Kamelot nabízí recept, jak se nezbláznit

Kamelot nabízí recept, jak se nezbláznit

Tisk
ImageLegendární kapela, která přišla na svět před třiceti lety v Brně, potěšila před nedávnem své fanoušky novým albem. Jeho název Proti proudu prozrazuje ústřední myšlenku tohoto počinu – nezbláznit se ze zrychleného běhu věcí kolem, trvat na svém, žít v souladu se svými kořeny, nezradit sebe sama.
 
 
„Je tu asi Lucifer/ v hábitu anděla/ co v pekle žhaví kotel doběla/ Je tu asi Lucifer/ a nemá paruku/ jde okázale s ďáblem za ruku…“ zpívá v jedné ze svých dvanácti písní Roman Horký a člověku je z toho všelijak. 

Duchovní otec Kamelotu, jak je jeho dobrým zvykem, složil i tentokrát veškerou hudbu a otextoval celé album – mimochodem v pořadí už třiadvacáté(!). Písně vznikaly tři roky a letos v lednu byly nahrány ve studiu „V“ Zlín. Příjemným oživením je účast zpěvačky Blanky Šrůmové, kterou si leckteří z vás zřejmě spojují především se značkou Tichá dohoda. Skvěle sehranou sestavu doplňují: Viktor Porkristl (zpěv, kytary), Petr Surý (kontrabas) a jako hosté Marcel Gabriel (rytmické nástroje) a Morten Almqvist (foukací harmonika). 

Ačkoliv je Kamelot zjednodušeně zařazován do škatulky „folk & country”, tak hned po prvním poslechu je zřejmé, že kapela s výrazným lídrem se nebrání inspiracím z jiných hudebních  polí a lánů. Její projev je těžko zařaditelný a právě proto může oslovit neortodoxní příznivce dalších stylů (rock, blues, jazz…). Ostatně sám Roman Horký v nadsázce používá označení „pop-tramp“.
 

Image


Poznávácím znamením Kamelotu je nezaměnitelná barva hlasu jeho protagonisty. Typický chraplák je totiž nositelem silné mužské energie, která posluchače a hlavně posluchačky vrací do poměrů, kde všechno je, jak má být. Zpěv Blanky Šrůmové působí jako kontrast, či spíše harmonicky protipól.

Romanovi Horkému se v písních daří střídat nálady. Posluchač si chvíli připadá jako na houpavém lodním výletě, pak se ocitne ve vlaku, v dostavníku, další úsek cesty projede širokou silnicí a najednou má dojem, že leží v trávě a dívá se do nebe. Mýlil by se ten, kdo čeká kýčovitou romantiku mimo čas a prostor. Horkého texty často bodají do „živého“ a prozrazují, že jejich autor žije v 21. století. Ostatně poslechněte si například píseň Úspěšný muž. Ta vás hodí do „marketingové“ současnosti snad až příliš ostře. Tak to je.

Kdybych měl vybrat svůj „hit“ z alba Proti proudu, tak nejspíš by (těsně před Luciferem) zvítězila skladba Tahle země není pro starý. Chytlavá melodie, nádherný text, přesvědčivost… Mám ji rád. 

„Až vítr zesílí/ u přesýpací hory/ náhle uslyšíš/ jak hoblují máry/ až vítr zesílí/ tak zapomeň na fóry/ tahle země není pro starý… / (…) až do věčných lovišť mne pozve Manitou…“

Proti proudu
Interpret: Kamelot
Žánr: Folk & Country (nejen)
Skladby: 1/ Proti proudu, 2/ Kroky za duhou, 3/ Když zamrzá řeka, 4/ Tahle země není pro starý, 5/ Lucifer, 6/ Shangri-La, 7/ Fénix, 8/ Pohledy z Argentiny, 9/ Za hrází, 10/ Afghánistán, 11/ Úspěšný muž, 12/ Pohrdneš stříbrem, zlata se nedočkáš.
Stopáž: 40:13 
Vydavatelství: EMI, 2012, www.emimusic.cz 
Hodnocení: 85 %
Zdroj foto: EMI

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Prospěli jsme svému zdraví, zdraví našich klientů a hlavně se chováme šetrně k přírodě, co více si přát“

Tezop 200iskárna EZOP je zlínská společnost, která vznikla už v roce 1993 a od té doby se vyvíjí a upevňuje svou pozici především v oblasti tiskových služeb, reklamy a různých výstavních expozic. Všechny jejich tisky jsou ekologické a víc nejen o nich nám prozr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Pokračování Posledního čísla přináší napětí i trochu romantiky

zlodej cisel perexSpolečnost v Británií blízké budoucnosti je rozdělená na dvě skupiny – Čisté, kteří mají všechna práva a privilegia a Dreky, podřadné lidi. Poté, co zničili cirkus Silvia Sabatiniho, jsou Drekyně Hošiko a Ben, který patří k Čis...

Divadlo

Věřte nebo ne, sbalit ženu je jednoduché

jak sbalit zenu200V rámci zlínského divadelního svátku – festivalu Setkání Stretnutie 2019 do Zlína zavítalo také Divadlo pod Palmovkou se svým manuálem Jak sbalit ženu 2.0.

...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...