Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Tisk

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho román Stínozem vydalo nedávno Naše nakladatelství.

Peter Straub si u nás nikdy nezískal takovou popularitu jako Stephen King, přestože právě s mistrem hororu spolupracoval na knihách Černý dům a Talisman. I proto se některé jeho romány dočkávají vydání až po desítkách let. Zářným případem je právě Stínozem, která v originále vyšla již v roce 1980.

Děj

Jejími hlavními hrdiny je dvojice chlapců Del a Tom, kteří studují na soukromé střední škole v Nové Anglii. V ní musí bohužel čelit šikaně, kterou místní profesoři přehlížejí. Letní návštěva Delova strýce v jeho sídle Stínozemi se proto zdá být tím správným odreagováním. Tajemný muž je navíc proslulým kouzelníkem, od kterého se mohou chlapci hodně naučit. Svět magie je totiž hodně přitahuje. Brzy ovšem poznají, že může skrývat i nejedno nebezpečí.

Pomalejší začátek

Většina čtenářů i recenzentů se shodla na tom, že se kniha rozjíždí možná až příliš poklidně. Na začátku máte možnost sledovat školní problémy naší ústřední dvojice, tak nějak se s nimi seznamovat a jen občas zahlédnout částečky kouzlení. Větší prostor dostane magie až ve Stínozemi, která je ovšem od úvodu vzdálená několik desítek stránek.

Bohužel ani po přesunutí do Stínozemě se nekoná žádná velká akce. Autor sice velice zajímavým způsobem buduje temnou atmosféru, ale někdy až zbytečně moc skáče ze snění do reality a leckdo se v tom může ztratit. Rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o kdovíjak čtivou knihu. Nedočkáte se žádných lekaček ani moc brutálních momentů.

Parádní atmosféra

Abych ale jenom nekritizoval. Celkové prostředí působí velice impozantně a tajemně. I některé momenty působí hodně mysteriózně a fanoušci podobných příběhů si jistě přijdou na své. Celý svět Stínozemě je především prosycen magií. Občas ani nebudete tušit, jestli se děj odehrává ve skutečném světě nebo je celá scéna jen dokonalou iluzí.

Kniha ovšem není vyloženě klasickým hororem. I když někdy způsobuje lehké chvění chlupů po celém těle, daleko více se svou náladou blíží k temné fantasy. Dva chlapci, kteří provázejí čtenáře celým příběhem, pro mě nebyli upřímně tolik zajímaví. Daleko více vás upoutá postava samotného kouzelníka Colemana Collinse, který vzbuzuje svým chováním velkou úctu i obavy.

Koupit či nekoupit? Toť otázka.

Z románu Stínozem mám trochu rozporuplné pocity. Nemůžu říct, že mě jeho čtení bavilo od začátku do konce. Na druhou stranu v něm autor vytvořil opravdu tajemnou atmosféru, která vás pohltí svou mysteriózností. Určitě se najde i řada čtenářů, které samotný příběh tolik nezaujme. Ale někteří fanoušci tohoto tvůrce budou snad nadšeni. Prostě to zkuste a uvidíte.

Stínozem 450

Stínozem

Autor: Peter Straub

Překlad: Petr Kotrle

Žánr: Horor, Fantasy

Nakladatelsví: Naše nakladatelství, značka Fobos

Rok vydání: 2020

Počet stran: 488

Hodnocení: 60 %


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Lidé se necítí v horách jako doma…

sisa 200Když jsem poprvé uviděla Sisu před čtyřmi lety u nás ve Frýdku – Místku na pódiu a slyšela ji zpívat, měla jsem pocit, že jsem v tu chvíli nejšťastnější ve svém životě. Znala jsem ji předtím tak trochu z televize, ale realita byla, co se týká zpěvu, ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Tajemný dům

tajemny dum 200Na knihu Marian Keyesové Tajemný dům jsem se těšila. Ráda čtu o prázdninách nenáročné zábavné příběhy včetně detektivek a tahle měla na obalu vzadu napsáno: „…podobně jímavou a přitom opravdu veselou knihu jste snad je...


Literatura

Tma: O hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře

TmaNakladatelství Portál vydalo tajuplnou knížečku akorát tak do kapsy. Jmenuje se Tma a je nejen o hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře norské novinářky Sigri Sandberg, která se vypravila na svou dobrodružnou cestu za poznáním světa i svého vlastního nitra. 

...

Divadlo

Špagety a pizza na sto způsobů

improshow 200V rámci italského dne na festivalu Culturea se představila Improshow z Brna se svou osobitou dávkou vtipu a improvizace.

...

Film

STALO SE: může se to stát i ve skutečnosti?

altStalo se je celkem nový a dost zajímavý film. I když na něco podobného by šel třeba s holkou do kina asi jenom úchyl nebo někdo, kdo si nepřečetl pořádně o čem to bude.

...