Myšlenka o vyhlazení evropských Židů a koncentrační tábory, kde genocida zuřila na plné obrátky, patří k nejděsivějším památkám na minulé století. Druhá světová válka a zvěrstva s ní spojená je milník naší historie, nad kterým nelze zavírat oči. Možná právě proto jsem sáhla po této dokumentaristické knize, i když bylo jasné, že příjemné čtení mne rozhodně nečeká.
Lékárník z Osvětimi - Nevyřčený příběh Victora Capesia není kniha psaná na základě fantazie ani inspirovaná populárním tématem. Je to skutečný příběh. Bohužel. Tato naučná kniha vzešla z pera Patricie Posnerové, britské novinářky a spisovatelky žijící ve Spojených státech. Jak už samotný název napovídá, děj knihy nás zavede do jednoho z největších koncentračních táborů, do Osvětimi. Až do přečtení knihy jsem žila v domnění, že nejhorší osobou, na kterou mohli lidé z transportů narazit, byl doktor Mengele. Potkat ale doktora Capesia nebylo pro tisíce uvězněných o nic menší hrůzou…
Oficiální anotace:
Odhalte dlouho utajovaný příběh Victora Capesia, hlavního lékárníka největšího nacistického tábora smrti v Osvětimi. Victor Capesius byl původem z Rumunska a pracoval jako prodejce německé farmaceutické firmy Bayer. V pětatřiceti letech se připojil k jednotkám SS a v roce 1943 se stal lékárníkem v Osvětimi. Autorka odkrývá Capesiovo kruté jednání a následný útěk před spravedlností, popisuje jeho nalezení a obvinění po dvaceti letech od skončení války. Zároveň se dotýká smluvních vztahů mezi nacisty a největším farmaceutickým konglomerátem I. G. Farben a jeho dceřinou společností Bayer. Poznejte příběh plný hamižnosti uprostřed hrůz holokaustu - živý obraz toho, jak obyčejní muži v honbě za bohatstvím sestupují do pekel a cestou ztrácejí poslední zbytky svědomí.
Pod tíhou otřesných zážitků, které na stránkách knihy vypráví přeživší, se mi trochu příčí říct, že kniha se čte velmi dobře. Ale je tomu tak. Autorka píše svižně a srozumitelně. V případě, že člověk není příliš zděšen tím, co čte a knihu neodloží, aby nechal své nervy odpočinout, se jednotlivé stránky celého příběhu čtou poměrně rychle.
V celém příběhu je ústřední postavou doktor Capesius a jeho charakter, který v lágru dostává dostatek prostoru, aby se z nebezpečného a vypočítavého stal přímo zrůdným. Victor tu ztrácí poslední zábrany, a jestli někdy měl v sobě kousek lidskosti, v tomhle prostředí na ni velmi rychle zapomíná a neštítí se ničeho. Co mne na knize velmi potěšilo je to, že sledujeme kroky Capesia i po skončení války a dozvídám se, jak to celé s tímhle odporným člověkem dopadlo.
Velmi zajímavé na knize jsou i střípky informací o současné politice z pohledu například financování táborů a jejich zaměstnanců. I role farmaceutické firmy I. G. Farben ve druhé světové válce pro mne byla velkým zklamáním a ač jsem původně myslela, že tato dějová linie bude trochu zbytečná, opak je pravdou.
Knihu Lékárník z Osvětimi - Nevyřčený příběh Victora Capesia mohu vřele doporučit každému, komu naše minulost není lhostejná. Doufejme jen, že si s osudy nevinných lidí už nikdy takhle podobně krutá demagogie nepohraje. Na závěr musím ale upozornit, aby velmi citlivé povahy ke knize přistupovaly opatrně.
Hodnocení: 95 %
Název: Lékárník z Osvětimi – Dosud nevyřčený příběh Victora Capesia
Autor: Patricia Posner
Rok vydání: 2017
Počet stran: 258
Nakladatelství: BizBooks
ISBN: 978-80-265-0676-8
Odpovědný redaktor: Petra Kryštofová
Technický redaktor: Jiří Matoušek
Překlad: Vladimír Fuksa
Jazyková korektura: Pavlína Zelníčková
Obálka: Petr Gremlica
Zdroj foto: BizBooks
< Předchozí | Další > |
---|