Pobavte se u Zápisníku cholerika

Pobavte se u Zápisníku cholerika

Tisk

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

 

 

 

Anotace knihy uvádí, že se jedná o soubor humoristických textů, v nichž autor s nadhledem a lehkým cynismem komentuje každodenní dění okolo sebe. Něco takového jsem dlouho nečetla a od titulu jsem si slibovala především oddech, a nakonec jsem byla velmi mile překvapena.

Aleš Křen v úvodním eponymním příspěvku vysvětluje, že cholerikem se člověk nerodí, ale stává. Je to podle něj proces pozvolný a nenápadný, nicméně nevyhnutelný. „Maličkosti, které Vás potkávají v každodenním životě, se plíživě potácí ve vašich stopách, aby v nejméně vhodném okamžiku naprosto precizně skočili pod Vaše nohy. A to samozřejmě s razancí plně naloženého kamionu s kočičím žrádlem,“ uvádí.

V knize se nachází téměř 40 krátkých příběhů z života Aleše Křena. Spousta z nich se týká jeho práce, ale nečekejte žádné nudné příběhy z kanceláře, právě naopak. I různé zážitky s jeho kamarády nebo kamarádkami stojí za to, například zápisek Úskalí domácí kuchyně pojednávající o vražedném papiňáku nebo o psovi Madlence. Jindy vzpomíná na dobrovolničení na jedné akci na hradě, na pěstitelské pokusy souseda z chalupy nebo na natáčení bitevních scén do amerického filmu.

Nejenže se tomuto cholerikovi dějí až neuvěřitelné historky, ale hlavně je dokáže skvěle popsat. Jednotlivé zápisky jsou stručné, ale nabité nejrůznějšími slovními obraty, které vás zaručeně rozesmějí. Posuďte sami z následující ukázky: „Tak předně – Terezčin otec se vrátil z dovolené a z nějakého důvodu se rozhodl, že je dobrý nápad nechat si narůst knír. Netuším, zda ho popadl nějaký hipsterský pud, nebo prostě chtěl ve svém životě nějakou změnu – nicméně vypadal zhruba tak, jako kdyby Pavla Zedníčka napadla parta molů na stereoidech a rozhodla se v jeho kníru uspořádat Woodstock.“ (str. 166)

Zápisník cholerika byla skvělá oddechovka, u které mě až mrzelo, že jsem na konci. I když se blogové příspěvky objevovaly na síti pouze v létě 2018, vůbec bych se nezlobila, kdyby autor pokračoval v literární tvorbě a jejím vydávání!

Aleš Křen v zásadě odmítá poskytovat životopisné údaje s odůvodněním, že tohle čtenáře stejně nezajímá. Jako každý Pražák potkává každý den mnoho bizarních obrázků ze života – nebo má jen trochu lepší schopnost si těchto věcí všímat. Pečlivě je zaznamenává a dělí se o ně na svém blogu. Ve volném čase se dále zabývá šermem, chytáním létajících psů, guerillovou válkou s domácími spotřebiči a v neposlední řadě nevyhlášenou válkou dívčí, což je zřejmě průvodní jev u každého, kdo se pokouší udržet si stálý vztah.

 

zapisnik cholerika

Zápisník cholerika
Autor: Aleš Křen
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 88 %

https://www.pointa.cz/project/a65fc3ed-7a5f-11e9-b0eb-001dd8b72061


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pro skupinu Flattus je Sunday Music Jam srdcovka!

flattus 200Skupina Flattus vystoupí na začátku září na akci Sunday Music Jam. Co plánují a jak se jim vede se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Nenávist se stupňuje

mrchozrouti 200Po Muži, který si hrál s panenkami je zde druhý díl trilogie Nenávist od Magnuse Jonssona tentokrát s názvem Mrchožrouti.

...

Literatura

Co napsala Písařka ze Sieny?

pisarka sienaAch, to zase bylo čtení s velkým Č. Zřejmě mám poslední dobou štěstí na výběr knih, protože Písařka ze Sieny je dalším příběhem, který mne dostal až do kolen. Tahle kniha je skvostným příkladem toho, kdy si člověk uvědomí, proč vlastně vůbec čte. Správným dávkováním je ...

Divadlo

Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Peskova divadlo perexEliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát s...

Film

Matouš Ruml a Eva Toulová jako zamilovaný pár filmu Superžena

Superzena perexMájová nálada dorazila i na plac nového celovečerního filmu Superžena, ve kterém tvůrci natáčeli stěžejní vztahové scény snímku s Matoušem Rumlem a režisérkou Evou Toulovou. Hned v prvním obraze, který se natáčel ve Štramberském hotelu...