Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války

Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války

Tisk

jalta perexPřed dávnými lety vyslovil vysoký úředník jedné malé země v srdci Evropy přání, že by chtěl vybudovat místo, kde by se mohl během neustále hrozící války ukrýt i se všemi spřátelenými mocnáři okolních zemí. Jenže jak to zaonačit? Inu, rozhodli se postavit nad oním místem dům odpoutávající pozornost od svého důležitého a skrytého poslání nevídaným přepychem. 

 

 

Tak nějak by mohla znít dramatizace dějin hotelu Jalta. Stavět se začalo v roce 1954. Dva roky předtím se vláda Československé socialistické republiky shodla na realizačním plánu protiatomového krytu, k němuž dal údajně podnět tehdejší ministerský předseda a budoucí prezident Antonín Zápotocký. S konstrukci podzemního krytu, o jehož existenci neměli běžní smrtelníci ani tušit, byla skloubena výstavba hotelu, který nyní neodmyslitelně patří k podobě Václavského náměstí. 

Jalta 1

Ačkoli se nejprve uvažovalo o ubytovacím zařízení tzv. třetí cenové kategorie, zvítězil nakonec moderní návrh luxusního hotelu z dílny architekta Antonína Tenzera, jednoho z představitelů českého funkcionalismu. Pravdou ale je, že označit kupř. fasádu hotelu Jalta za funkcionalistickou by bylo sporné (přestože v některých segmentech by se odkazy na čistý styl dvacátých a třicátých let našly). Zejména zakomponování soch na čelní straně hotelu má o něco blíže k tehdy protežovanému stylu socialistického realismu. Inspirace funkcionalismem zůstává nicméně patrná v řešení interiéru. 

Nyní je dům zapsán na seznamu chráněných budov UNESCO. „Hotel se stal důležitým architektonickým počinem své doby a právem by se jeho kvality měly zachovat, či zdůraznit,“ dodává k tématu PR manažerka hotelu Jalta, Sandra Zouzalová. 

V loňském roce si hotel Jalta připomenul pětapadesáté výročí slavnostního otevření. Právě u této příležitosti se vedení rozhodlo zpřístupnit podzemní prostory veřejnosti a vybavit je pro potřeby Muzea studené války. Během totalitních let totiž kryt také sloužil např. potřebám jednotky odposlouchávající nejen významné hotelové hosty, ale také třeba velvyslanectví Západního Německa, které v několika místnostech reprezentativního hotelu sídlilo během sedmdesátých let. 

Toto muzeum v prostorách protiatomového krytu návštěvníkům dovoluje nahlédnout do několika realisticky vybavených místností, které jako by ustrnuly v padesátých letech. Kdo tedy čeká špionážní „vychytávky“ ve stylu Jamese Bonda, bude pravděpodobně zklamán. Ti, kteří chtějí vidět např. skutečné (době a prostředí odpovídající) vyzvědačské aparáty, by ale mohli onu technologickou skromnost přejít, nebo dokonce ocenit. K službám jsou návštěvníkům také ochotní průvodci, schopní zasvěceně okomentovat vystavovaná zařízení a zodpovědět zvídavé otázky.  

jalta 3

použité fotografie: propagační a tiskové materiály hotelu Jalta 

Muzeum studené války (Protiatomový kryt v suterénu hotelu Jalta)
Václavské náměstí 45, Praha 1 
přístupnost:
liché týdny: PO + ST 17:00 – 20:00
sudé týdny: ÚT + ČT 17:00 – 20:00
nebo na objednání (zajišťuje recepce hotelu, mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 222 822 111)
maximální počet osob v 1 prováděné skupině je prozatím stanoven na 7
vstupné: 75 Kč, (možno zakoupit i speciální dárkové vstupenky) 

další informace:  www.hoteljalta.com


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

PETR HORKÝ: V ŠEDESÁTI BYCH CHTĚL VYPADAT JAKO PAN ZIKMUND V PĚTADEVADESÁTI

HORKY PEREXPetr Horký, režisér a dokumentarista, cestovatel a publicista, toho zažil tolik, že jednou on sám bude „výborným materiálem“ pro filmaře. Zatím je to ale on sám, kdo připravil dokument o výjimečném M...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Gradhotel nad propastí je exkurzí do hlubin méně známých faktů 20. století

grandhotel (2)

Kniha Grandhotel nad propastí je čtivým vyprávěním o intelektuálech Frankfurtské školy. Kniha není úvodem do kritické teorie jako takové, je spíše velmi přístupnou skupinovou biografií jádra Frankfurtské...

Z archivu...


Literatura

Klenoty na čtyřech kopytech v soukolí evropských dějin

zvire nadzvire westermanKoňské rodokmeny umí vyprávět neuvěřitelné příběhy. Těm, kdo v nich umějí číst, odhalují nejen záměry chovatelů, jejich touhu po zdokonalení konkrétního koňského plemene, příběhy koní samotných, ale i dobové souvislosti. Já ...

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Akce 3Kino zpřístupnila zejména nové polské filmy

3kino 200Na počátku listopadu 2016 se v Praze pořádal již třetí ročník přehlídky 3Kino, zaměřené na český, slovenský, maďarský a zejména polský film, zastoupený nejhojněji. Proto se tento text bude také vztahovat k filmové tvorbě našich severních sousedů.

...