Respect festival 2012 - Hudba dělá člověka!

Respect festival 2012 - Hudba dělá člověka!

Tisk

altPatnáctý ročník Respect festivalu, největší české přehlídky world music, představí na pražské Štvanici řadu umělců a skupin první velikosti z Afriky, Asie i Evropy, z nichž všichni koncertují v České republice poprvé. Festival se koná v sobotu 16.6. a neděli 17.6. na pražském ostrově Štvanice.

 

Mezi největší atrakce bude patřit vystoupení flamencového génia Duquende, dlouholetého zpěváka kytarového velikána Paca de Lucii, považovaného za nástupce vůbec největšího flamencové osobnosti 20. století Camarona.  Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří pomocí důmyslného propojení archaických bubnů s lacinými klávesami Casio a megafonů předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali  na dánském megafestivalu Roskilde. Členové sestavy se většinou živí na ulicích Dar es Salaamu jako černí taxikáři, zaskakující za kolegy zatčené policií.  

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett Karandila Jr. Gipsy Brass. Původně školní projekt koncipovaný jako záchrana mizející kultury založil trumpetista Angel Tichaliev, který kolem sebe shromáždil sestavu sedmnácti dětí mezi 10 a 18 lety. Skupina se svou balkánskou dechovkou obohacenou o jazzové harmonie uhranula publikum na řadě prestižních festivalů včetně maďarského Szigetu.

Dalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku), Roland Tchakounte („kamerunský John Lee Hooker“ hrající blues ze subsaharské Afriky), Conjunto Angola 70's (zlatá éra africké psychedelie) či projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataša Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, které posouvají do bluesové roviny. Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jež tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají, a řada dalších interpretů.  

Kromě těchto a dalších kapel a interpretů všech možných žánrů a stylů se představí jedna z  nejstarších žijících legend afrického jazzu Mulatu Astatke z Etiopie, který doprovázel takové hvězdy jako byl Duke Elington a jehož hudba zní mimo jiné ve filmu Jima Jarmusche “Zlomené květiny”.  

Festival slibuje řadu doprovodných akcí, bohatých programů a dílen pro děti včetně speciálních programů pro nejmenší. Během festival se můžeme také těšit na prezentaci mimoevropské kuchyně (ethnocatering), vegetariánské občerstvení Góvinda, stánky s kavárnou, čajovnou, vinárnou, stánkem s grilováním masa či představením rukodělných dílen s hosty z uprchlických táborů. Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit jako např: Člověk v tísni, Poradna pro uprchlíky či Berkat – Refufest. Chybět nebudou ani stánky s prodejem hudebních nosičů a další.

alt

Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena sleva na vstupném o 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

V sobotu 16. června vystoupí Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).
Od 23:00 After party v Café Nona na Nové scene ND – DJ Awsone tapes from Africa + Romano Trajo.

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun, Francie), Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Předprodej: Ticketpro
Jednodenní vstupné 450 Kč / dvoudenní 550 Kč
zvýhodněné rodinné vstupné pro pár s dětmi do 15 let/ 600 Kč
cyklisté sleva 100 Kč


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpěvák UDG: Pondělí až čtvrtek – to je v létě detoxikační týden

udg 200Nedávno se na našem webu objevil festivalový rozhovor s textařem Jugim z ústecké skupiny UDG. Nyní máte možnost nahlédnout pod pokličku myšlenek dalšího člena, a to zpěváka Petra Vrzáka. Bavili jsme se o festivalové sezóně...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho...

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

...