Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

Tisk

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a budoucnost evropských památek. Hlavním pořadatelem setkání byl Národní památkový ústav.Letošní konference proběhla v budově Národního muzea – Českého muzea hudby v Praze a v historických interiérech státního zámku Konopiště a Arcibiskupství pražského.

Konferenci zahájili Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea a Josef Štulc, prezident Českého národního výboru Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

hist1

Jak zaznělo v úvodu konference, Česká republika zaujímá co do počtu kulturních památek jedno z předních míst. Přitom mnohé objekty se mohou pochlubit nejen kvalitní architekturou, ale i bohatými interiéry. Podle památkářů lze vystopovat tři základní pilíře památkové péče: jednak je to samotná ochrana našeho kulturního dědictví, dalším pilířem je uchovávání tohoto dědictví pro generace příští a konečně třetím, neméně významným aspektem je samotná prezentace našeho kulturního dědictví široké veřejnosti.

V další části programu konference vystoupili odborníci nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Francie a Německa.

Součástí programu konference byly také dva praktické semináře, a to návštěva zámku Konopiště (sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s mimořádnou sbírkou historických zbraní a loveckých trofejí) a Arcibiskupského paláci v Praze (vzácně dochované interiéry z poloviny 18. století včetně jedinečné sbírky tapisérií).

Pro účastníky letošního setkání připravili organizátoři také prohlídku Starého Města pražského nebo Pražského hradu s komentářem expertů Národního památkového ústavu a Správy Pražského hradu. 

hist

Cílem konferencí Quo Vadis je již tradičně vytvoření mezinárodní platformy pro sdílení nejnovějších poznatků a zkušeností v oblasti péče o nemovité kulturní dědictví.

Minulý ročník mezinárodní konference Quo Vadis 2012 se uskutečnil v prostorách Státního zámku Sychrov. První ročník konference proběhl v Jindřichově Hradci. 

Téma letošního setkání nebylo v žádném případě vybráno náhodně; ukazuje se, že proces restaurování, jehož cílem je kromě stabilizace architektonické podstaty objektů také jejich optimální výtvarná interpretace, která poskytuje neocenitelný zdroj informací, sehrává klíčovou roli při zkvalitňování prezentace památky u široké veřejnosti.

Národní památkový ústav spravuje největší soubor nemovitého kulturního dědictví ČR; stará se o více než stovku památkových objektů, mezi něž patří hrady, zámky, kostely, kláštery, skanzeny či technické památky, s nimi spojené pozemky a rovněž historické zahrady a parky.

 hist2

Zdroj: podklady Národního památkového ústavu

Ilustrační foto: autor článku


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Těší mě příležitost objevit se v takto velké a významné roli, říká herečka Markéta Haroková

marketa harokova200Zajímavý repertoár stejně jako kvalitní herce má od začátku ostravské Divadlo Petra Bezruče. Pokud bych měl připomenout třeba dva poslední úspěchy, tak musím zmínit třeba inscenaci Špinarka, ale také hru Venuše v kožichu, o které j...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Praha 15. století byla rozbouřená a konfliktní

Praha 15 stoleti perexMARTIN NODL patří k našim předním historikům, na jehož myšlenkově objevné knihy o dějích a mentalitě středověku jsme několikrát upozornili. Nyní se zájemci mohou začíst do nejnovějšího Nodlova počinu nazvaného jednoduše PRA...

Z archivu...


Literatura

Dračí zuby odhalí dinosaury na Divokém západě

Dračí zuby, perexČtení o dračích zubech bych očekávala ve světě plném fantazie. Ale na Divokém západě? Mezi kovboji a indiány? Tak na tuhle knihu od Michaela Crichtona jsem vážně zvědavá. Obzvlášť, když se tu prolíná fikce s realitou.

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Romantický, strašidelný i vtipný kanadský film FALCON LAKE vstoupí do kin 27. 4.

falcone lake 200Stydlivý třináctiletý Bastien přijíždí s rodiči na letní dovolenou k jezeru Falcon Lake, které je opředené strašidelnými historkami. V krajině, která je občas idylická a občas přízračná, potkává o tři roky starší dívku Chloé a navazuje s ...