Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí
Banner

Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

vsichni jsme lobbiste 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Václava Nekvapila s názvem Všichni jsme lobbisté představující toto velmi zajímavé odvětví.

 

 Kniha je rozdělena na čtyři velké kapitoly: Tři mýty o lobingu, Kdo je tady lobbista?, Co lobbisté dělají? A Zájmy veřejné i soukromé. V jejím závěru se nachází doslov, poděkování, informace o autorovi a odkazy a zdroje.

Titul Všichni jsme lobbisté mě zaujal jak názvem, tak také anotací, kde autor psal, že většina jeho rozhovorů s novináři, podnikateli, manažery, studenty, akademiky i dalšími lidmi s jinak širokým rozhledem začínala otázkami typu: „Cože, lobbista? Čím se tedy skutečně živíte?“ „Lze to vůbec dělat poctivě?“ „A je to legální?” Předsudky světu vládnou a je třeba s nimi bojovat třeba tak, že se o dané věci dozvíte více. A to byl můj cíl, který byl do puntíku naplněn.

Moc se mi líbilo přirovnání, že lobbing souvisí s korupcí asi tak, jako souvisí nakupování s krádežemi v obchodech. „Zákazník předstírá, že nakupuje, a přitom krade. Nejlépe krade ten zákazník, který se s prodavačem domluví, aby přimhouřil oko, a o lup se s ním podělí. Zakážeme-li nakupování a zavřeme-li obchody, nepochybně ustanou i krádeže. Přístup ke zboží bude mít jen ten, kdo se domluví s majitelem obchodu. Přestože krádež je trestná, nepodezříváme každého zákazníka, že vchází do obchodu s úmyslem krást, a preventivně jej nevybavíme osobním hlídačem, kamerou či rovnou želízky na rukou. (str. 19)

Skvělým prvkem knihy jsou ilustrativní případy v podobě novinových výstřižků. Autor v úvodu zdůrazňuje, že jsou fiktivní a neodkazují k žádné existující organizaci nebo osobě. Moc se mí líbí práce, jakou si s nimi dal – použil v nich vtipná jména a také praktickou formou demonstroval teorii popsanou v jednotlivých kapitolách. Navíc se v těchto článcích vyskytují stejné osoby a tvoří tak zajímavý příběh.

„Stanislav Milník
Stanislav Milník je publicistou, uznávaným odborníkem v oboru dopravních staveb a předsedou Spolku za bezpečné krajnice. Pan Milník začínal jako projektant ve společnosti Stavby mostů Troja, v letech 2009-2013 působil jako tajemník Rady vlády pro stavebnictví a následně jako ředitel BESIPu. Od roku 2016 přednáší na Univerzitě Ludmily Havránkové v Hradci Králové, je autorem celé řady publikací týkajících se ekonomiky silničního stavitelství a předsedá redakční radě Silničních listů.“ (str. 56, příklad konzultanta)

Všichni jsme lobbisté není učebnicí, ani složitou naučnou knihou. Je však plná informací a velmi dobře se čte. Já ji zhltla téměř na posezení a věřím, že leckoho může k lobbování přivést nebo jim alespoň trochu otevřít oči.

Václav Nekvapil (*1981) je vzděláním politolog a povoláním lobbista. Od roku 2010 vede pražskou kancelář mezinárodní poradenské firmy CEC Government Relations. Předtím pracoval jako asistent poslance a vládního zmocněnce, poradce v politickém marketingu, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů a místopředseda Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vystudoval politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2005), kde získal také doktorát (2013), je absolventem francouzské úřednické školy École Nationale d´Administration (ENA) se specializací na diplomacii a veřejnou správu (2008).

vsichni jsme lobbiste


Všichni jsme lobbisté
Autor: Václav Nekvapil
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 81 %

https://www.grada.cz/vsichni-jsme-lobbiste-11351/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

RECENZE: Harry Potter a Prokleté dítě

harry potter200Již několik měsíců fanoušci Harryho Pottera netrpělivě očekávali další díl ze série knih o chlapci, který zůstal naživu. Já k nim samozřejmě patřila také, a jaké jsou moje dojmy?
...


Literatura

Krok vpřed v české literatuře. Koho vypijou lišky

koho vypijou lisky 200Nakladatelství HOST mě neustále, zas a znovu přesvědčuje, že je prostě sázkou na jistotu. Na jistou kvalitu knih. Ať už se jedná o odbornou publikaci z edice Teoretická knihovna, prózu či ,jako v tomto případ...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

V druhé půli února začne přehlídka španělsky mluveného filmu

pelicula logoNa letošní přehlídce španělsky mluvených filmů LA PELÍCULA (v Praze ji zastihneme mezi 18. a 23. únorem, poté se přesouvá do Brna, Hradce Králové a Ostravy) si zopakujeme tragikomedii Pedra Almodóvara Bolest a sláva. Do tuzemských kin se sice ...