Další krimi od oblíbené manželské dvojice ze severu

Další krimi od oblíbené manželské dvojice ze severu

Tisk

Stopa rysa200Stopa rysa je už desátým krimirománem, který má na svědomí autorská i manželská dvojice Kerstin Signe Danielsson a Roman Voosen. Překlad vyšel klasicky v nakladatelství MOBA a určitě potěší milovníky severské krimi.

 

Kniha mě zaujala svou anotací a také jsem si říkala, že jsem dlouho nečetla nějakou dobrou severskou krimi. V rámci prvotního nadšení jsem tak přehlédla, že se jedná už o několikátý díl jedné série, ale naštěstí to nijak nevadilo.

Příběh se odehrává ve švédském Smålandu. Tam krátce předtím, než padne dlouho očekávané rozhodnutí o budoucnosti rozsáhlé přírodní rezervace, vrcholí protesty proti kácení lesa. A právě v této vypjaté situaci nahlásí zoufalá učitelka zmizení účastníků školní exkurze, kteří se ztratili právě v této nepřístupné zalesněné oblasti. Rozjíždí se rozsáhlá pátrací akce vypadající zpočátku bezvýchodně. Záhy je nalezena první žákyně, která je však těžce traumatizovaná a policii není schopná nic říct. Na scénu se tak dostávají komisařky Ingrid Nyströmová a Stina Forssová mající nelehkou úlohu a hrající souboj s časem…

Ani jsem to od knihy nečekala, ale naservírovala spousty zajímavých témat. Ekologické protesty zde nakonec byly jen okrajové, ale dozvěděla jsem se například více o poměrech na soukromé škole a dostala se blíže do nitra puberťáků. V tomto ohledu se skoro jednalo o young adult a moc mě nejen tato linka bavila.

Stopa rysa bylo promyšlené krimi, kde nebyly žádné potoky krve, ani neohrožení a nesmrtelní vyšetřovatelé (i když Ingrid k tomu měla svou houževnatostí blízko). Vše se postupně odkrývalo a zapadalo do příběhu, až do závěrečných stránek. Možná bych uvítala více napětí a na co jsem si musela zvyknout byly poměrně delší kapitoly, ale nakonec nebyly žádnou překážkou při čtení. Knihu jsem si užila a až budu hledat, co číst, ráda po této sérii sáhnu.

Kerstin Signe Danielssonová (* 1983, Växjö, Švédsko) vyrostla v hlubokých lesích Švédska, ale v 19 letech se při svých cestách zamilovala do Hamburku. Vystudovala tam historii, učila švédštinu a pracovala v kavárně. Po nesčetných přejezdech mezi Göteborgem a Hamburkem nyní žije trvale v Německu a pracuje jako učitelka – a píše společně s Romanem Voosenem.

Roman Voosen (* 4.3.1973, Rheinhausen, Německo) vystudoval germanistiku a dějiny umění a vystřídal řadu povolání – byl záchranář, barman, hudební publicista i dělník v továrně. Často a rád cestoval do Švédska, nyní žije v Hamburku, učí a píše knihy.

Stopa rysa

Stopa rysa
Autor: Kerstin Signe Danielsson, Roman Voosen
Překlad: Eva Osinová
Žánr: severská krimi, detektivka
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384
Hodnocení: 86 %

https://www.mobaknihy.cz/stopa-rysa.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Redaktorka a autorka italské kuchařky Alice Rossi: „Ital by nikdy nezasedl s jídlem před televizi!“

Inspirato 200Redaktorka, PR manažerka, milovnice Itálie a maminka dcery Adiny – to je Alice Rossi. Sympatická světoběžnice má kromě jiného na svém kontě také kuchařku italských receptů. Publikace se jmenuje Ispirato da Italia a v roce 2014 ji vydalo nak...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?


Holky od spitfiru perexDruhá světová válka zuří naplno po celém světě a britské letectvo začíná pociťovat nedostatek pilotů. Ti nejlepší umírají při bojích s Luftwaffe a není nikdo, kdo by je mohl nahradit. Na výzvu velitelství se ale k...


Literatura

Sladká Francie s pachutí zločinu

Cerny demant perexSama jsem se setkala s tím sympaťákem poprvé, ale už má prý za sebou několik případů. Policista Bruno je „správňák“ a zločinu nehodlá ustoupit ani za nic. Žije v St. Denis, mohl by vyrazit za kariérou,...

Divadlo

Kašpaři budou hrát opět u Bezručů

kaspari200Pražský Divadelní spolek Kašpar již tradičně přiváží do Ostravy k Bezručům výběr ze svého repertoáru. Letos Kašpaři přivezou čtyři tituly, které představí na jevišti Divadla Petra Bezruče od 19. do 24. března 2022.

...

Film

Lovci a oběti na premiéře v Lucerně

lovci a obeti perexVe středu 25. března proběhla slavnostní premiéra filmu Lovci a oběti, který následující den oficiálně vstoupil do českých kin. Na této akci nechyběla řada osobností a ani já za magazín Kultura 21.