Julia Kelly: Světlo nad Londýnem

Julia Kelly: Světlo nad Londýnem

 

Světlo nad LondýnemCara není moc úspěšná, plná komplexů a podivné minulosti, které lze uniknout jen prací. Prací milovanou a velmi zajímavou. Cara pracuje jako asistentka ve Wilsonových starožitnostech a jen krůček jí zbývá nabýt znalostí svého šéfa. Má štěstí, že miluje cizí minulost víc než vlastní. Sklony k únikům od reality jí plně podpoří jeden zářijový den, kdy v rámci průzkumu domu určeného k prodeji, objeví i tajemný svazek dopisů ve formě deníku.

14. října 1940

"Včera v noci zase padaly bomby. Právě jsem šla spát, když začaly výbuchy. Zněly tak blízko, že jsem si myslela, že spadne strop. Tatínek říkal, že  Němci shodili šest bomb na základnu RAF St. Eval. Ještě nevíme, jak moc ji poničili..."

Ze starožitného hlediska jsou bezcenné, ale Cara se svou traumatizovanou duší nemůže dát dopisy z ruky. I proto, že touží po tom povídat si o nich se svou babičkou. Zažila stejnou dobu? Rozvíjí se tu příběh lásky...ale také zvláštní podoby uniformy její babičky a dívky na obrázku v deníku.

Tolik toho víme zkraje knihy a z anotace.

Jaký je však čtenářský zážitek?

Čekala jsem limonádu, trošku historickou, trošku voňavou válečným prachem a beznadějí mísenou s bolestnou nadějí na lepší zítřky. 

Julia Kelly ale smíchala řekněme současnost a historické útržky, do kterých jsem ale často měla chuť se ponořit víc než do Cařiné současnosti - s úsměvem jsem si uvědomila, že do sebe nasávám Cařin  zlozvyk utíkat do minulosti a cizích příběhů, abych unikla bezbarvé přítomnosti. Oba světy se prolínají, což mi zkraje trochu vadilo, asi to bylo dáno očekáváním čisté historie. 

Na druhou stranu máme možnost si tu uvědomit ostré předěly nad životním stylem, lidmi a atmosférou tehdejší a dnešní doby.

Pár desítek stran trvalo, než jsem se začetla a než příběh přestal pocitově drkotat z jednoho tématu do druhého. A zhruba v polovině knihy jsem již dokázala zaplout do historie, do válečné vřavy, ale i do milostného příběhu a rozvíjejích se témat a ocenit jejich atmosféru. Snad i autorčin styl se srovnal v jeden a začala psát to, co původně zamýšlela v pokojném klidu, přiměřené napínavosti a v atmosféře, která může odpovídat i obrázku na přebalu knihy.

Věnujte Světlům nad Londýnem čas. A dávkujte si ho tak, jak si rádi dávkujete romantický, leč trošku složitější román. Svou roli tu hraje i tajemství, předvídatelné nebo nepředvídatelné? To už záleží na tom, kolik knih z podobného  žánru již znáte. Autorka určitě měla vzor, šla podle osvědčených metod psaní romantických válečných románů. Proříznutí vyprávění současnou dobou dodává zvláštní atmoféru, která má potenciál zanechat ve vás trvalou čtenářskou stopu. 

Záleží na tom, jak moc jste podobní Caře....

Jak moc jste podobní její babičce....

Světlo nad Londýnem

Titul: Světla nad Londýnem

Nakladatelství: Motto

Přeložila: Světlana Pavlíková

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 70 %

https://www.motto.cz/

 


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Peter Nagy: „Mám sám so sebou taliansky vzťah: nenávidím sa a milujem sa zároveň.“

peter nagyJeden z nejpopulárnějších zpěváků Slovenska, Peter Nagy, si s námi popovídal o škole, fotografování i písničkách.

 

...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Z archivu...

Čtěte také...

Rubik´s hlavolamy – 101 hlavolamů pro Vaše mozkové závity

rubiks-hlavolamy 200Rubikova kostka je nejprodávanější hračkou všech dob. Kniha hlavolamů, o jejíž koupi přemýšlíte, spojuje pestré zkušenosti s jejím skládáním a hádanky různé úrovně složitosti. Nabízí tím velmi originální, trošku intelektuální úr...


Literatura

Pejskaři, zbystřete: Jak to ten pes myslí?

jak to ten pes mysli200Mladá fronta zacílila na velký a zarputilý segment trhu, a to na pejskaře! V září totiž vydala příručku Jak to ten pes myslí? s podtitulem Vizuální průvodce „psí řečí“. Jako milovnice psů a majitelka je...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Navždy spolu pro romantické duše?
ImageNavždy spolu je až neuvěřitelně klasický romantický film. Člověk by řekl, že už musí být americké publikum takovýmito filmy nasyceno, ale kdyby tomu tak bylo, tvůrci by se nejspíš tvorby dalších a dalších romanti...