Další krimi od oblíbené manželské dvojice ze severu

Další krimi od oblíbené manželské dvojice ze severu

Tisk

Stopa rysa200Stopa rysa je už desátým krimirománem, který má na svědomí autorská i manželská dvojice Kerstin Signe Danielsson a Roman Voosen. Překlad vyšel klasicky v nakladatelství MOBA a určitě potěší milovníky severské krimi.

 

Kniha mě zaujala svou anotací a také jsem si říkala, že jsem dlouho nečetla nějakou dobrou severskou krimi. V rámci prvotního nadšení jsem tak přehlédla, že se jedná už o několikátý díl jedné série, ale naštěstí to nijak nevadilo.

Příběh se odehrává ve švédském Smålandu. Tam krátce předtím, než padne dlouho očekávané rozhodnutí o budoucnosti rozsáhlé přírodní rezervace, vrcholí protesty proti kácení lesa. A právě v této vypjaté situaci nahlásí zoufalá učitelka zmizení účastníků školní exkurze, kteří se ztratili právě v této nepřístupné zalesněné oblasti. Rozjíždí se rozsáhlá pátrací akce vypadající zpočátku bezvýchodně. Záhy je nalezena první žákyně, která je však těžce traumatizovaná a policii není schopná nic říct. Na scénu se tak dostávají komisařky Ingrid Nyströmová a Stina Forssová mající nelehkou úlohu a hrající souboj s časem…

Ani jsem to od knihy nečekala, ale naservírovala spousty zajímavých témat. Ekologické protesty zde nakonec byly jen okrajové, ale dozvěděla jsem se například více o poměrech na soukromé škole a dostala se blíže do nitra puberťáků. V tomto ohledu se skoro jednalo o young adult a moc mě nejen tato linka bavila.

Stopa rysa bylo promyšlené krimi, kde nebyly žádné potoky krve, ani neohrožení a nesmrtelní vyšetřovatelé (i když Ingrid k tomu měla svou houževnatostí blízko). Vše se postupně odkrývalo a zapadalo do příběhu, až do závěrečných stránek. Možná bych uvítala více napětí a na co jsem si musela zvyknout byly poměrně delší kapitoly, ale nakonec nebyly žádnou překážkou při čtení. Knihu jsem si užila a až budu hledat, co číst, ráda po této sérii sáhnu.

Kerstin Signe Danielssonová (* 1983, Växjö, Švédsko) vyrostla v hlubokých lesích Švédska, ale v 19 letech se při svých cestách zamilovala do Hamburku. Vystudovala tam historii, učila švédštinu a pracovala v kavárně. Po nesčetných přejezdech mezi Göteborgem a Hamburkem nyní žije trvale v Německu a pracuje jako učitelka – a píše společně s Romanem Voosenem.

Roman Voosen (* 4.3.1973, Rheinhausen, Německo) vystudoval germanistiku a dějiny umění a vystřídal řadu povolání – byl záchranář, barman, hudební publicista i dělník v továrně. Často a rád cestoval do Švédska, nyní žije v Hamburku, učí a píše knihy.

Stopa rysa

Stopa rysa
Autor: Kerstin Signe Danielsson, Roman Voosen
Překlad: Eva Osinová
Žánr: severská krimi, detektivka
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384
Hodnocení: 86 %

https://www.mobaknihy.cz/stopa-rysa.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Dávejte si pozor, abyste nepotřebovali dívku, která krotí noční děsy

Povidky po 1 perexUrčitě jste o nich už slyšeli – o svěřencích slečny Peregrinové, kteří nás vtáhli do úplně nového světa podivných. Jak to dopadlo s hrdinou Jacobem, už víte. Ale co se dělo desítky, stovky let před tím, než jsme se seznámili s J...


Literatura

Analfabetka jiskří mnohem méně, než Stoletý stařík

analfabetka 2Všichni už ji četli, tak jsem se do ní taky pustila. Analfabetku, která uměla počítat provázela před jejím vydáním velká kampaň a jednoznačná doporučení. Jakpak by ne, když jejím autorem je Jonas Jonasson, který svou prvotinou o stoletém st...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Zákruty filmové kolektivizace

altKdyž se na televizní obrazovce izolovaně vynoří nějaký film, zpravidla bývá pro nezasvěceného diváka obtížné zařadit si ho do přiměřeného kontextu, vnímat jej jako určitý korálek umístěný na dlouhé vývojové škále. Týká se to rovněž kolektivizačního drama...