Pobavte se u Zápisníku cholerika

Pobavte se u Zápisníku cholerika

Tisk

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

 

 

 

Anotace knihy uvádí, že se jedná o soubor humoristických textů, v nichž autor s nadhledem a lehkým cynismem komentuje každodenní dění okolo sebe. Něco takového jsem dlouho nečetla a od titulu jsem si slibovala především oddech, a nakonec jsem byla velmi mile překvapena.

Aleš Křen v úvodním eponymním příspěvku vysvětluje, že cholerikem se člověk nerodí, ale stává. Je to podle něj proces pozvolný a nenápadný, nicméně nevyhnutelný. „Maličkosti, které Vás potkávají v každodenním životě, se plíživě potácí ve vašich stopách, aby v nejméně vhodném okamžiku naprosto precizně skočili pod Vaše nohy. A to samozřejmě s razancí plně naloženého kamionu s kočičím žrádlem,“ uvádí.

V knize se nachází téměř 40 krátkých příběhů z života Aleše Křena. Spousta z nich se týká jeho práce, ale nečekejte žádné nudné příběhy z kanceláře, právě naopak. I různé zážitky s jeho kamarády nebo kamarádkami stojí za to, například zápisek Úskalí domácí kuchyně pojednávající o vražedném papiňáku nebo o psovi Madlence. Jindy vzpomíná na dobrovolničení na jedné akci na hradě, na pěstitelské pokusy souseda z chalupy nebo na natáčení bitevních scén do amerického filmu.

Nejenže se tomuto cholerikovi dějí až neuvěřitelné historky, ale hlavně je dokáže skvěle popsat. Jednotlivé zápisky jsou stručné, ale nabité nejrůznějšími slovními obraty, které vás zaručeně rozesmějí. Posuďte sami z následující ukázky: „Tak předně – Terezčin otec se vrátil z dovolené a z nějakého důvodu se rozhodl, že je dobrý nápad nechat si narůst knír. Netuším, zda ho popadl nějaký hipsterský pud, nebo prostě chtěl ve svém životě nějakou změnu – nicméně vypadal zhruba tak, jako kdyby Pavla Zedníčka napadla parta molů na stereoidech a rozhodla se v jeho kníru uspořádat Woodstock.“ (str. 166)

Zápisník cholerika byla skvělá oddechovka, u které mě až mrzelo, že jsem na konci. I když se blogové příspěvky objevovaly na síti pouze v létě 2018, vůbec bych se nezlobila, kdyby autor pokračoval v literární tvorbě a jejím vydávání!

Aleš Křen v zásadě odmítá poskytovat životopisné údaje s odůvodněním, že tohle čtenáře stejně nezajímá. Jako každý Pražák potkává každý den mnoho bizarních obrázků ze života – nebo má jen trochu lepší schopnost si těchto věcí všímat. Pečlivě je zaznamenává a dělí se o ně na svém blogu. Ve volném čase se dále zabývá šermem, chytáním létajících psů, guerillovou válkou s domácími spotřebiči a v neposlední řadě nevyhlášenou válkou dívčí, což je zřejmě průvodní jev u každého, kdo se pokouší udržet si stálý vztah.

 

zapisnik cholerika

Zápisník cholerika
Autor: Aleš Křen
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 88 %

https://www.pointa.cz/project/a65fc3ed-7a5f-11e9-b0eb-001dd8b72061


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Filip Homola (KUNG-FUCIU5): „Líbila se mi ta slovní hříčka, to spojení Kung-Fu a Konfucia“

Filip Homola200Filip Homola, člen elektronického projektu Kora et le Mechanix, přichází se svou zbrusu novou identitou aka KUNG-FUCIU5. Na novém albu 16 Little Stories přináší hudbu na pomezí DJingu, lo-fi hip hopu, jazzu a elektroniky.

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Zjistěte, čím se můžete v životě inspirovat u racka

udelej to jako racek200V nakladatelství Kazda vyšla kniha s provokativním názvem Udělej to jako racek Vy… se na to! A podtitulem Jak jsem (téměř) přestala být milá. Autorkou je Němka Lea Blumentalová.

 

...

Literatura

Tajemství zasněžených plání

200litKterá z dívek by alespoň jednou nezatoužila prožít dobrodružství, stát se na okamžik princeznou a žít v nádherném zámku. Nejinak je na tom Sofie, hlavní hrdinka našeho příběhu. Ze stereotypu všedních dní ji i dvě její spolužačky vytrhne nečekaná událost...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Gambler, kterého nezajímá výhra, ale prohra

gambler 200Film The Gambler (2014) je velmi zajímavé a přitom vtipné drama o hazardérovi (hraje Mark Wahlberg), který pořád hraje i když mu to očividně moc nejde. Hraje každý den, za velké peníze, nedá si přitom pokoj i když dluží spousty peněz a začíná mu j...