta polocas rozpadu200Jeden z příznačných zjevení moderní české literatury opět boduje. František Kotleta vsadil na drsný svět po válce a přináší nám díky nakladatelství Epocha druhý díl série Spad, který nese název Poločas rozpadu. Nal...

Divadlo

Rychlé šípy aneb Kam se poděli gentlemani? … o zábavu a humor není nouze

rychle sipy divadlo radostKdyž jsem šel na představení Rychlé šípy, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Pětici kamarádů zná snad každý. Všichni vědí, kdo to byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Čer...

Film

Zlobili by se řečtí bohové na film Hněv Titánů?

 Zlaté pravidlo Hollywoodu říká "Pokud byl film komerčně úspěšný, co nejdříve natočit jeho pokračování, bez ohledu na jeho kvality." A proto po dvou letech do našich kin dorazilo pokračování průměrného Souboje Titánů. První díl byl přijat značně kriticky, což producenty ve...