Jedinečný hlas Petra Muka připomínají i duety Spolu

Jedinečný hlas Petra Muka připomínají i duety Spolu

Tisk

muk petr 200V těchto dnech, kdy si fanoušci Petra Muka připomínají třetí výročí jeho tragického úmrtí, se již deset týdnů drží v oficiální prodejní hitparádě IFPI ČR TOP 50 zpěvákova vzpomínková duetová kompilace Spolu, kterou vydalo EMI.

 


Petr Muk, zpěvák s lyricko-rockovým tenorem, se stal v druhé polovině 80.let a na počátku 90.let minulého století jako frontman kultovních kapel Oceán a později Shalom nepřehlédnutelným zjevem české hudební scény, nejen kvůli celkové image a stylizaci, ale především díky jedinečnému a nezaměnitelnému hudebnímu projevu.

Koncem devadesátých let se Petr Muk vydal na sólovou dráhu, kdy ve své tvorbě upozadil duchovno a víru a začal zpívat o lásce. Přešel od Hospodina k hospodyním, jak v jednom rozhovoru s nadsázkou řekl Mukův kamarád textař Jan Dvořák. Nechal se také zlákat divadelními prkny a světem muzikálu. Premiéru si odbyl jako princ v Rusalce po boku Báry Basikové, s níž se později setkal i v muzikálu Johanka z Arku, v němž vystupoval v roli Raimonda Johančina přítele z dětství.


Kompilace Spolu - Duety 1995-2013 přináší celkem patnáct skladeb, v nichž se Petr Muk setkal s pódiovými či divadelními kolegyněmi a kolegy. Jedná se nejen o písně muzikálové (Johanka z Arku, Evita, Mona Lisa), ale i o známé převzaté hity staršího data (Znám jednu starou zahradu, Stín katedrál, Lady Carneval, Bon soir mademoiselle Paris) a vlastní tvorbu (Tančíš sama, Spolu).

Mukův tenor skvěle ladil se všemi hlasy, jak dokládá výběr písní, nazpívaných většinou v rámci různých televizních zábavných pořadů, v nichž se po Mukově boku objevila Helena Vondráčková či Iveta Bartošová nebo Karel Gott, Karel Černoch či Petr Kolář. Na albu zazní též angličtina ve skladbě Apples slovenské zpěvačky jménem Nastia a slovenština v písních Nelietajú s Peterem Nagym a Hádanky tiel s Lacem Lučeničem.

Nostalgii v posluchačích probudí duet Bon soir mademoiselle Paris s původním interpretem Janem Antonínem Pacákem. Nenaplněný příslib věcí příštích, jichž se posluchači již nikdy nedočkají, přináší letošní remix písně Spolu, jedné z nejsilnějších skladeb posledního Mukova alba V bludišti dnů, které vydal krátce před svou smrtí.

I když by fanoušci více ocenili album s dosud nevydanými Mukovými skladbami (třeba se někdy někde nějaké utajené najdou), album Spolu přináší jeden ze střípků bohaté mozaiky zpěvákovy více než dvacetileté sólové hudební dráhy, jejíž součástí byla i popová hudba.

Skladby:

1. Apples s Nastiou
2. O lidech s Bárou Basikovou
3. Dalas jim víc s Lucií Bílou
4. Příště tě zabiju s Kamilem Střihavkou
5. Znám jednu starou zahradu s Ivetou Bartošovou
6. Valčík s Lucií Bílou
7. Bon soir mademoiselle Paris s Janem Antonínem Pacákem
8. Tančíš sama s Karlem Černochem
9. Stín katedrál s Helenou Vondráčkovou
10. Lady Carneval s Petrem Kolářem
11. Nelietajú s Peterem Nagym
12. Hádanky tiel s Lacem Lučeničem
13. Díky Vám, mistře s Bohoušem Josefem
14. Běž za svou láskou s Karlem Gottem
15. Bonus: Spolu (verze 2013)

muk petr

Název: Spolu. Duety 1995 – 2013
Interpret: Petr Muk
Stopáž: 00:50:13
Vydavatel: EMI v roce 2013
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: emimusic.cz


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Kolikrát si připadám jak na houpačce, říká herec Martin Vrtáček

vrtacek 200Za dvacet let ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti toho získal herec Martin Vrtáček požehnaně. A nejsou to jen ceny publika i kritiky a ovace. Početná plejáda rozmanitých postav a charakterů z něj vybrousily osobnost, které nechybí pokora i sc...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.Literatura

Síla hotentota po česku

sila hotentota 200Nakladatelství Pointa vydalo v květnu sbírku zamyšlení a jakýsi nenásilný návod na život v podobě literární prvotiny Petra Kovaříka s originálním názvem Síla hotentota.

...

Divadlo

A zase ten Havel!

200divV poslední době mívám někdy dojem, že snad každý chce hrát Havla. Možná je to jen taková móda, možná se pletu a vidím přízraky. Snad proto se mne, když jsem dostala pozvánku na premiéru Havlovy Audience, zmocnily nemalé pochyby. Pražský soubor vinohradskéh...

Film

Minulost je minulostí… dokud tě nedostihne.

temne200Od června mohou diváci v českých kineh zhlédnout mysteriozní  thriller s názvem Temné kouty. Režisérem a scénáristou je Gilles Paquet-Brenner, který v roce 2010 získal cenu diváka a nejlepší režie na filmovém festivalu v Tokiu za film Klíč k minulost...