Kniha, na které si „pochutnáte“ – Café museum

Kniha, na které si „pochutnáte“ – Café museum

Tisk

Cafe museum 200Můžete mi věřit, je to stoprocentní pravda. Polský publicista, gurmán a spisovatel Robert Makłowicz nás provede zeměmi střední Evropy – pohybuje se po území někdejšího mocnářství, otvírá okénka do historie, představuje nám atmosféru tehdejší doby v kontextu s dnešním uspořádáním. Za nás vzpomíná, i když sám pamětníkem není (je ročník 1963, tedy mladík), a vzbuzuje v nás řadu chutí. Především vydat se v jeho stopách. Měli to tenkrát vandrovní o trošku snazší, žádné hranice, pěkně od země k zemi a usadit se mohli, kde se jim líbilo a kde našli práci. Sám autor je ke všemu velkým vyznavačem dobrého jídla a pití, tedy s každým místem ho pojí místní specialita, o které se samozřejmě zmiňuje. Všechny postřehy z cest se tak úspěšně snaží přetavit na chutě, a tím je jeho Café Museum vskutku šťavnaté.


Navštívíme Rakousko, Maďarsko, Slovensko jen v náznacích, dotkneme se Čech, ale nejvíc pobudeme na jihu – v zemi mu nejmilejší (hned po Polsku) – v Dalmácii. Autor je opravdu požitkář každým coulem, dokáže nás navnadit k cestování, podporuje touhu k ochutnání vyhlášených pokrmů té které oblasti. Jeho knížka je trochu cestopisem, trochu kuchařkou, hlavně však velmi příjemným čtením o dobách minulých, které možná nebyly tak nepříznivé, jak se nám zdálo z dějepisu. Vnukává nám přesvědčení, abychom se cítili jako Středoevropané, ano, my, jejichž státy vznikly po 1. světové válce rozpadem Rakouska-Uherska. Ukazuje a dokazuje, že máme mnoho společného, jsme provázáni víc, než si myslíme a chceme. Vždyť naši pradědové vandrovali po území od moře k moři, nepotřebovali víza, cestovali, poznávali, učili se jazyky a tam, kde zakotvili, se jim povětšinou dařilo.


Je to krásné vzpomínání, i když občas psané pěkně drsně a nevybíravě. Při čtení každého musí napadat srovnání dnešních dnů s minulostí. A nějak se začne ozývat červíček-pochybníček: Nebylo ono to Rakousko-Uhersko lepší než ten podivný útvar, kterému říkáme Evropská unie a který nás nutí do podivných zákonů? Možná to díky oněm pochutinám, které autor předkládá, vypadá hodně růžové (což nebylo), ale víc pozitiva pro minulé tu na nás vyskakuje, to mi věřte.

Cafe museum

Makłowitz, Robert: Café Museum

Vydalo: Nakladatelství Dokořán, Praha 2014

Počet stran: 176

Hodnocení: 90 %


zdroj foto: nakladatelství


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

bara lukesova perexVýběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude ot...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zajímavé příběhy písní

Pribehy pisni 200Tahle recenze na knihu Michala Bystrova Příběhy písní (díl třetí), se mi nepsala vůbec snadno. Na jedné straně velmi kvalitní obsah, na straně druhé ne zcela vydařená forma.

 

...

Literatura

Případ otce a dcery – Než přijde mráz Henninga Mankella

mraz perexKomiař Kurt Wallander je neúnavným potíratelem zla ve svém rajonu. Jakmile vyčenichá stopu, neuhne se z ní, doku případ nevyšetří. To je o něm známo. Kvůli tomu, že se tak říkajíc oženil s prací, rozešla se s ním žena. I s dcerou má trošku složitější...

Divadlo

Romantický muzikál podle bestselleru Johanny Spyri

Heidi200Nejznámější švýcarská spisovatelka Johanna Spyri (1827–1901) se narodila a dětství prožila v malebné vesnici Hirzel. Dodnes zde v domě, kde autorka příběhu o osiřelé holčičce Heidi chodila do školy, působí muzeum, které ...

Film

Herec Lukáš Vaculík se představí v rodinné komedii „Tady hlídáme my“

tady hlidame my 200Nová rodinná komedie režiséra a scénáristy Juraje Šajmoviče, TADY HLÍDÁME MY (2021), byla slavnostně uvedena v předpremiéře na 53. Filmovém a televizním festivalu OTY HOFMANA. V hlavních rolích se představí Lukáš Vaculík, Jitka Jež...