Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

Tisk

vsichni jsme lobbiste 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Václava Nekvapila s názvem Všichni jsme lobbisté představující toto velmi zajímavé odvětví.

 

 Kniha je rozdělena na čtyři velké kapitoly: Tři mýty o lobingu, Kdo je tady lobbista?, Co lobbisté dělají? A Zájmy veřejné i soukromé. V jejím závěru se nachází doslov, poděkování, informace o autorovi a odkazy a zdroje.

Titul Všichni jsme lobbisté mě zaujal jak názvem, tak také anotací, kde autor psal, že většina jeho rozhovorů s novináři, podnikateli, manažery, studenty, akademiky i dalšími lidmi s jinak širokým rozhledem začínala otázkami typu: „Cože, lobbista? Čím se tedy skutečně živíte?“ „Lze to vůbec dělat poctivě?“ „A je to legální?” Předsudky světu vládnou a je třeba s nimi bojovat třeba tak, že se o dané věci dozvíte více. A to byl můj cíl, který byl do puntíku naplněn.

Moc se mi líbilo přirovnání, že lobbing souvisí s korupcí asi tak, jako souvisí nakupování s krádežemi v obchodech. „Zákazník předstírá, že nakupuje, a přitom krade. Nejlépe krade ten zákazník, který se s prodavačem domluví, aby přimhouřil oko, a o lup se s ním podělí. Zakážeme-li nakupování a zavřeme-li obchody, nepochybně ustanou i krádeže. Přístup ke zboží bude mít jen ten, kdo se domluví s majitelem obchodu. Přestože krádež je trestná, nepodezříváme každého zákazníka, že vchází do obchodu s úmyslem krást, a preventivně jej nevybavíme osobním hlídačem, kamerou či rovnou želízky na rukou. (str. 19)

Skvělým prvkem knihy jsou ilustrativní případy v podobě novinových výstřižků. Autor v úvodu zdůrazňuje, že jsou fiktivní a neodkazují k žádné existující organizaci nebo osobě. Moc se mí líbí práce, jakou si s nimi dal – použil v nich vtipná jména a také praktickou formou demonstroval teorii popsanou v jednotlivých kapitolách. Navíc se v těchto článcích vyskytují stejné osoby a tvoří tak zajímavý příběh.

„Stanislav Milník
Stanislav Milník je publicistou, uznávaným odborníkem v oboru dopravních staveb a předsedou Spolku za bezpečné krajnice. Pan Milník začínal jako projektant ve společnosti Stavby mostů Troja, v letech 2009-2013 působil jako tajemník Rady vlády pro stavebnictví a následně jako ředitel BESIPu. Od roku 2016 přednáší na Univerzitě Ludmily Havránkové v Hradci Králové, je autorem celé řady publikací týkajících se ekonomiky silničního stavitelství a předsedá redakční radě Silničních listů.“ (str. 56, příklad konzultanta)

Všichni jsme lobbisté není učebnicí, ani složitou naučnou knihou. Je však plná informací a velmi dobře se čte. Já ji zhltla téměř na posezení a věřím, že leckoho může k lobbování přivést nebo jim alespoň trochu otevřít oči.

Václav Nekvapil (*1981) je vzděláním politolog a povoláním lobbista. Od roku 2010 vede pražskou kancelář mezinárodní poradenské firmy CEC Government Relations. Předtím pracoval jako asistent poslance a vládního zmocněnce, poradce v politickém marketingu, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů a místopředseda Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vystudoval politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2005), kde získal také doktorát (2013), je absolventem francouzské úřednické školy École Nationale d´Administration (ENA) se specializací na diplomacii a veřejnou správu (2008).

vsichni jsme lobbiste


Všichni jsme lobbisté
Autor: Václav Nekvapil
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 81 %

https://www.grada.cz/vsichni-jsme-lobbiste-11351/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Naučme sa, čo je láska

Umeni milovat 200Klasika psychológie, či filozofie o človeku – Umenie milovať od Ericha Fromma vychádza aj po takmer 60 rokoch v ďalšom vydaní v nakladateľstve Portál.

...


Literatura

Jak pan Spejbl prášil: Proleťme se na kouli jako Baron Prášil

jak pan spejbl prasilNově vydaná kniha „Jak pan Spejbl Prášil“, kterou vydalo Nakladatelství Fragment, je dílem Mikiho Kirschnera a Heleny Štáchové. Kniha vznikla na základě ste...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Severský filmový čtvrtek zval na bláznivou jízdu v Autobusu sebevrahů


autobus200Skandinávský dům pokračuje ve svém cyklu Severské filmové čtvrtky v Komorním kině Evald. Minulý čtvrtek – 14. dubna 2016 – byla na programu komedie (i když se to podle názvu nemusí tak jevit) Autobus sebevrahů podle knihy oblíbeného finského autora Arta Paasalinny...