Žádná oběť není jen číslo

Žádná oběť není jen číslo

obet-2117 200Nakladatelství Host před Vánoci přineslo osmý díl detektivní řady o oddělení Q – Oběť 2117 od Jussiho Adlera-Olsena.

 

 

 

 

Většinu děl z této série jsem poslouchala jako audioknihu, ale podobně jako u Selfies jsem nyní nechtěla čekat a pustila se do knihy.

Jak bylo avizováno, tak série o oddělení Q má mít 10 dílů a čím víc se blíží konci, tím více se má zaměřit na jeho jednotlivé členy. Po Selfies, kde hrála hlavní roli Rose, je Oběť 2117 zaměřená na Asada. Ten je známý jako člověk se smyslem pro humor, ale ukrývá temnou minulost…

V knize se prolínají dva hlavní příběhy, které spojuje právě oběť číslo 2117. Jedná se o uprchlíka nalezeného na břehu Středozemního moře a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí. Ty přivedou Asada na pokraj zhroucení a spolu s Carlem se dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy, kterou připravuje irácký terorista Ghálib. Druhý příběh se pak věnuje samotářskému mladíkovi, jenž je rozhodnut přenést své herní zvyklosti do reálného života a pozabíjet 2117 lidí.

Jussi Adler-Olsen v této knize využil velmi aktuální téma v podobě uprchlické krize. Vyhnul se přitom nějakému hodnocení nebo kritice, ale naopak zaujal velmi realistický pohled. Spojení s Asadem, čímž všemu dodal osobní rovinu i popis některých praktik z Iráku se mu opravdu povedl a mě velmi zaujal. I když je možné, že někteří čtenáři knihu právě kvůli tomu odloží.

Předchozí díl se mi zdál hodně utahaný, byl zaměřený více na city, které převažovaly na akcí i s touto sérií spojeným humorem. To jsem zde nepociťovala, nicméně Oběť 2117 má pomalejší rozjezd – chvíli mi trvalo se začíst. Ale záhy jsem došla do bodu, kdy se od knihy nedalo odtrhnout a dočetla jsem ji najednou. Za takovou čtivostí stojí mimo jiné i střídání prostředí – občas šlo o pohled novináře, jindy Asada, Carla nebo někoho dalšího z týmu. Je na čtenáři, aby si k sobě slepoval jednotlivé informace a dospěl s Jussim k cíli. Ten je tedy (jak to tak ve spoustě detektivek bývá) hodně nadnesený, akční a trochu také očekávatelný, ale dává smysl.

Oběť 2117 bylo zajímavé čtení, díky tématu se nejednalo jen o odpočinkovou a jednoduchou detektivku, ale poskytlo i něco navíc. Za mě jsem spokojená a už se moc těším na další díl.

Jussi Adler-Olsen je dánský spisovatel, který vystudoval politologii a filmovou vědu. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje 7 knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014), Nesmírný (2015), Selfies (2017) a Oběť 2117 (2019).

obet2117

Oběť 2117
Autor: Jussi Adler-Olsen
Překlad: Kristina Václavů
Žánr: thriller
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2019
Počet stran: 528
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/obet-2117/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Spevák zo novomestskej skupiny Genuine Jacks Juraj Ondrejka

GenJ perex„Najlepšie sa nám hra doma. Máme tam svojich skalných poslucháčov, ktorí chodia na naše koncerty úplne od začiatku. Nemôžeme sa sťažovať ani na Bratislavu. Ľudia sú tu tiež úplne super,“ aj to sú slová

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

I mech si zaslouží naši pozornost

Naslouchani mechu 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Naslouchání mechu od Robin Wall Kimmererové. Pronikněte do vědy zvané bryologie i vy!

...

Literatura

Zvířata v kostce – barevná encyklopedie, kterou prostě musíte mít!

zvirata v kostce200V srpnu vydalo nakladatelství Universum další ze svých skvělých encyklopedií, tentokráte se zaměřili na živočichy a přinesli nám knihu plnou barevných fotografií a zajímavých informací s názvem Zvířata v kostce. Tato bichle bude...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Časopis Film.sk oslavuje pätnásť rokov

Film sk 200Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk, ktorý vydáva Slovenský filmový ústav si tento rok pripomína pätnásť rokov od svojho vzniku. Jeho novembrové číslo je tematicky zamerané na výročie časopisu a približuje ho v prem...