Christiane F. – Můj druhý život
Banner

Christiane F. – Můj druhý život

Tisk

druhy200Všichni čtenáři si jistě vzpomenou na kultovní román My děti ze stanice ZOO, první knihu, která do světa otevřeně vyřvala berlínskou drogovou scénu. Neméně odstrašující bylo i filmové zpracování, kde si zahrál nedávno zesnulý David Bowie. Hrdince románu je nyní přes padesát let. Ač je to neuvěřitelné, tak žije. Bojuje s cirhózou jater a žloutenkou typu C. A ví, že její dny budou brzy sečteny. V autobiografickém románu vzpomíná na to, co dělala od roku 1978.  A světe div se, fetovala!

 


 
„Třicet pět let, a ještě jsem neumřela. Koho by kdy napadlo, že se dožiju jednapadesáti let?“
Kdo se může pochlubit tím, že je celý život živ z výdělku jedné knihy? Vyjma Christiane Flescherinow nebo třeba Johna Keneddyho Toola (Spolčení hlupců) takových spisovatelů moc není. Kniha a stejnojmenný film My děti ze stanice ZOO udělaly z autorky celebritu a změnily jí život. Sama uznává, že to není moc příjemný pocit, když ji denně na ulici poznávají desítky lidí, sousedi se s ní nechtějí znát a všichni si ji spojují s narkomankou a prostitutkou. Nalijme si však číši čistého vína, kde by byla Christiane dnes bez zisku své první knihy?
 
Můj druhý život začíná tam, kde první kniha končí, a to u babičky na venkově. Tam byla tehdy ještě nezletilá Christiane převezena, aby změnila kamarády, školu, prostředí a pokusila se začít nový život… bez fetu, bez Detlefa a bez prostituce. Nejprve se jí to docela dařilo, ale netrvalo dlouho a dokázala si najít „špatné kamarády“ i zde. Začala pít, hulit trávu, brát valium a zatahovala školu, ze které ji vyhodili. V tom okamžiku se zde zjevili novináři Kai Hermann a Horst Rieck, aby z rozhovorů s Christiane sepsali první bestseller. Po ohromném úspěchu knihy se začal točit film a Christiane se zdálo, že vlastně žádné vzdělání ani práci nepotřebuje. Jezdila na propagační turné, kde znovu spadla do drog. V Americe se seznámila s backgroundem rockových kapel a nejednou byla pozvaná na jejich bujaré večírky. Připadala si děsně cool, že šňupe s AC/DC nebo s Genesis. Pak se na nějaký čas ukryla do Švýcarska, kde žila jako au-pair v rodině, ale netrvalo dlouho, a k drogám si našla cestičku i zde. Byla usvědčena z dealování a skončila za mřížemi v ženském vězení Plotzensee. Rok, který ve vězeňském prostředí strávila, popisuje jako jeden z nejlepších a nejuspořádanějších ve svém životě. Nejen, že si téměř odvykla od drog, ale našla si zde i přivýdělek jako uklízečka a celkově by se dalo říct, že se dost uklidnila. Ovšem po té, co opustila mříže, najela do starých kolejí: drogy – útěk - pochybní partneři - drogy. Několik měsíců žila v Řecku, podstoupila dva nebo tři potraty než si po třicítce uvědomila, že pokud si nechá vzít i další dítě, tak už nikdy neotěhotní. Najednou z toho byl syn Phillip a otec jak jinak než skoro neznámý.
 
Mateřství postavilo Christiane do latě. Zdálo se, že konečně našla důvod, aby s tím vším skoncovala a nabrala motivaci se rvát za lepší zítřky. Když však před sociálkou nastínila myšlenku, že by se se synem odstěhovala do Holandska, dítě jí odebrali. S pomocí svého tehdejšího přítele, ze kterého se později vyklubal finanční podvodník, syna unesla do Amsterodamu. Za několik týdnů byla zpět, bez přítele, bez peněz a Phillip šel do pěstounské rodiny.

druh3

 

Tragická hrdinka či spíše antihrdinka?
O několik let později na dveře jejího apartmánu, zaklepala novinářka Sonja Vukovič. Christiane na ni vzpomíná: „Sonja byla první novinářka, která nevyužila příležitosti a nevrhla se k mým dveřím. Která se nedívala kukátkem, ani se nevyptávala sousedů: jaké to je, žít pod jednou střechou s Christiane F.?“ Nic nebránilo tomu, aby ze vzájemných sympatií vznikla druhá kniha o Christiane Flescherinow. Po odebrání syna Phillipa sociálkou a jeho umístění do pěstounské rodiny, Christiane přestala brát drogy. Avšak stále je silně závislá na metadonu, bez něhož není schopná existovat, o dalších závažných zdravotních komplikacích nemluvě. V posledních letech žije v bytě se svým čau-čau a snaží se co nejvíce podporovat již plnoletého syna. A jak sama říká, věnovat mu všechen čas, který ji ještě zbývá…

Srdcervoucí příběh netradiční celebrity rozhodně není kniha o hrdinství. S happy endem lze počítat jen těžko, nicméně stojí za to si knihu přečíst. Život Christiane F je přehlídka neštěstí, sobectví a nebetyčné blbosti. Autorka viní hlavně své okolí z toho, čím prošla. Zejména pak násilnického otce a matku, která se o ni takřka nestarala a po veškeré té mediální „slávě“ zřekla. Závěr románu je o dost světlejší a pokornější, protože Christiane je smířlivější a plně si uvědomuje, že jen zázrakem je stále naživu a že moc dlouho už nebude. Teprve pozdě jí čtenářovi začíná být líto.

druh47

 

Název:  Christiane F.- Můj druhý život (Christiane F., Mein zweites Leben)
Autor: Christiane V. Felscherinow, Sonja Vulkovic
Žánr: autobiografie
Nakladatelství: Dagmar Pazderová - OLDAG
Rok vydání: 2014
Počet stran: 273
Hodnocení: 70 %

( 8 hlasů )
Zdroj foto: www.databazeknih.cz

http://www.oldag.cz/katalog.php?edice=f&;kniha_id=292&autor_id=95


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor inspirovaný knihou: Naším cílem je obnovit ideologický spor. To je demokracie!

Petr Drulak 200Podle profesora Petra Druláka, jednoho ze čtyř editorů knihy Budoucnost levice bez liberalismu, kterou letos vydala Masarykova demokratická akademie, sice jdete k volbám, ale je celkem jedno, koho budete volit. „Rozhodnou nějací soukromí...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Dívka v zeleném svetru, která utekla nacistům

Dívka v zeleném svetruNázev Dívka v zeleném svetru zní poměrně nevinně. Mohlo by se jednat třeba o romantický příběh. Nic ovšem nemůže být dále od pravdy. Vyprávění Krystyny Chiger totiž popisuje útrapy její rodiny během druhé světové války...


Divadlo

Lidé, vraťte se do divadel, vzkazují ochotníci veřejnosti a zvou na podzimní Divadelní přehlídku ochotnických souborů

holesov divadelni prehlidka 200Po tříleté covidem vynucené pauze se do Holešova vrací tradiční Divadelní přehlídka. Od 21. do 23. října vystoupí v kině Svět ochotnické soubory z regionu. Přehlídka je tentokrát nesoutěžní, podle členů holešo...

Film

Televizní archiv tají netušené poklady

CT poklady perexBlížící se vánoční čas přeje pohádkám, a pokud si vybavíme nabídku televizních stanic, vytanou nám na mysli hlavně pohádky původně filmové. Jenže daleko bohatší pohádková pokladnice patří televizi - za bezmála sedm desetiletí své e...