Kočičí škola Marie Zábranské

Kočičí škola Marie Zábranské

Tisk

kocici skola200Jak se žije na venkovském dvoře, o tom vypráví nalezený kocourek Macík v půvabné ilustrované knížce Marie Zábranské Kočičí škola. Malířka a medailérka napsala svou první knížku o kočičím světě proto, že celý život žije s kocoury a kočkami, dokonale, pro děti srozumitelným a poutavým jazykem popisuje život na dvoře, kde žije jak domácí smečka, tak se tam zatoulají potulné kočky, do vsi přijíždějí kočky z měst, kočičí misky občas vyjedí ježci…


Kniha je o soužití kočičích hrdinů a hrdinek s lidmi, o tom, jak je pro tyto šelmičky důležitá správná strava, aby měly huňaté kožíšky a v pohodě přečkaly zimu… Malý čtenář se dozví o kočičím životě vše, nejeden asi začne přemlouvat rodiče, aby nějakého huňáče pořídili. Knížka je každopádně ideálním dárkem pod vánoční stromeček. Není divu, že je o ni nebývalý zájem – první náklad byl takřka okamžitě vyprodán, na pultech knihkupectví je už dotisk.

Kočky a kocouři jako živí

kocici skola2

Křest knížky, kterou Marie Zábranská vydala vlastním nákladem, se konal v poetické vinárně Viola, kde byla při té příležitosti uspořádána i výstava ilustrací koček a kocourů, které kočičí příběh doprovázejí. Jejich autorkou samozřejmě není nikdo jiný než právě Marie Zábranská, její huňáči jsou jako živí, i to je zřejmě důvodem, proč se kniha tolik líbí. Dnes aby dětský čtenář věrné kresbičky zvířat pohledal.

Děti se v knížce o kočkách a kocourech dozvědí opravdu mnoho. „Autorka popisuje kočičí výchovu, všímá si, co vše musí pečlivá kočičí máma naučit své děti, aby byly schopny samostatného života. Tyto činnosti jsou obsaženy již v názvech jednotlivých kapitol: Už se myjeme sami, Učíme se lézt na stromy, Učíme se chytat myši…,“ je uvedeno v anotaci internetového knihkupectví Kosmas.

Studentka pro spolupráci na monografii

Marie Zábranská je česká malířka a medailérka, vdova po malíři, grafikovi a ilustrátorovi Adolfu Zábranském (1909-1981). Svými díly je zastoupena ve sbírkách Galerie hl. m. Prahy, Středočeské galerie, Ministerstva kultury, Přírodovědecké fakulty UK, Českého geologického Ústavu, v Ústavu D. Štůra v Bratislavě, v soukromých galeriích v Německu, Švýcarsku, Japonsku, USA a v Kanadě. Je nositelkou četných ocenění – kupříkladu za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

kocici skola3

V minulosti byla například předsedkyní Sdružení pražských malířů a zakládající členkou výtvarné skupiny Femina, která každoročně zajišťovala výstavní program. V současné době hledá ke spolupráci studentku výtvarné školy, která by jí pomohla s přípravou monografie pro tisk (zájemkyně jí mohou kontaktovat na 606 349 931 nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).

Foto: Facebook Marie Zábranské

Kočičí škola

Napsala a namalovala Marie Zábranská

Graficky upravil a pro tisk připravil Karim Shatat

Redakce Šárka Krejčová

Technická spolupráce Jan Kubeš

Vytiskl BPTisk a. s.

Vlastním nákladem vydala v Praze roku 2016 Marie Zábranská

kocici skola1


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Šrámkova Sobotka očima Reného Nekudy, lektora dílny tvůrčího psaní (ve zkratce)

Jananas sramkova sobotkaPrvní týden v červenci patřila, patří a věřme, že i patřit bude Sobotka Festivalu českého jazyka řeči a literatury. Na několika ročnících jsem byla (ještě jako zaměstnanec nakladatelství Albatros a posléze Amulet),...


Literatura

Cesta od žaláře k oltáři byla trnitá

od zalare k oltariPouhých 160 let uplynulo od vydání zákona, který až pětiletým těžkým žalářem (a v případě přitěžujících okolností i desetiletým) trestal "smilstvo proti přírodě", tedy pohlavní styk jednak se zvířaty, jednak s osobami téh...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...