Kapela Ucházím mele prohnilé maso

Kapela Ucházím mele prohnilé maso

ImageLektoři kurzů pozitivního myšlení by si při poslechu Marnostroje, nedávno vydaného alba prachatické skupiny Ucházím, asi moc neužili. Příliš dekadentní písně rozhodně nevybízejí k bezstarostnému hopsání životem. Zato přinášejí vhled do vnitřního prožívání člověka zmítaného pocity, s nimiž může zápasit i leckdo z vás.

Lidem se honí hlavou různé věci. Když se je shodou šťastných okolností podaří proměnit v texty a hudbu, vznikají pak díla, které vybízejí k zajímavým úvahám – například  o stavu společnosti, o morálce, o každodenním selhávání, o neodvratném konci... “Vědět tak, za kterým stromem číhá vlk/ nestačí znát, co je moudro a co plk/ my jsme tak urvaný, jak závodní chrt/ vědět tak, za kterým rohem číhá smrt,” zpívá se v úvodní skladbě tohoto alba.

Kapela Ucházím, jejíž kořeny sahají do roku 1994, ušla dlouhou cestu, než se dopracovala k výrazu, který prezentuje na albu Marnostroj. Její hudbu nelze jednoduše zařadit do jedné škatulky. Lze se ale domnívat, že napříč generacemi zaujme posluchače, kteří mají rádi hardcore, punkrock i psychedelicky znějící party ze “starého dobrého” podzemí. Víc než o čistotu stylu jde o atmosféru, jakou muzikanti dokážou navodit.

 

Image


Chybu by udělal každý, kdo by chtěl album Marnostroj poslouchat ve dne. Tohle opravdu nejsou písně světla. A prosím, ať vás ani nenapadne pouštět si kapelu Ucházím někde na sluncem vyhřáté pláži nebo na louce plné kopretin. Doporučuji temný sklep, pokoj se zataženými závěsy, citlivě nasvícený klub nebo útulnou garáž. Asi nejlíp uděláte, když si nasadíte na uši sluchátka a necháte se vtáhnou do krajiny temnoty, deprese a psychické bolesti.

Píseň v klasickém pojetí zručnýchmuzikantů z Ucházím má většinou pozvolný úvod. Postupným vrstvením nástrojů se kapela propracovává do zběsilého rytmického tempa a vokálnímu projevu, z něhož zpravidla tryská zoufalství a snad i volání o pomoc. Třeba v písni Kolovrat systému můžete zaslechnout: “...to zkoušeš, to dáš, zvykneš si na cokoli/ i na sen, co se peklu podobal/ počkej, až poznáš, proč tě dneska hudba bolí/ někdo mi v noci zuby vykopal.”

 

Image


Zatímco u kapel podobného ražení je často zřejmé, že texty jen doplňují hudbu, v případě Ucházím bych si troufal tvrdit, že dekadentní poezie byla vhodně “podbarvena” muzikou. Texty plné nočních můr, popelnic, krve, stínů, zlostí, prokletí či “prasat, co zabili před televizí” drží jako celek pohromadě a jistě by mohly posloužit jako další inspirace. 
Velmi působivé album si totiž říká o filmové zpracování. Marný nápad?

Úryvek z písně Šalamoun (s hovnem krku):
“... až snad jednou přestanu myslet jen sám na sebe/ až mě doufám začne pálit, co mě nezebe/ až se s vědrem postavím tomu, co mě nepálí/ až mě moje svědomí, než půjdu spát, pochválí/ až jednou přestanu rád dělávat, že nevidím...”

Název: Marnostroj
Skladby: 1/ Rezignace, 2/ O zvířatech a lidech, 3/ Malá noční válka, 4/ Malá osobní revolta, 5/ Cyklofrenie, 6/ Marnostroj, 7/ Kolovrat systému, 8/ Strach, 9/ Systém?, 10/ Řeka, 11/ Šalamoun (s hovnem v krku), 12/ Styx
Celkový čas: 33:16
Vydavatel: Papagájův hlasatel records, 2011 
Informace: phr.cz, bandzone.cz/uchazim, uchazim.wz.cz
Hodnocení: 85  % 

 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Anita? Právě takový svěží vítr jsem si už dlouho přál, říká zpěvák Pavel Vítek

pavel vitek 200I když začínal jako popový zpěvák, postupně se Pavel Vítek zavedl i jako úspěšný muzikálový herec. Má za sebou tedy nejen řadu alb či velké hity, ale i pěkné muzikálové role. Dokonce si na divadle střihl i činoherní roli, což ho prý také m...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Letní čtení od Kate Mortonové - Ztracený slib

ztraceny slib200V srpnu vydalo nakladatelství Ikar pod hlavičkou Edice světový bestseller novou knihu australské romanopiskyně Kate Mortonové Ztracený slib. Kniha o rodině, vztahových peripetiích, ozvěnách války a tématu viny a odpuštění splňuje vše, co...

Divadlo

BALETNÍ KARAFIÁTOVI BROUČCI V ÚSTÍ NAD LABEM

Broucci plakat 200Po 13 letech se v Severočeském divadle v Ústí nad Labem představili v premiéře 6.10 2013 v 15 hodin Karafiátovi Broučci. Pohádkový příběh o lásce, pochopení i naději napsal Jan Karafiát (1846-1929) v...

Film

Gradující drama Znovu a jinak. Najdete se v něm.

altCo je v životě nejdůležitější? Jít si vždy za svým snem i za možností tvrdého pádu nebo uspokojení z fádního života? Poslední film Jasona Reitmana nás zavádí do města Minneapolis v Minnesotě za Mavis Garyovou (Charl...