V březnu v naší redakci vydáváme články o knihách našeho dětství. Popravdě, dětské knihy jsem ráda neměla a čtenářkou jsem byla pouze z donucení. Jednou za měsíc jsme totiž museli odevzdat čtenářský deníček a napsat o knize, kterou jsme zvládli přelouskat během předchozích čtyř týdnů. Tehdy to byl boj.
Když mi bylo přibližně devět let, narazila jsem na Správnou pětku (Famous Five) Enid Blyton a čtení začalo být konečně zajímavé. V Česku vyšlo všech 21 dílů této série. Více jsem se ale zaměřila a dodnes doma mám většinu dílů Tajné sedmy (Secret seven). I všechny tyto příběhy jsou přeložené do češtiny.
Pokud se chcete blíže seznámit s osobou spisovatelky Enid Blyton, můžete zhlédnout film jednoduše nazvaný Enid. Film byl uveden před deseti lety a v hlavní roli uvidíte Helenu Bonham Carter. Přestože je na začátku filmu upozornění, že některé osudy a jména byly pozměněné, nevychází oblíbená autorka dětských knih z příběhu velmi dobře.
Enid trpěla odchodem jejího otce od rodiny po celý svůj život. Nedokázala však tento problém u svých vlastních dětí překonat. Svým dvěma dcerám se věnovala jen zřídka. Většinou připravovala nové knihy a odepisovala svým dětským fanouškům nebo pro ně organizovala zábavná odpoledne.
Abych poodešla od negativity, je tu ještě jedna autorka z mého dětství, oblíbená po celém světě. Mám na mysli Betty MacDonald a její Paní Láryfáry. V originále Mrs. Piggle-Wiggle uměla vyřešit každou záhadnou dětskou nemoc.
Nicméně nelze Enid Blyton upřít to, že podnítila ke čtení velké množství dětí. 762 knih, které se dodnes vydávají znova a znova o tom svědčí. V mém případě určitě Správná pětka a Tajná sedma vyvolala závislost na detektivních příbězích, takže já jsem Enid určitě vděčná.
Foto: www.databazeknih.cz, http://wikipedia.org
< Předchozí | Další > |
---|