Píše se rok 1942. Anton Starzmann kdysi býval mnichem. Když nacisté jeho řád rozpustili, vrátil se do rodného domu. Jakmile v novinách uvidí inzerát mladé vdovy, která hledá někoho, kdo jí pomůže postarat se o její tři děti, nezaváhá a odpoví. Je to pro něj příležitost odčinit selhání při pokusu ochránit své studenty, které v klášteře učil.
Vdova Elizabeth souhlasí, a tak se Anton přestěhuje do malé podhorské vesničky. Ožení se s Elisabeth a stane se nevlastním otcem jejích tří dětí. Kromě toho, že se snaží vžít do nové role manžela a otce, se také zapojí do odbojového hnutí. Riskuje přitom životy manželky a dětí, které, i když to vůbec nečekal, začal milovat tak, jako by byly jeho vlastní.
Příběh podle skutečné události
Americká spisovatelka Olivia Hawker se při psaní knihy Na hraně noci inspirovala skutečným životním příběhem Antona Starzmanna, který byl dědečkem jejího manžela. Do příběhu zahrnula několik skutečných událostí a zbytek si domyslela podle své fantazie, což by vůbec nevadilo, kdyby si nastudovala reálie, o kterých chtěla psát.
Historický román? Ne. Spíše sladká pohádka šmrncnutá náboženstvím
Nejvýraznější chybou je autorčino tvrzení, že Češi vyhnali z Chebu nejméně sto německých rodin… v letech 1943 a 1944! Za existence Protektorátu Čechy a Morava! Jako by to bylo v těch letech možné… Další problémy se vyskytují v souvislosti s náboženstvím. Autorka je ateistka, což je z pasáží věnovaných Bohu a víře dost cítit. Tyto části působí uměle a nuceně. Jako by byly psané pouze na efekt. Navíc se v nich opakují ty samé myšlenky pořád dokola.
Za pochvalu však rozhodně stojí autorčin styl psaní. Je poetický a plný metafor a dodává příběhu zvláštní kouzlo. Navíc perfektně sedí k pomalu se rozvíjejícímu milostnému vztahu i dějové linii, která poklidně plyne a není narušena nijakými napínavými či děsivými událostmi. Antonova práce pro odboj i konflikty s místním přívržencem nacistů působí naivně, všichni, až na zmiňovaného přívržence a pár jeho stoupenců, jsou hodní, laskaví a ochotní nezištně pomáhat a ve vesnici se až na pár nepříjemností nic špatného neděje. Pasáže se zvony a kapelou jsou mimořádně vydařené a lze je považovat za nejlepší části knihy, protože dokonale vykreslují Antonovu odvahu a zájem o druhé.
Kniha Na Hraně noci je prezentována jako historický román, ale je to spíše pohádka. Sladká, trochu naivní a protkaná náboženstvím. Zkrátka dokonalé čtení na dlouhé zimní večery.
NA HRANĚ NOCI
Autorka: Olivia Hawker
Originální název: The Ragged Edge of Night
Překlad: Karolina Limrová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2020
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 352
Hodnocení: 70%
www.knizniklub.cz/knihy/402215-na-hrane-noci.html
< Předchozí | Další > |
---|