Holubí dům je název oblíbené písně od Jiřího Schelingera a stejnou dávku nostalgie a něhy by člověk čekal, když sáhne po knize s úžasnou obálkou a ořízkou od autorky Marie Rejfové, kterou vydává nakladatelství Mystery press. Chyba lávky, čeká vás pěkně odvážné drama.
Hned když jsem se začetla do prvních stránek, čekalo mě první překvapení. Ve věrně popsaných kulisách přelomu 19. a 20. století, které musely být samy o sobě dost náročné svými detaily a přehledem na přípravu, byla zasazena dost netradiční hrdinka. Nesympatická, rozmazlená, chladná a agresivní dívka, která je všechno, jen ne sympatická.
Musela jsem ocenit odvahu autorky Marie Rejfové a zároveň jsem se stále ptala sama sebe, zda chci vůbec s touto hroznou osobou, co myslí jenom na sebe a ostatní jsou pro ni pouze figurky na šachovnici vlastních záměrů, knihou jít. Ale spletitá síť vztahů, zajímavé klima doby, přímočaré vyprávění i očekávání toho, jak se příběh vyvine, mě stále lákaly pokračovat.
A rozhodně to stálo za to. Autorka vystavěla román opravdu bravurně, protože při nejlepší vůli člověk nemohl vymyslet, jak se to bude vyvíjet a co bude dál. Co začalo jako povýšenecké problémy plzeňské honorace, pomalu prorůstalo do dalších sociálních vrstev, událostí doby, komplikovaných mezilidských vztahů, i dávného tajemství, které bylo tabu, i když hrálo v motivaci osob velkou roli.
Ale zpět k hlavní hrdince. Nebo spíše komplikované anti hrdince, která měla sice všechno, na co pomyslela, ale vnitřně se cítila opuštěná a ingnorovaná, což ji vnitřně silně pokřivilo. Těžko se k ní hledá cesta a soucit notnou část knihy, ale když se pak dají události do pohybu, semele spravedlivá ruka života i ji a věřte nebo ne, i když si to na začátku knihy nedovedete představit, nakonec jí budete držet palce. Poněkud otevřenější konec v tomto případě dává naději…
Na každý pád je kniha koncertem bolestných lidských citů, vztahů, pochybení, oslava obyčejného bytí a krásy všedních okamžiků, hledání osobního štěstí v sepjetí konvencí a svědectvím o lidskosti, která je v každém z nás.
Kromě hlavních linek si můžete v knize skočit na šťopičku do klubu velocipedistů, nakouknout na problémy zásobování a obstarávání domácností před dobou moderní, podívat se do licea, okusit napjaté česko-německé vztahy před rozpadem Rakouska- Uherska, ale zároveň přičichnete i ke strastem lidských životů za první světové války a prožijete Boleveckou katastrofu.
Kniha po sobě zanechá tiché rozjitření a zamyšlení nad životem, což je známkou kvality a já jí uděluji výjimečně 100% hodnocení. Já nemám asi knížce co vytknout, je to precizní práce jak po obsahové, tak po grafické stránce a před letním cestováním ji všem doporučuji zakoupit.
Anotace: Na přelomu 19. a 20. století zažívá Plzeň období nebývalého rozmachu. Město se rozrůstá o nové čtvrti, staví se továrny a venkované sem proudí za prací. K česko-německým vlasteneckým třenicím se brzy přidávají hlasy po lepších pracovních podmínkách. S vypuknutím první světové války se z Plzně stává důležité zbrojní centrum, a nespokojenost obyvatel vrcholí hladovými bouřemi a stávkami.
Fotografie: Ludmila Bakonyi Selingerová
Uprostřed tohoto neklidného světa vyrůstá Julie Šetnerová – v bohatství, ve výstavní vile, se svou hypochondrickou, do sebe zahleděnou matkou a odtažitým otcem. Julie je inteligentní, ale citově vyprahlá, bez špetky soucitu k ostatním. Když zjistí, kdo je jejím pravým otcem, nemilosrdně zasáhne do života nevlastních sourozenců, rozhodnutá zničit vše, co je jim drahé.
Julie ukřivděně stále touží po přijetí a zadostiučinění, dokud jí osud neuštědří tvrdou lekci. Jak vysokou cenu bude muset za své chyby zaplatit? A dá se ještě vůbec něco napravit?
Název knihy: Holubí dům
Autor: Marie Rejfová
Obálka: Dana Lédl – Myokard
Nakladatel: Mystery press
Počet stran: 288
Rok vydání: 2025
Hodnocení: 100%
Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih, maminka a pedagog.
< Předchozí | Další > |
---|