Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce
Banner

Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce

ÁriaObsáhlý román íránské autorky Nazanine Hozarové vypráví příběh, který je zasazen do prostředí Íránu v 50. letech a také v době islámské revoluce. Čtení je to poutavé a lidské (místy nelidské) – autorka svou knihu pojmenovala Ária podle jména hlavní hrdinky. Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Na více než čtyř stech stránkách se odehrává napínavý příběh, který začíná narozením hlavní hrdinky Árie – v roce 1953 v Teheránu. Autorka dále popisuje její dětství plné utrpení, ale i vzácných chvilek náklonnosti a přátelství s chlapcem ze sousedství. Každá postava je dobře vykreslena z hlediska jejího charakteru, autorka celkem rozvádí a přibližuje osudy mnoha postav v různých časových rovinách. Můžete si tak sestavit obrázek a nahlédnout na celou situaci a pochopit i to, proč se postavy chovají tak, jak se chovají.

Ária vyrůstá u svých nevlastních rodičů – řidiče Behrúze, který ji jako novorozenou našel a s láskou přijal, a jeho starší a nesnesitelné manželky Zahrá, jež Árii psychicky i fyzicky týrá. Dále pak Árii její osud zavede někam jinam a v průběhu íránské revoluce prožívá svou první velkou lásku. Příběh končí až v roce 1981. Autorka se věnuje i popisu historických událostí, které volně, i když nepřesně, zakomponovala do děje knihy. Je jí také vytýkána nepřesnost reálií či nelogičnost děje, přesto je však tento strhující román srovnáván s íránským Doktorem Živaho.

Autorka se snažila i přiblížit různé kultury, politické názory a náboženství, rozdíly mezi lidmi, jejich obyčejný každodenní život, bídu, rozdílné povahy. Bavilo mě to číst, navíc knihy z tohoto východního prostředí mám ráda, je to pro mě něco neznámého, zajímavého, tajuplného, svým způsobem fascinujícího. Již od začátku knihy si malou holčičku Árii oblíbíte a budete s ní soucítit. Také se mi velice líbí obálka knihy a použití barev, které krásně ladí.

Název: Ária
Autor: Nazanine Hozar
Překlad: Martina Neradová
Počet stran: 408
Vydání: 2021
Nakladatelství: Kniha Zlín/ Albatros media
Hodnocení: 90 %

Ária

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56385948/aria/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Apatykář je netradičně pojatá detektivka v kouzelných historických kulisách

big apatykar-Lucii Hlavinkovou můžete znát díky její účasti v soutěži Hledá se auto bestselleru pořádanou nakladatelstvím Fragment. V roce 2015 vyšla její povídka ve stejnojmenném sborníku, což jí nakoplo ke dráze spisovatelky. A letos přichází s histori...


Literatura

Letem českým módním světem
4010 hKoncem minulého roku se na trhu objevila skvělá výpravná obrazová publikace sledující vývoj módy v Československu mezi lety 1948 až 1989 v politickém a sociálním kontextu.
...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Delfín je nejlepší přítel

Delfin 200Film Můj přítel delfín 2 (2014) je pokračováním příběhu o delfínovi Zimě, která má useknutou ocasní ploutev, ale i tak se ji podařilo zachránit. V hlavní roli jsou zde delfíni a děti, i když dospělí se zde taky objeví, aby si vyslechli, co se po nic...