Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho román Stínozem vydalo nedávno Naše nakladatelství.

Peter Straub si u nás nikdy nezískal takovou popularitu jako Stephen King, přestože právě s mistrem hororu spolupracoval na knihách Černý dům a Talisman. I proto se některé jeho romány dočkávají vydání až po desítkách let. Zářným případem je právě Stínozem, která v originále vyšla již v roce 1980.

Děj

Jejími hlavními hrdiny je dvojice chlapců Del a Tom, kteří studují na soukromé střední škole v Nové Anglii. V ní musí bohužel čelit šikaně, kterou místní profesoři přehlížejí. Letní návštěva Delova strýce v jeho sídle Stínozemi se proto zdá být tím správným odreagováním. Tajemný muž je navíc proslulým kouzelníkem, od kterého se mohou chlapci hodně naučit. Svět magie je totiž hodně přitahuje. Brzy ovšem poznají, že může skrývat i nejedno nebezpečí.

Pomalejší začátek

Většina čtenářů i recenzentů se shodla na tom, že se kniha rozjíždí možná až příliš poklidně. Na začátku máte možnost sledovat školní problémy naší ústřední dvojice, tak nějak se s nimi seznamovat a jen občas zahlédnout částečky kouzlení. Větší prostor dostane magie až ve Stínozemi, která je ovšem od úvodu vzdálená několik desítek stránek.

Bohužel ani po přesunutí do Stínozemě se nekoná žádná velká akce. Autor sice velice zajímavým způsobem buduje temnou atmosféru, ale někdy až zbytečně moc skáče ze snění do reality a leckdo se v tom může ztratit. Rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o kdovíjak čtivou knihu. Nedočkáte se žádných lekaček ani moc brutálních momentů.

Parádní atmosféra

Abych ale jenom nekritizoval. Celkové prostředí působí velice impozantně a tajemně. I některé momenty působí hodně mysteriózně a fanoušci podobných příběhů si jistě přijdou na své. Celý svět Stínozemě je především prosycen magií. Občas ani nebudete tušit, jestli se děj odehrává ve skutečném světě nebo je celá scéna jen dokonalou iluzí.

Kniha ovšem není vyloženě klasickým hororem. I když někdy způsobuje lehké chvění chlupů po celém těle, daleko více se svou náladou blíží k temné fantasy. Dva chlapci, kteří provázejí čtenáře celým příběhem, pro mě nebyli upřímně tolik zajímaví. Daleko více vás upoutá postava samotného kouzelníka Colemana Collinse, který vzbuzuje svým chováním velkou úctu i obavy.

Koupit či nekoupit? Toť otázka.

Z románu Stínozem mám trochu rozporuplné pocity. Nemůžu říct, že mě jeho čtení bavilo od začátku do konce. Na druhou stranu v něm autor vytvořil opravdu tajemnou atmosféru, která vás pohltí svou mysteriózností. Určitě se najde i řada čtenářů, které samotný příběh tolik nezaujme. Ale někteří fanoušci tohoto tvůrce budou snad nadšeni. Prostě to zkuste a uvidíte.

Stínozem 450

Stínozem

Autor: Peter Straub

Překlad: Petr Kotrle

Žánr: Horor, Fantasy

Nakladatelsví: Naše nakladatelství, značka Fobos

Rok vydání: 2020

Počet stran: 488

Hodnocení: 60 %


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Lada Šimíčková: „Když krásně prší, mám skoro vždycky chuť psát.“

lada simcikovaHotel v tiché ulici je jedním z nejzajímavějších vydaných alb letošního roku. Zrodilo se v dílně písničkářské firmy Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek. Právě s Ladou jsme si povídali o vzniku nahrávky a také ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Angličtina nejen pro ty, kteří si s ní lámou hlavu


lam200V dubnu vydalo nakladatelství Universum malou nápadnou knížečku s nápaditým obalem i názvem Angličtina pro lamy. Na svědomí ji má angličtinář s mnohaletou praxí, který se zábavnou formou pokouší vysvětlit nejrůznější spletitosti anglického jazyka jak...


Literatura

Zápisník milovnice knih – must have pro všechny knihomoly

zapisnik milovnice knih 200V nakladatelství Presco Group vydali před pár dny moc pěkný Zápisník milovnice knih – knihu a kreativní deníček v jednom. Život mu vdechla novinářka Jana LeBlanc a ilustrátorka Martina Pavlová. Jedná se o dílo, kter...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Tlusté časopisy Kino-ikon a Iluminace opravdu existují

casop200Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u ...