Těžký boty to vyřešej hned
Banner

Těžký boty to vyřešej hned

Tisk

tezky boty to vyresej hned200Historie subkultury zvané skinheads sahá až do 50 let 20.století. V Československé republice se holé hlavy objevily o několik desítek let později. A právě o jejich počátcích vypráví kniha s názvem Těžký boty to vyřešej hned od Filipa Vávry.

 

 

Hudební skupinu Orlík znal v dřívějších dobách téměř každý mladiství a poslouchali ji i lidé, kteří neměli se skinheady nic společného. Prostě to byl určitý trend dané éry. Ale víte, za jakých podmínek tahle parta vznikala nebo jak se v tehdejších dobách chovali její členové? Víte vůbec o tom, že skinheadi nejdříve chodili na punkové či metalové koncerty, než se objevily jejich vlastní kapely? A jen o několik let později bývalým kamarádům punkerům rozkopávali hlavy. Ovšem ani samotní hoši s čírama nebyli tehdy žádní svatoušci, protože i oni byli silní rasisti. A taková prostě byla doba.

Kniha vypráví o začátcích skinheadů, kteří z velké části vznikaly i díky častým problémům s romskými obyvateli, kteří běžně napadali a okrádali lidi okolo sebe. A právě tito většinou silní hoši se rozhodli, že s nimi budou bojovat. A nejen proti nim, ale i dalším cizím národnostem. Jedním z nich byli i Daniel Landa a David Matásek, které můžete znát díky hereckým i hudebním úspěchům. Sice na samotném vyprávění přímo nespolupracovali, ale díky mnoha jejich bývalým kamarádům a souputníkům vznikla zajímavá výpověď o tehdejší době, nástupu silně násilnické subkultury i prvních skinheadských kapelách u nás.

Značná část textu vychází z vyprávění pamětníků. Asi většina z nich je už dávno někde jinde, ale přesto na svoje tehdejší zážitky nikdy nezapomenou. Přečtete si o rozdělení skinheadů podle hospod, které bylo tehdy pro tuto skupinu lidí obvyklé. Dozvíte se, jak probíhaly první koncerty skupin Orlík, Bráník či Hubert Macháně, ale zároveň se podíváte i na koncerty Tří sester, na které chodila valná část holých hlav.

Asi největší prostor ovšem dostali rvačky, rasistické útoky či šarvátky s punkery. Násilnosti patřily k této subkultuře prakticky stejně jako holá hlava. Některé popisy jsou až téměř neuvěřitelné. Dočtete se o trestných výpravách, kdy se šli desítky skinů poprat na Václavské či Staroměstské náměstí s Araby či Romy. Nechybí ani nájezdy na vietnamské tržnice nebo punkové koncerty. A nakonec se hlavní hrdinové nebáli porvat ani mezi sebou.

Určitě je znát i rozdíl mezi dobou před a po sametové revoluci. Právě tento rozkol lehce způsobil i zvětšení nenávisti mezi pravicovými skins a levicovými punkery. Už proti nim nestál společný nepřítel jménem komunismus, a proto hledali své cíle jinde. Ale samozřejmě mezi sebou mají natolik zásadní odlišnosti, že by se s největší pravděpodobností znepřátelili stejně. Na druhou stranu je velice zajímavé pozorovat obrovské rozdíly oproti dnešku. Dnešní punkeři bojují proti rasismu, ale v tehdejších dobách mnoho z nich válčilo proti jiným národnostem. Zároveň i spojitost tehdejších holých lebek s punkem je dnešním pohledem až téměř úsměvná.

Samotný obsah je možná trochu zaujatý, vychází od jedné strany, takže nemůže být úplně objektivní. I přesto jsou události pravdivé, což si u některých z nich můžete dohledat v dobovém tisku. Mluvím třeba o koncertu s názvem Branická žízeň, který byl tvrdě napaden pravicí a informovaly o něm nejedny noviny. Rozhodně je velkou zajímavostí i přístup policie, která tehdy některé rvačky prakticky schvalovala a zavírala před nimi oči.

Určitě si budete po přečtení vyhledávat i jednotlivé hospody, které jsou pro tento příběh velice důležité. Nechybí zde Orlík, Blondýna nebo Bělka. Právě v nich vznikaly v holých hlavách nápady na následující násilné události.

Kniha slouží především jako nedocenitelný dokument dané doby. Asi doposud nevyšla kniha podobného zaměření, která by nabízela takto podrobnou zpověď. Tehdejší účastníci těchto události se nebojí svěřit se svými zážitky, protože se jedná o události dávno minulé. I když třeba nejste příznivci skinheadů, nemůžete tomuto dílu upřít jeho čtivost. Zhltnete ho během několika málo dnů a přemýšlet o něm budete ještě několik dalších týdnů.

tezky boty to vyresej hned


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Bláznivá noc Michala Davida


David perexV Trenčíne to opäť žilo. Na zimnom štádióne Pavla Demitru sa konal tohtoročný druhý koncert na Slovensku Michala Davida. Po tom, čo 22. októbra vystúpil na pódium, dav začal šalieť, vlniť sa v tanečných rytmoch, spievať spolu s Michalom.

...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Poutavý dvojjazyčný román autora Malého prince

nocnilet 200Antoine de Saint-Exupéry byl nejen světoznámý francouzský spisovatel, ale i pilot. Poprvé usedl do letadla ve dvanácti letech a již tenkrát se rozhodl, že se chce věnovat tomuto povolání.

...

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

24. Festival francouzského filmu přilétá

FFF perexPořádání FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU (letos ve dnech 18. až 24. listopadu) se u nás stalo letitou tradicí, letos je chystán už po čtyřiadvacáté. Svou základnu bude mít v Praze, ale jeho ozvěny proniknou i do dalších měst: do Brna, Českých Budě...