Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Dar zivota perexEdna Adan Ismail byla první somálskou dívkou, která získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna tušila, že tohle je první krok ke splnění jejího velkého snu – založit vlastní nemocnici.

 


V roce 1961 se jako vyškolená sestra vrátila domů a stejně jako její krajané oslavovala nezávislost. Doufala, že v nově vzniklém státu zúročí všechny své znalosti. Realita však byla úplně jiná než její očekávání. Edna pochopila, že k založení nemocnice jejich snů povede ještě dlouhá cesta. Bojovala s byrokracií úřadů, zažila několik pokusů o státní převrat, pronásledování a vězení, ale nikdy nepřestala pomáhat ostatním a přivádět na svět nové děti.

Bojovnice proti ženské obřízce a úspěšná spisovatelka
Knihu Dar života v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar. Jejími autorkami jsou Edna Adan Ismail, bojovnice proti ženské obřízce, která v ní vypráví svůj životní příběh, a Wendy Holden, úspěšná britská spisovatelka, jejíž knihy Narodili se, aby přežili, I krása může zabíjet a Sto zázraků si získaly oblibu i u českých čtenářů.

Vyprávění odhodlané a silné ženy
Příběh je psaný v ich-formě. Edna je sympatická a inspirující žena, která se nikdy nevzdává. Její život je pestrou mozaikou událostí. Odmalička doprovázela svého otce do nemocnice, kde mu pomáhala stříhat obvazy ze starých prostěradel a vymývat injekční stříkačky. Vzdělávala se v Londýně 50. let, dělala noční směny v nemocnici, stala se první dámou Somalilandu, zažila válku i uvěznění, zastávala funkci ministryně zahraničních věcí Somalilandu a předtím působila také jako ministryně rodinného zdraví a sociálního rozvoje. Je i zakladatelkou a ředitelkou Nemocnice Edny Adan v Hargeyse, kterou otevřela v roce 2002, a prezidentkou Somalilandské asociace pro oběti násilí. V roce 2010 otevřela v Hargeyse Univerzitu Edny Adan Ismail.

V knize nevypráví jen o své práci, ale odhaluje také své soukromí. Dozvíte se tak, jak vypadalo její dětství a nechybí ani náhledy na její manželství. Chvílemi její příběh připomíná thriller a při čtení toho, čím si musela projít, opravdu mrazí. Zažila vzestupy i pády, ale svého snu o nemocnici se nikdy nevzdala. Kromě své osobní historie vypráví Edna také o Somálsku a Somalilandu. Vysvětluje, proč je vztah mezi těmito dvěma zeměmi napjatý a informuje o důležitých událostech, které jej formovaly.

Kniha tak nezaujme jen milovníky skutečných příběhů, ale i čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o pro nás neznámé historii Somálska a Somalilandu. Potěší také ty, kteří rádi čtou o odhodlaných a silných ženách, jež jsou schopné měnit svět k lepšímu bez ohledu na to, jaké překážky musí překonat a co všechno musí obětovat.

Dar zivota

DAR ŽIVOTA
Autorky: Edna Adan Ismail, Wendy Holden
Originální název: A Woman of Firsts
Překlad: Sylvie Wagnero
Žánr: biografie
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/473766-dar-zivotal


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

snezny andel200V nakladatelství Kalibr vyšla mrazivá severská detektivka Sněžný anděl od švédské spisovatelky Anki Edvinsson. Stojí za to?

...

Literatura

„Život je nekonečný řetězec kuriózních absurdit“

mam se dobre 200Mám se dobře, ale špatně to snáším je název knihy, která loni vyšla Jiřímu Raichlovi. Po humorněji laděných předchozích titulech je nyní tématem historie.

...

Divadlo

Divadelní loď Tajemství

Před dvanácti lety na břehu Vltavy zakotvila nevídaná loď. Loď s oponou, s divadelními prkny a programem pro malé i velké. Na boku s velkým nápisem Tajemství, s podtitulem Bratří Formanů si křižuje dvě největší české řeky, kotví...

Film

Favoritka - exhibice intrik, toxinů a naturalismu

Favoritka perexRežisér Yorgos Lanthimos proslulý úspěšnými podivnostmi jako byly filmy Humr (2015) a Zabití posvátného jelena (2017) představuje historické drama z doby vlády královny Anny Stuartovny s názvem Favoritka (2018). Dokonalé scény, šokující na...