Scooter, historie legendy, část II. – léta páně 2005 - 2015

Scooter, historie legendy, část II. – léta páně 2005 - 2015

Tisk

scooter200Éra let 2005 – 2015 je pro Scooter ve znamení dalších dvou změn sestavy, z nichž ta zatím poslední, kterou budete moci vidět i v Praze a Brně, je ve složení H. P. Baxxter (který v Německu definitivně upevnil pozici absolutní celebrity a stal se porotcem v několika talentových soutěžích), Michael Simon a Phil Speiser, šesti alb a mnoha singlů, z nichž už se sice nestaly takové megahity jako v období předchozím, fanoušky skupiny ale vždy potěšily. Tady je dvanáct těch nejvýraznějších.

 

 


Hello! (Good to Be Back) – pilotní singl z alba Who´s Got The Last Laugh Now vyšel 14. října 2005 a opět je směsicí několika samplů – tím hlavním je ten ze songu Hello, Hello, I ´m Back Again od Garyho Glittera. Dále pak můžete zaslechnout i upravené melodie z tracku 3 a.m. Eternal od KLF a We Call It Acieed od D Mob. Chytlavý a svižný song se dostal na druhé místo v maďarské singlové hitparádě a na třetí ve finské.


Apache Rocks the Bottom! – předposlední den roku 2005 vyšel singl, který tedy nepatří k těm úplně nejúspěšnějším (na druhé místo se dostal jen v singlových hitparádách ve Finsku a Maďarsku), mezi fanoušky si ale své místo našel. Už nikoho nepřekvapí, že i tady jsou použity samply, tentokráte jde jen o jeden, a to z instrumentálního songu Apache od skupiny The Shadows z roku 1960. Zajímavý je v tomto případě i mafiánský videoklip plný bitek, spoře oděných žen a jednoho elektrického býka.


Behind the Cow – první singl z dvanáctého alba The Ultimate Aural Orgasm patří za poslední roky u fanoušků k těm nejoblíbenějším. Ačkoli se většího a zásadnějšího úspěchu v hitparádách nedočkal, dodnes patří k velmi žádaným, za což můžou především svižný rytmus, chytlavá melodie a samozřejmě i vtipný a zdánlivě nesmyslný název. S písní kapele pomohl i americký raper Fatman Scoop a na kytaru si v ní zahrál Jeff „Mantas“ Dunn.

scooter

Samply jsou tentokráte použity z tracků What Time Is Love (Live at Trancentral) a America: What Time Is Love od KLF, (Don´t Fear) The Reaper od Blue Öyster Cult a Black Celebration od Depeche Mode. Navíc se v něm objevují i vokály z písně Yeh Kali Kali z indického filmu Baazigar. Atmosféru dotváří i klip natáčený v Indii, kde kapela způsobila kontroverzi tím, že zdejší posvátné zvíře - krávu - pomalovala.


Lass uns tanzen – snad jediný německy zpívaný singl kapely v hitparádách skoro vůbec neuspěl, přesto si ho fandové často žádají, což je určitě dáno jeho provokativním textem, v němž se opakuje pouze: „Lass uns tanzen oder ficken oder beides, denn morgen sind wir tot.“ Sampl je v tomto případě použit z písně Disco Band od skupiny Scotch. „Lechtivou“ píseň doplňuje i videoklip odehrávající se na jakési swingersparty. Song má mimochodem dvě verze – rádiovou (tzv. Day Version), kde je slovíčko ficken cenzurováno, a Night Version, kde je ponecháno.


The Question Is What Is The Question? – album Jumping All Over The World bylo propagováno singlem s až „filozofickým“ názvem. Ten dosáhl na druhé místo pouze v rakouské singlové hitparádě, vysamplovává song How Do You Do od uskupení Mouth & MacNeal z roku 1972 a dnes patří k těm méně výrazným, leč solidním trackům, které neurazí. Videoklip s poskakujícími tanečníky ovšem vlije mnoho energie do žil.


And No Matches – I druhý singl z téhož alba překypuje energií a patří k těm oblíbenějším. Melodii si tentokráte půjčuje ze dvou velkých hitů – jednak Big Big World od Emilie z roku 1999 a jednak Enola Gay od OMD. I v tomto klipu jsou vidět poskakující tanečníci, jedná se o jumpstylovou skupinu Sheffield Jumpers.

Jumping All Over The World – titulní singl ze stejnojmenného alba vyšel začátkem února roku 2008 a v Británii, kde dosáhl na osmadvacáté místo singlové hitparády, se stal tím vůbec nejvýše umístěným trackem Scooteru v této zemi za posledních pět let. Singlová verze se od té albové v tomto případě liší slokou navíc, trošku jiným začátkem a přidaným sborem na konci. Jinak samozřejmě znovu nechybí samply, klíčová melodie je z hardstylového tracku Rock Civilization od Headhunterz, hlavně je tu ale použita píseň A Glass of Champagne popové skupiny Sailor z poloviny sedmdesátých let. Videoklip zůstal věrný názvu skladby a zachycuje již zmíněné Sheffield Jumpers na různých místech světa. 

J´adore Hardcore – pilotní „vlaštovka“ z alba Under the Radar Over the Top patří za poslední dobu k těm nejchytlavějším a pyšní se i tím, že se jedná o vůbec první skladbu kapely, kde se zpívá francouzsky. Vokály obstarala fanynka skupiny Maddy Julien, která byla oslovena přes sociální sítě. Refrén songu, který se umístil na šestém místě maďarské singlové hitparády, je samplem skladby Chase The Sun od Planet Funk a melodie je z písní Lullaby od Activator a I Just Can´t Stop od The Pitcher. V průběhu natáčení videa na španělské Mallorce málem přišel o život frontman H.P., neboť šel na místní policii nahlásit krádež a když byl poslán najít tlumočníka do němčiny, čtvrť, v níž sídlila policie, byla zasažena bombovým útokem.

Ti Sento – Song s italským názvem je založen na stejnojmenné skladbě italské skupiny Matia Bazar z roku 1985 (ženský hlas ve skladbě patří Antonelle Ruggiero, jedné ze členek skupiny, která je dnes ve své domovině velmi slavnou hudebnicí), krom toho si ale půjčuje i zvukové efekty ze skladby Music or Noiz od Wildstylez a částečně i melodii z písně Sonic Sabotage od Crypsi. Po dlouhé době natočila kapela i takřka filmový videoklip, který má souvislý děj a odehrává se v opeře. 

The Sound Above My Hair  - Třetí singl z alba Under the Radar Over The Top vyšel koncem roku 2009 a vůbec poprvé zazněl živě v televizním pořadu stanice RTL 2 The Dome. Je založen na samplech ze singlu Wonderful Life od alternativní rockové kapely Black z roku 1985. V zajímavém videoklipu hraje krom samotné skupiny a sexy dudaček hlavní roli české vojenské auto Praga V3S, na němž pánové jedou a hrají. 

Stuck on Replay – pravděpodobně nejslavnější počin z této dekády znají i ti, kteří se o podobný styl hudby jinak nezajímají. Skladba se totiž stala oficiální hymnou mistrovství světa v ledním hokeji 2010, které se konalo v Německu. A nebyli by to Scooter, aby i do ní nevpašovali nějaké ty samply, v tomto případě jde o refrén poměrně slavného songu Lionela Richieho Stuck on You z roku 1984, malé části jsou vypůjčené i z tracku A Kay A od DJe Phila T. Menší zklamání zavládlo pouze v hitparádách, kde píseň příliš neuspěla, ačkoli vzhledem k tak velké události, jakou „zaštiťovala“, se od ní přece jen čekalo o trochu víc. A když hymna k MS v hokeji, tak ani v klipu nesmí tenhle populární sport chybět. 

Bigroom Blitz – Úvodní singl ze zatím posledního alba The Fifth Chapter se veze na vlně momentálně populárního „vrzavého“ bigroomu, s nímž si Scooter, kterým v některých pasážích hlasově vypomohl raper Wiz Khalifa, samozřejmě „pohráli“ po svém a učinili ho alespoň trošku snesitelnějším i pro jeho zaryté odpůrce. Ani tady nesmí chybět sampl, tentokrát z písně Hadi Bakalim od turecké zpěvačky Sezen Aksu. Za pozornost stojí i sexy klip z fitness studia. 

Zdroje k obrázkům: music-germany.blog.cz/1208/4, www.youtube.com 

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Pospíšilová: Raduji se z toho, že svými knihami dokážu děti potěšit

archiv Zuzana PospíšilováPíše pohádky, básničky, hádanky, příběhy o zvířátkách, povoláních, napínavé příběhy s vesmírnou tematikou nebo dětské detektivky. Inspiraci pro své příběhy nachází Zuzana Pospíšilová všude kolem sebe a to...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Češi 1938 aneb jak Beneš ustoupil Hitlerovi

cesi 1938 200Nedávno vyšel dlouho očekávaný předposlední (v časové posloupnosti však v pořadí teprve druhý) díl komiksového seriálu Češi – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi.

 

...

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že si pro diváky v sezóně 2022/2023 připravili 9 nových inscenací a myšlenky na jejich konečnou podobu je už nyní naplňují krásným očekáváním. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se ...

Film

Mezi vlky – zima je zpátky!
ImageParta vrtařů z aljašské ropné rafinérie se po několikatýdenní šichtě vrací letadlem zpátky domů. Cestou je ale zasáhne sněhová bouře a těch pár, co mělo to štěstí a havárii přežilo, se pokouší přežít ještě jednou, tentokrát mezi vlky...