Známé neznámé pf. Co znamená tato zkratka?

Známé neznámé pf. Co znamená tato zkratka?

Tisk

Pf majaP

Naše redaktorka Maja Kadlečíková si připravila malé povídání o tom, co vlastně zkratka pf znamená. Pokud patříte mezi šťouraly a badatele, jistě vás to bude zajímat! Tak tedy, jak to vlastně je?Jsme jedineční, nikde na světě takové pf jako u nás nemají!

Pour féliciter je z francouštiny, pokud si čtete nahlas, vyslovte: purfelisite. Čím jsme jedineční? V Česku a na Slovensku se zkratka pf používá v první řadě jako ustálený výraz téměř výhradně pro blahopřání do Nového roku. Jedná se o Nový rok, čili 1. leden, ale také celý nový rok. Proto se za zkratkou pf píše celý rok, aktuálně 2024, nebo jen poslední dvě číslice, tedy 24. V tomto významu se však zkratka s číslem roku za našimi hranicemi nepoužívá! A to ani ve Francii, protože tam se přání Nového roku řekne jednoduše: Bonne année dobrý rok.

A tak ačkoli je doslovný překlad pour féliciter z francouštiny: pro blahopřání, blahopřání, do češtiny se překládá: hodně štěstí nebo pro štěstí.

A jak je to v zahraničí?

V jazyce diplomacie, na navštívence, jako kompliment pf znamená: pour fêter (purfete), doslovný překlad z francouzštiny: na oslavu, pro svátek + pf se jako zkratka používá k vyjádření přání ke svátku, při významné významné příležitosti, státní svátek, narozeniny.

Specifický význam má zkratka p. f. N. A., neboli pour féliciter Nouvel An, v překladu blahopřání k Novému roku nebo p. f. n. a., čili pour féliciter nouvel an, v překladu blahopřání do nového roku či také p. f. f. n., pour féliciter fête nationale, blahopřání ke státnímu svátku.

Na pf a jeho ekvivalenty je odpověď zkratka pr, neboli pour remercier, doslovně pro poděkování. Když totéž co ona nám přejeme my druhé straně, třeba na Nový rok, využijeme zkratku p. r. p. f., pour remercier (et) pour féliciter, tedy pro poděkování za blahopřání. 

Rozbolela vás z tolik podrobnosti hlava? Tak už jen jednoduše:

pf 2024: Čistý svěží krok do zdravého a šťastného Nového roku!

Pf maja

Text, fotografie © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

_______


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlastislav Toman: Jsme v Česku schopni natočit film podle komiksu?

Kruan perexNovinář a spisovatel pan Vlastislav Toman je autorem dobrodružných, sci-fi a fantasy příběhů. V letech 1959 – 1992 byl šéfredaktorem časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Kromě kultovního českého komiksu o Malém bohovi a Kruanovi napsal pře...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

jednoduse ze dreva200Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!

Z archivu...


Literatura

Zajeďte si i vy Šalinou do stanice touha

salina-do-stanice-touha 200V nakladatelství HOST vyšly nedávno hned dvě brněnské knihy – povídkový Krvavý Bronx a humoristická Šalina do stanice touha. Vydejte se na jízdu spisovatelky Ivy Hadj Moussa i vy.

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...