Chalupa: Velmi zdařilá prvotina

Chalupa: Velmi zdařilá prvotina

Tisk

chalupa200V květnu vyšla Pavlíně Křivánkové první kniha s názvem Chalupa a ukázalo se, že se máme na co těšit. Našlápnuto má totiž velmi slibně!

 

 

Chalupa má moc pěknou obálku, která na mě na jednu stranu působí decentním dojmem. Chaloupka je zde jen takovým malým domečkem a na jemném podkladu se nacházejí oranžové a šedé padající lístky. Celé to pak vyznívá podzimním, ale také příjemným dojmem.

Pod titulem knihy je oranžová věta: „Dvě ženy, dva odlišné světy, jeden muž.“ A přesně o tom kniha je. Hned na začátku se čtenáři setkávají s Helenou, která je v pokročilém stádiu těhotenství. Její přítel Karel je nezvěstný a ona si musí se situací poradit sama. Na druhé straně je pak Tereza lámající si hlavu nad tím, proč její manžel vybral z účtu větší částku a stále nedorazil domů. Rozřešení na sebe nenechává dlouho čekat – Karel byl nalezen mrtvý, což je pro obě ženy velkou ránou.

Zdá se, že životy Heleny a Terezy nemohou být více odlišné. Zatímco Helena místo života v bytě se svou matkou uteče do valašských kopců za babičkou, Tereze záleží především na kariéře a je městský typ. Důležitým tématem knihy jsou vztahy, a to především ty s rodiči. Tereza se stále snaží najít cestu ke své pubertální dceři, což by nebylo jednoduché samo o sobě, ne tak ještě, když se obě musí vyrovnat se ztrátou blízké osoby. Helena má zase problémy s vlastní matkou, která je nešťastná a osamělá, ale snaží se Helenu ovládat.

Přečtěte si rozhovor s autorkou knihy: „Důležitým tématem knihy byla i snaha ukázat, že problémy nebývají černobílé.“

Chalupa není úplně odpočinkovým a pohodovým čtením, některé pasáže se nečtou úplně lehce, ale na druhou stranu takový je život. Osudy jsou různé, ne každý má na růžích ustláno a vztahy jsou obecně složité a někdy je potřeba udělat důležité kroky. Navíc si myslím, že se díky přímočarosti, s jakou autorka přišla, v knize mnozí mohou najít. Na druhou stranu jsou však jednotlivé kapitoly krátké a tím, že se střídají osudy protagonistek, tak čtení velmi dobře odsýpá a nemusíte se stránkami nijak prokousávat a knihu přečtete opravdu rychle.

Já jsem na Chalupu byla zvědavá především proto, že mě zaujalo, že je autorka z Valašska a zasadila zde i děj. Usmívala jsem se, když zde byl zmíněný třeba Vsetín, nebo popisovaná nátura místních a podobně. A často jsem také vzpomínala na svou vlastní babičku i dětství obecně.

„Slivovice je všelék. Na bolavou hlavu, do čaje na nachlazení, do kávy na lepší trávení a samotná ve velkých panácích na splín a zlomené srdce. Obtěžkané stromky znamenají úrodný rok. Kvalitní pálenka se pozná podle řetízku drobných bublin. Pokud u hladiny neřetízkuje, není dobrá. Patoky z obchodu jsou dobré tak pro náplavu. Tady si pálí každý sám nebo u souseda. Potají. Velká návštěva se poctí štamprlí. Kdo nemá na zahradě trnky, nemá slivovici, a kdo nemá slivovici, není Valach. Ostatní, vyrobené z jablek, špendlíků nebo smíchané ze všeho, co se najde na zemi, se sice nevyhodí, ale pravé potěšení je jen ze stoprocentní švestkové kořalky. (str. 181)

Ačkoliv se může zdát, že kniha nepřichází s ničím novým, že téma trojúhelníku a mezilidských vztahů je dávno vyčerpané, Pavlína Křivánková dokázala přijít s knihou, která není jednou z mnoha. Je opravdu dobře napsaná a děj je zajímavý jak prostředím, tak postavami. Rozhodně podle mě stojí za pozornost a těším se, co dalšího autorka napíše!

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Přeneste se na Valašsko s knihou Chalupa

Pavlína Křivánková strávila na Valašsku, kde se odehrává i děj její prvotiny, celý svůj život. Malebná krajina zdejších kopců a přímá povaha lidí ji upoutala natolik, že jí zůstane věrná nejspíš napořád. V profesním životě prošla ledasčím. Začínala jako elévka ve Slováckém divadle a moderátorka v několika zlínských rádiích. Nakonec vystudovala jazyky na Ostravské univerzitě a rozhodla se věnovat dráze manažerky v nejrůznějších firmách. Svůj volný čas nejraději dělí mezi sport, cestování a setkávání s přáteli. Píše hlavně po nocích, kdy je všude kolem klid a nic neruší tvůrčí proces. Žije s přítelem a třemi dětmi.

chalupa

Chalupa
Autor: Pavlína Křivánková
Žánr: román
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 280
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/622561-chalupa.html


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A j...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Každý se může ocitnout V pasti

v pasti200V pasti je název poslední knihy Kláry Janečkové. Ta vyšla v nakladatelství Ikar a najdete v ní devět příběhů ze života.

 

...

Literatura

Zlomené srdce


obal Zlomene srdceAnglický spisovatel Tim Weaver není českým čtenářům thrillerů neznámou osobou.

 

...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...