Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

Tisk

sberatele-zla 200V nakladatelství HOST vyšla velmi dobrá detektivka anglického spisovatele, herce a scenáristy Marka Griffina. Pusťte se do Sběratelů zla i vy!

 

 

 

Londýnská Metropolitní policie má na starosti vyšetřování brutální vraždy. Oběti jsou na místě okázale vystavena a policie se tak obrátí na forenzní psycholožku se specializací na sériové vrahy Holly Wakefieldovou. Ta se společně s detektivem Bishopem pouští do vyšetřování, při kterém jednak zjišťuje, že se s takovými ohavnostmi policie nesetkává poprvé a také objevuje nové skutečnosti mající souvislosti s její minulostí...

Mark Griffin ve Sběratelích zla naservíroval čtenářům unikátní postavy. Postava Holly je rozhodně zajímavá jak z profesního hlediska (vyučuje forenzní psychologii a pracuje jako forenzní behaviorální analytička), tak také z toho osobního. Má netradičního koníčka, a hlavně je opravdu sympatická. Její policejní protějšek Bishop je také dobře vykreslen a dohromady skvěle fungují.

„Holly dočetla, vzala červený fix, napsala nad oběti otazník a zakroužkovala ho. Proč tihle tři? Cos na nich viděl? Byli slabí? Zranitelní? Co o nich ještě nevíme? Holly se potřebovala vcítit do pachatele. Ať jí to bylo sebenepříjemnější, věděla, že teď musí uvažovat jako vrah. Vedle otazníku si heslovitě poznamenala dominance, manipulace, ovládání a body noční pomočování, žhářství, týrání zvířat. To je známá triáda vražedných symptomů. Tři rané příznaky sociopatického chování. „O čempak jsi snil, když jsi byl mladý?“ (str. 65)

Kniha je opravdu velmi čtivá, děj se posouvá kupředu, dochází k dalším vraždám i odhalením. Čtenář touží vědět, jak to bylo s Holly a zajímá ho, jak vše dopadne. Konec je (jak to často u detektivek bývá) velmi nadsazený a akční ve stylu „proč volat posily, když to zvládnu sám“, ale to je jen drobným nedostatkem jinak skvělé knihy. Během čtení jsem měla párkrát dojem, že už jsem něco podobného četla, ale tím rozhodně netvrdím, že by se jednalo o tuctový příběh. Mark Griffin má určitě co nabídnout a já doufám, že se brzy dočkáme dalších dílů.

Mark Griffin (nar. 1968) je anglický spisovatel, herec a scenárista. Hned na začátku své spisovatelské dráhy získal třikrát po sobě zlatou medaili na Festivalu spisovatelů v Hampshiru. Poté se přestěhoval do Los Angeles, kde se věnoval psaní scénářů. Po návratu do Anglie spojil síly s oceňovaným režisérem Stevem Kellym, s nímž napsal scénář k nově vznikajícímu filmu Final Breath. Účinkuje ve filmech, seriálech (Pán času, NCIS) i divadelních hrách. Je autorem hry The Red Room, kde také hraje hlavní roli. Román Sběratelé zla (2018) je první knihou v připravované sérii s forenzní psycholožkou Holly Wakefieldovou.

sberatele-zla

Sběratelé zla
Autor: Mark Griffin
Překlad: Linda Kaprová
Žánr: krimi
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 408
Hodnocení: 92 %

https://www.hostbrno.cz/sberatele-zla/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

V Pavoučí síti Františka Niedla

pavouci sit200S životem i výčtem tvorby českobudějovického rodáka Františka Niedla jsme vás na webu Kultura 21 seznámili v listopadu 2012 v příspěvku kolegyně Veroniky Jurčové. 

...

Literatura

Mějte i vy bezodpadovou domácnost

moje zero waste 200V nakladatelství Esence začali poslední dobou vydávat knihy malého formátu plné zajímavých a poučných informací. Jednou z nich je Moje zero-waste kuchyně obsahující jednoduchý návod, jak neplýtvat jídlem.

...

Divadlo

Komedie Davida Gieselmanna poukazuje vtipným ironickým tónem i na problematiku chování dnešních mladých

kuchta 200Na jevišti Divadla U22 v Praze 10 – Uhříněves proběhne v pátek 11. října v 19.30 hodin premiéra inscenace O klucích aneb Jsem kuchta! Hru německého autora Davida Giesselmanna přeložila Anežka Rusevová a v dramaturgii Fillipa Bařiny režíruje Roman U...

Film

Přehlídka Be2Can otevírá náruč

be2can perexČesko-slovenská distribuční firma Film Europe (která navíc provozuje i několik placených televizních kanálů) pořádá každoročně přehlídku svých filmů, posbíraných z nejprestižnějších filmových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannes. K tomu odk...