Leonard Cohen, staré nápady smířeného hypnotizéra

Leonard Cohen, staré nápady smířeného hypnotizéra

ImagePokud si děláte těžkou hlavou z nevyhnutelné konečnosti života, můžete tento strach sdílet s Leonardem Cohenem. Jeho nové album Old Ideas je plné pocitů člověka, který přemýšlí o smrti a snaží se pojmenovat vše, co s tímto stavem souvisí. Není to smutné poslouchání, naopak může mít léčivý účinek. Naučí vás věci brát tak, jak přícházejí.


Znáte ten starý bar, v němž jeden charizmatický senior zpívá neskutečně silné písně? Pojďte nastražit uši, něco tak naléhavého jste možná už dlouho neslyšeli.

Kanadský umělec Leonard Cohen (ročník 1934) je nejen písničkářem, ale i básníkem, spisovatelem či výtvarníkem. Má za sebou obdivuhodnou kariéru. Mimochodem první studiovou desku vydal v roce, kdy přišel na svět autor tohoto textu, tedy 1967. Old Ideas je v pořadí dvanáctým vydavatelským počinem. Cohen s ním přichází po osmileté pauze, není totiž každoročním chrličem písní. Studiové nahrávky vydává ve chvílích, kdy je přesvědčen o správné chvíli.

Východiskem Cohenovy tvorby je duchovní prožívání. K němu patří věčné hledání, zpěváková cesta vedla od židovských kořenů, přes křesťanské proudy, až k buddhismu. Ve druhé polovině 90. let pobýval tento citlivý muž v zenbuddhistickém klášteře nedaleko Los Angeles. Každý jeho návrat ke skládání a zpívání byl vždy spojen s velkým očekáváním zasvěcených příznivců. 


Nejinak je tomu i v případě nového alba. Nutno uvést, že deset písní nevzniklo najednou. Některé z nich si prošly vývojem. Například Amen a Lullaby byly v jiných verzích nahrány už v roce 2007. Relativně starší skladbou je také Darkness, která zazněla na předchozím koncertním turné. Byla tedy prověřena před publikem. V Cohenově muzice se smíchaly inspirační zdroje, za které je možné považovat hudbu židovskou, francouzskou, španělskou, a různy styly - folk, jazz, blues, country, swing...

Studiovému vzniku deseti písní pomohla nejen umělecká invence protagonisty, ale i skutečnost, že se o jejich “výrobu” postaral kvalitní tým. Na produkci alba se podíleli Patrick Leonard, Anjani Thomas, Ed Sanders a Dino Soldo. Jako vokalistky se uplatnily zpěvačky Dana Glover, Sharon Robinson, The Webb Sisters (Hattie a Charley Webb) a Jennifer Warnes

Hlavní Cohenovou zbraní je zabarvení jeho hlasu. V některých momentech můžete mít dojem, že nasloucháte přiopilému a překouřenému chlapíkovi, jehož vyprávění vás však zároveň hypnotizuje. Je známo, že většinová část ženského posluchačstva dlouhodobě považuje Cohenův hlas za „silně erotický“. Zdá se, že ani tentokrát nebudou slečny a dámy zklamány. Old Ideas zcela jistě potěší i muže. Subjektivně vzato, kupříkladu Anyhow má v sobě tak silnou dávku syrovosti, kterou nelze pustit jedním uchem dovnitř a druhým rychle ven. To vám srdce nedovolí.  

I při opakovaném poslechu nového alba vás musí nutně napadnout, že Leonard Cohen si dal opravdu záležet. Jakoby si byl vědom, že každá nově nahraná píseň může být tou úplně poslední.

Takhle nějak si představuji smíření.         

Název: Old Ideas 
Skladby: 1/ Going Home, 2/ Amen, 3/ Show Me The Place, 4/ Darkness, 5/ Anyhow, 6/ Crazy To Love You, 7/ Come Healing, 8/ Banjo, 9/ Lullaby, 10/ Different Sides
Celkový čas: 41:25
Vydavatel: Sony Music, 2012 
Informace: www.sonymusic.cz
Hodnocení: 90  %

 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Audiokniha roku - projekt pro všechny příznivce audioknih a mluveného slova

headmailUž od dubna funguje na českém internetu projekt Audiokniha roku. Na jeho webových stránkách www.audiokniharoku.cz nachází posluchači audioknih recenze na novinkové i starší tituly, ale na pozadí lze tušit i ně...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Literatura

Nahlédněte do života Jana Krause

jan kraus 200Nakladatelství BizBooks ve společnosti Albatros Media vydalo příběh Jana Krause s názvem Můj soukromý buzynes. Jedná se o první knížku, kterou o sobě napsal sám Jan Kraus, známý herec a moderátor.

...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Století rádia ukazuje, kudy se ubíralo rozhlasové vysílání

200filmV ostravském televizním studiu vznikl střihový dokument k 90. výročí rozhlasového vysílání, nazvaný Století rádia. Režisér Roman Vávra jej pojal jako mozaiku jednotlivých dochovaných relací od nejstarších dob téměř po dnešek, aniž by vložil jediné slov...