Získejte zpět zapomenuté dovednosti a naučte se vyrábět pomůcky pro přežití v divoké přírodě

Získejte zpět zapomenuté dovednosti a naučte se vyrábět pomůcky pro přežití v divoké přírodě

Tisk

Zapomenute dovednosti perexJestli milujete divokou přírodu nebo toužíte trávit víc času venku a chcete mít pocit, že se o sebe dokážete postarat v obtížných přírodních podmínkách, můžete si osvojit postupy a technologie „z počátků lidského věku“. Australský dobrodruh John Plant v roce 2015 založil na YouTube kanál Primitive Technology, aby se jeho prostřednictvím o tyto dávno zapomenuté dovednosti podělil s podobně smýšlejícími lidmi.

Je rovněž autorem knihy Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě, která obsahuje 50 projektů s podrobnými pokyny, jak vyrobit nástroje, zbraně, přístřešky, keramiku, oblečení a další. Každý projekt je doplněn fotografiemi, ilustracemi a užitečnými tipy pro stavbu, získávání materiálů a návody k použití.

Dřina, pot…možná i slzy

Příznivci pobytu v přírodě už jistě znají nejdůležitější zásady a používají obvyklé, v dnešní době snadno dostupné vymoženosti - kvalitní nože, svítilny, křesadla, stanové přístřešky, karimatky, termofolie a tak dále… Ale co kdyby se přihodilo něco neočekávaného a ocitli bychom se v divočině, daleko od civilizace, doslova s holýma rukama? Potom by určitě bylo fajn mít alespoň základní znalosti a dovednosti k tomu, abychom si zajistili přístřeší, teplo, jídlo, vodu a bezpečí. A jelikož štěstí přeje připraveným, doporučuji vám důkladně prolistovat tuhle příručku od nakladatelství Grada a seznámit se s uvedenými postupy.

Systémy a techniky používané našimi předky jsou opravdu fascinující, zejména proto, že zdrojem pro jejich výrobu byly pouze materiály a nástroje dostupné v přírodě. Nutno podotknout, že primitivní technologie jsou sice osvědčené, ale ne zrovna snadné. Představte si například výrobu ruční sekyrky, jíž však nutně musí předcházet výroba kamenné čepele a té zase vyhledání vhodného kamene… Než se člověk propracuje ke kýženému výsledku, bude ho to stát spoustu času, trpělivosti, fyzické námahy a někdy se nevyhne ani bolesti.

Jiné technologie se jeví snadnějšími, jako například výroba košů a vrší z proutí, rákosí či trávy. Ale samozřejmě platí i zde, že čím víc o tom budeme vědět a čím častěji se budeme věnovat zdokonalování v ovládání uvedených technik, tím lépe si poradíme, budeme-li nuceni opravdu se postarat o holé přežití.

Koníček, který má přísná pravidla

Díky knížce a videím Johna Planta si zájemci mohou osvojit zapomenuté dovednosti a vyrobit či postavit věci ve volné přírodě úplně od nuly bez použití moderních nástrojů nebo materiálů. Myslím, že se to opravdu dá, ale ve vlastním zájmu bychom měli dodržet tato přísná pravidla: Pokud chcete oheň, použijte zápalné klacíky, potřebujete-li sekeru, zvedněte kámen a vytvarujte ho, pro stavbu chaty využijte stromy, bahno, kamení atd. Jen tak zjistíte, jak daleko můžete zajít bez použití moderních technologií a jestli byste opravdu byli schopni přežít v divočině.

Publikaci ocení nejen milovníci pobytu v přírodě, zálesáci, dobrodruzi a skauti, ale také všichni, kteří se zajímají o historii zahrnující spoustu podnětných informací. A není třeba se hned vrhat do výroby luku, klenuté chýše nebo milíře na dřevěné uhlí. Kromě zmíněných tipů pro osvojení primitivních dovedností je velmi podnětné se dozvědět, jak se vyvíjely nástroje a nejrůznější techniky spolu s člověkem. Obsah knihy tak může zpestřit i hodiny dějepisu nebo zpříjemnit atmosféru rodinných setkávání. Stručné a výstižné popisy doplněné fotografiemi a jednoduchými nákresy jsou totiž velmi dobře srozumitelné dospělým i dětem.

Zapomenute dovednosti

Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě. Výroba nástrojů, přístřeší a dalších pomůcek v divoké přírodě
Autor: John Plant
Datum vydání: 13. 6. 2023
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 192

Hodnocení: 100 %

www.grada.cz/zapomenute-dovednosti-pro-preziti-v-prirode-13775/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

jitka ludvikova 200Jitka Ludvíková se narodila v roce 1981 v Jindřichově Hradci. Vystudovala Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Šeď právnického života si zpestřuje psaním knížek, které jsou plné laskavého humoru, jenž přináší čten...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Karel IV. jako stavitel

civitas carolina 200První prázdninový den mohou žáci a studenti strávit v Národním technickém muzeu na výstavě „Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.“

...

Z archivu...


Literatura

Nenechte si ujít Thiliezovu prvotinu

krvavy andel 200Nakladatelství XYZ potěšilo všechny fanoušky francouzského spisovatele Francka Thillieze a vydali jeho prvotinu s názvem Krvavý anděl.

 

...

Divadlo

Záchranná mise Ferdy Mravence

ferda mravenec mala scena zlinZlínské divadlo Malá scéna uvedlo poslední zářijový den pohádku z pera Ondřeje Sekory Ferda Mravenec aneb Škola jízdy na kolečkových bruslích. Tu si otevřel Ferda Mravenec, sympatick...

Film

Víkend na Festivalu krátkých filmů v Praze
ImageNa Festival krátkých filmů zavítaly naše redaktorky Klára Scholzová a Martina Černá. Dvě reportáže v jednom vydání vás nalákají na příští ročník.
...