Next Phase, pozvánka na výlet do neznáma

Next Phase, pozvánka na výlet do neznáma

nextphase perexLidé navyklí pouze na stereotypní „pop music průmysl“ by při poslechu tohoto alba patrně zešíleli. Novinka s názvem Underneath v podání domácího avantgardního seskupení Next Phase totiž není určena každému. O to víc ji mohou ocenit posluchači, kteří v hudbě hledají něco víc.

 

Netuctová kapela se hlásí k brněnské metropoli, ale v jejím případě není adresa trvalého pobytu až tak důležitá. Next Phase může bez nadsázky sídlit leckde na světě a nikomu by to nepřišlo nepatřičné. Stačilo by učinit rychlý laboratorní pokus: sezvat náročnější posluchače z různých světadílů a pustit jim Underneath. Dá se přepokládat, že by našli společnou řeč a jejich osobní pocity by se protínaly.

Nové album je završením čtyřletého snažení jazzem poučených experimentátorů. Nutno připomenout, že seskupení kolem Pavla Zlámala  (saxofony, klarinety) se před časem prezentovalo pozoruhodným EP „Six Modes“. Zmíněná novinka Underneath obsahuje celkem čtrnáct skladeb, najdete na ní nejen rozsáhlou dvacetiminutovku (La suite en dekadence), ale i věc trvající dvaačtyřicet vteřin (Říkadlo). Celá plocha poskytuje dostatek prostoru pro hudební vyjádření leadera i jeho spoluhráčů – Vladimíra Třebického (bicí), Juraje Valenčíka (kontrabas), Petera Grahama (piano).

nextphase

Muzikanti dokazují, že jazzové cítění může být kvalitní základnou, jakýmsi tvůrčím přístavem, odkud se dá vyplouvat do nejistých vod. Na vlnách improvizace a živelnosti vznikají zajímavé „rozhovory“ jednotlivých nástrojů. Nálady, které vytvářejí, jsou často jako vystřižené z neurotického městského prostředí. Ale nejen z něho. Next Phase, to je i poklidná noční atmosféra, kavárenská ospalost, snová zadumanost, vesmírné doteky… Harmonie se střídá s disharmonií, poklid s chaosem, jistota s nejistotou.  V této hudbě je vyjádřeno leccos z toho, co vidíme i cítíme. Tedy – obrazy vnější i vnitřní. A čím déle máte uši otevřené, tím více představ a pocitů vám naskakuje.

Svobodomyslné experimenty Pavla Zlámala a jeho kolegů mají velkou moc: ve vnímavém a citlivém posluchači probouzejí fantazii. Je to setkání s neobyčejnou hudbou, která by nemusela zůstat osamocena. Případné budoucí partnerství s filmem, divadlem či tancem lze považovat za logické pokračování dobrodružné tvůrčí výpravy. Nezbývá, než se těšit na další překvapení.  

Underneath

nextphase obal

Interpret: Next Phase
Žánr: Alternativní jazz
Skladby:  1/ Manifest, 2/ 50 yard´s theme, 3/ Orbit, 4/ La suite en dodekadence, 5/ Orbit, 6/ Catch, 7/ Birth of a gentlamen, 8/ Blues, 9/ Underneath, 10/  Left forgotten, 11/ Říkadlo, 12/ Escape, 13/ Back to orbit, 14/ Two shapes of a warrior.
Stopáže: 1:03:43
Vydáno vlastním nákladem, 2013
Hodnocení:  90 %

Zdroj foto /obálka + info: www.bandzone.cz/nextphase , www.pavelzlamal.com  

( 1 hlas )

 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Knihovna je chrám ducha a měla by vzbuzovat respekt

engler200Není od věci zajít si jednou za čas dopřát něco dobrého. Byla prosluněná zářijová sobota, když jsem se v jedné báječné cukrárně sešla s paní Květoslavou Englerovou. Nad výbornou kávou jsme si povídaly nejen o tom, co všechno musí zvládnout knihovní...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...


Literatura

Jak překonávat konflikty – Zvládnout a vyřešit složité situace

konf200Kromě toho, že je Anselm Grün autorem přibližně dvou stovek knih, je také mnichem Řádu svatého Benedikta, teologem, filozofem a celerářem, tedy hlavním ekonomem v německém opatství Münsterschwarzach. Ve svojí knize nabízí řešení konfliktů, která vycház...

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovn...