Věž úsvitu září na Skleněný trůn

Věž úsvitu září na Skleněný trůn

Tisk

Věž úsvitu, perexHurá! My, fanoušci Skleněného trůnu, jsme se dočkali dalšího dílu této fenomenální fantasy série. Ač je Věž úsvitu již sedmou knihou v řadě, je vlastně druhým dílem mimo hlavní dějovou linii. Tentokrát sledujeme osudy Chaola a Nesryn. A opět nás čeká fenomenální čtení, tak, jak jsme u Sarah J. Maas zvyklí.

 

Přiznám, že i já jsem Skleněnému trůnu naprosto propadla. Moje první zkušenost s fantasy a hned jsem byla okouzlena. Proto mne velmi mile překvapilo, že nám autorka zkrátila čekání na poslední díl další „vycpávkovou“ knížkou. Že se po povídkovém Krvavém ostří jedná o další specialitku, napoví obálka, stylově vybočující z řady a vlastně i samotná anotace nakladatelství CooBoo:

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.

Kdo zná knížky Sarah J. Maas, ví, že se čtou úplně samy. Rychlý spád, napětí, překvapení, o to není nikdy nouze. Stejně tomu tak je i ve Věži úsvitu. I když maličké rozdíly jsem tu pozorovala. Přece jen se spolu s Chaolem a Nesryn ocitáme v novém prostředí a tak nás autorka musí seznámit nejen s Jižním světadílem, ale i se spoustou nových postav. Možná i proto je začátek knihy lehce pomalejší, ale s každou další stránkou už nabírá své obvyklé tempo.

Tak, jak jsem v prvních dvou dílech Chaola milovala, tak se mi v dalších zprotivil a bylo mi celkem jedno, co se s jeho postavou stane. I když tendence k přílišné sebekritice ho úplně neopustily, ve Věži úsvitu si mě opět získal na svoji stranu. Že by mu tohle dobrodružství navrátilo kus jeho mužnosti?

Vztah nevztah Chaola a Nesryn se rozpadá a my tak můžeme sledovat oba hrdiny nezávisle na sobě. Chaol, jehož jedním z cílů je uzdravení tu potkává hrdinku z povídky Krvavé ostří, Yrene Vížku a tak, jak má autorka zvykem, to mezi oběma začne jiskřit. Postava léčitelky Yrene je hodně zajímavá nejen pro tuhle část příběhu, ale jistě překvapí i v samotném finále.

Stejně jako princ Sartaq. I on a jeho královská rodina mají co říct i co nabídnout. Jak Jižnímu kontinentu, tak Aelin a Dorianovi. Rodící se vztah mezi Sartaquem a Nesryn tento příběh skvěle okořenil a troufám si říct, že Nesryn povýšil na jednu z hlavních postav, která ještě do událostí příštích nemalou měrou zasáhne.

Celá tahle kniha nás připravuje na finále. Očekávám, že bude vážně velkolepé. Proto všem fanouškům Skleněného trůnu doporučuji Věž úsvitu rozhodně přečíst. Něco mi říká, že když byste tenhle tak trochu jiný díl vypustili, nejen, že byste se ochudili o skvělé čtení, ale i o pochopení několika rozmotaných propletenců. A to přece nechcete. Takže hurá na to. Nebudete litovat.

Věž úsvitu

Název: Věž úsvitu (Tower of Dawn)
Autor: Sarah Janet Maas
Žánr: Fantasy, Young Adult
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018
Počet stran: 664
Hodnocení: 93 %                                                          
Zdroj foto: CooBoo
Odkaz na web: CooBoo


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi


saboter z osvetimi perexArthur Dodd byl britským vojákem, který během druhé světové války upadl do německého zajetí. Jeho strastiplná cesta ho dovedla až do nechvalně proslulého osvětimského zajateckého tábora Monowitz, kde stráv...


Literatura

Město v oblacích když svět je v troskách

snegonovaVysoko v oblacích, drženo mohutnými pilíři, několik kilometrů nad zemí je město. Je rozděleno na tři části – vnitřní, vnější a palácovou. Městu vládne císař, strach a chudoba. Čím více se vzdalujete od palác...

Divadlo

Již za týden představí Balet Národního divadla v online premiéře pohádkový příběh Marcii Haydée Spící krasavice

BaletND 200Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legend...

Film

Jaký je film Století Miroslava Zikmunda?

Stoleti 200Dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda ze všeho nejvíce prozrazuje obdiv k titulnímu hrdinovi, nejen proslulému cestovali, autoru cestopisných knih i filmů (ve dvojici s Jiřím Hanzelkou), ale především s...