Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Tisk

Sanatorium perexLuxusní hotel ve švýcarských Alpách, který kdysi býval sanatoriem, o němž se dlouho šířily znepokojivé zvěsti, je tím posledním místem, na kterém by Elin Warnerová chtěla být. Protože tu však její bratr Isaac chce oslavit své zásnuby, udělá si ve své práci detektiva krátkou přestávku, a do hotelu dorazí.

 

I když se jedná o hezké místo, Elin na něm něco z nějakého neznámého důvodu znepokojuje. Následujícího rána zjistí, že bratrova snoubenka Laura zmizela. Elin se rozhodne, že ji najde. Mezitím bouře uzavře všechny přístupové cesty a hosté i personál zůstávají v hotelu uvězněni. Čím déle je Laura nezvěstná, tím víc se mezi obyvateli hotelu šíří panika. Elin soustředí všechnu svou pozornost na nalezení Laury… ale mezitím se bez toho, aby si to někdo všiml, ztratila další žena. Žena, která mohla všechny varovat před nebezpečím, které jim hrozí.

Debutový román britské autorky
Autorkou knihy Sanatorium, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Kalibr, je britská spisovatelka Sarah Pearse. Sarah vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní. Když žila ve Švýcarsku, pročetla si v místním časopise článek o historii sanatorií. Protože ji vždy zajímala temná a strašidelná opuštěná místa, rozhodla se, že se její debutový román bude odehrávat v bývalém sanatoriu.

Skvělá atmosféra, táhnoucí se děj
Tento thriller vyniká především skvěle zvládnutou a téměř hororovou atmosférou. Autorčiny popisy jsou strhující a vtahují do děje. Chvílemi při čtení dokonce máte pocit, že jste v opuštěném hotelu společně s postavami a prožíváte tu hrůzu s nimi. Je to mrazivé, znepokojivé a dechberoucí. Po fantastickém začátku ale přichází zklamání i navzdory tom, že atmosféra zůstává zachována.

Děj se začíná zpomalovat a táhnout. Jako by to nestačilo, je tady Elin, která bohužel nesplňuje téměř žádné požadavky kladené na silnou, inteligentní, schopnou a zajímavou hrdinku. Čtenáři všechno dojde dřív než jí, a tak pak jen čeká, kdy a jak se Elin k onomu zjištění dopracuje. Její myšlenkové pochody jsou navíc docela nelogické, což by se u zkušeného detektiva opravdu stávat nemělo.

Knihu naštěstí zachraňuje její rozuzlení, které je promyšlené a smysluplné. A protože je to nejen první díl ze série, ale i autorčin debut, dám pokračování šanci. Sarah Pearse psát umí, o čemž svědčí závěr i atmosféra, kterou vytvořila, a když pořádně zapracuje na příběhu, mohou být její další knihy vynikající. Potenciál na to rozhodně má.

Sanatorium

SANATORIUM
Autorka: Sarah Pearse
Originální název: The Sanatorium
Překlad: Luboš Trávníček
Žánr: thriller
Vydáno: Kalibr, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/467194-sanatorium


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vařit bez lepku a chutně je hračka

BezLepku perexJeště před pár lety se o citlivosti na lepek hovořilo jen sporadicky a tato diagnóza se stávala noční můrou všech, kdo byli náhle postaveni před skutečnost, že se s potravinami obsahujícími lepek musejí navždy ...


Literatura

Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Ptaci smysl 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

 

...

Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

Minisérie Černobyl připomíná jednu z největších tragédií v dějinách lidstva

cernobyl 200Až se zanedlouho bude bilancovat filmový a seriálový rok 2019, ve výčtu toho nejlepšího se určitě u mnoha fanoušků a publicistů objeví minisérie Černobyl, která je koprodukcí televizí HBO a Sky. Přitom nejde o nijak strhujíc...