Pepíci - dramatické století Čechů polskýma očima

Pepíci - dramatické století Čechů polskýma očima

Tisk
ImagePolský historik a novinář Mariusz Surozs, jehož literární debut Pepíci nyní vychází i v českém překladu, se v knize, kterou vydalo nakladatelství Plus, nijak netají svou láskou k českým dějinám a kultuře. Pod provokativním názvem Pepíci, jímž Poláci trochu pohrdavě označují své jižní sousedy, se skrývá soubor sedmnácti esejů o významných postavách a osobnostech, které utvářely české dějiny a kulturu od vzniku Československa do jeho rozdělení v roce 1993.

ImagePolský historik a novinář Mariusz Surozs, jehož literární debut Pepíci nyní vychází i v českém překladu, se v knize, kterou vydalo nakladatelství Plus, nijak netají svou láskou k českým dějinám a kultuře. Pod provokativním názvem Pepíci, jímž Poláci trochu pohrdavě označují své jižní sousedy, se skrývá soubor sedmnácti esejů o významných postavách a osobnostech, které utvářely české dějiny a kulturu od vzniku Československa do jeho rozdělení v roce 1993.


Autor jako Pepíka označuje člověka, který v tragických chvílích národa místo zbraněmi bojuje sebeironií a nejraději by se někde schoval (třeba v hospodě), aby vše přečkal v klidu.   S tímto u našich severních sousedů rozšířeným stereotypem, pramenícím především z obliby Haškova Švejka a hrdinů knih Bohumila Hrabala, bojuje Mariusz Surosz vykreslením portrétů  čtrnácti Čechů, jednoho Slováka, jedné Američanky a jednoho českého Němce, kteří byli osudem a dobou postaveni před nelehká dilemata a rozhodně nečekali někde v závětří, jak se situace vyvine, ale rozhodli se aktivně bojovat za svůj národ, přesvědčení či čest (nebo získání moci - Klement Gottwald, K.H.Frank).

Surosz ve čtivých textech, v nichž pracuje s úryvky osobní korespondence či memoáry vykreslovaných osob, jejich rodinných příslušníků nebo spolupracovníků, přibližuje čtenáři nelehké osudy a těžká rozhodnutí osobností, které utvářely dějiny Československa ve 20.století, ať už v pozitivním či negativním slova smyslu. Nejvíce pozornosti věnuje osobám Jana Masaryka (41 stran), Klementa Gottwalda (35 stran) a Aloise Eliáše (31 stran). Eseje, které tvoří závěr knihy, jsou již velmi stručné: František Kriegl (9 stran), Jaroslav Seifert (7 stran), Pavel Tigrid (16 stran), Jiří Gruntorád (11 stran) a Vlasta Chramostová (21 stran), což považuji  za mínus knihy. Mrzí mě též, že v knize chybějí portréty Karla Čapka a Václava Havla, který je v knize jen lehce zmíněn.



Image

Součástí publikace je poznámkový aparát, v němž zájemci o hlubší studium života vybrané osobnosti mohou získat informace o další literatuře, která se jí věnuje, a jmenný rejstřík. Knihu bych rozhodně doporučila nejen těm, jenž se zajímají o československé dějiny 20.století, ale i všem, kteří jsou zvědaví na to, jak naše dějiny vidí a vypráví polský autor.

O autorovi:

Mariusz Surosz se narodil v roce 1963 ve Świnoujściu u Krakova. Vystudoval historii a filozofii. Měl různá zaměstnání. Pracoval v několika nakladatelstvích, byl tiskovým mluvčím MKS Cracovia. Nyní působí jako novinář na volné noze.

Název:
Pepíci. Dramatické století Čechů polskýma očima.
Autor: Mariusz Surosz
Překlad: Pavel Weigel
Nakladatelství: Plus 2011, 378 stran
Hodnocení: 85 % 
Zdroj foto: albatrosmedia.cz


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Kdo by neměl za sebou nějaký ten partnerský přešlap

partnerske preslapy 200Partnerské přešlapy s podtitulem Šílené historky ze života je název nové knihy Kláry Sýkorové. Pokud se potřebujete zasmát, tak si ji nenechte ujít.

 

...

Literatura

Prdlé pohádky moc moudrosti nepobraly

prdlepohadky perexNemůžu s nadšením říct, že se mi něco líbí, když vlastně vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Ani v nejmenším se nechci dotknout autorů, i když se to asi právě děje. Vím, že si dali práci, aby ty příběhy vymysleli, stálo je to spoustu...

Divadlo

Světáci: Nesmrtelná česká komedie s písničkami

Svetaci 200„Tak třikrát whiskey s ledem, ať trošku popojedem, a dámám Hennessy...“ To je tak, když si poctiví venkovští fasádníci, kteří přijeli pracovat na obnově hlavního města, chtějí trošku vyhodit z kopýtka. „Když Praha za noci zazáří neonem, není m...

Film

Mučedník – jak vnutit spásu

ucenik 200Na nedávno skončeném karlovarském filmovém festivalu se uváděl film, který se dotýkal fanatismu – a přestože se vztahoval k náboženství, určitě lze jeho poselství vnímat jako univerzální. „Karlovarské“ pojmenování varovného snímku MUČEDNÍK, natoč...