Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Skutečný příběh ženy, která svou obětavou péčí věnovala dětem i matkám skutečný dar života

Tisk

Dar zivota perexEdna Adan Ismail byla první somálskou dívkou, která získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna tušila, že tohle je první krok ke splnění jejího velkého snu – založit vlastní nemocnici.

 


V roce 1961 se jako vyškolená sestra vrátila domů a stejně jako její krajané oslavovala nezávislost. Doufala, že v nově vzniklém státu zúročí všechny své znalosti. Realita však byla úplně jiná než její očekávání. Edna pochopila, že k založení nemocnice jejich snů povede ještě dlouhá cesta. Bojovala s byrokracií úřadů, zažila několik pokusů o státní převrat, pronásledování a vězení, ale nikdy nepřestala pomáhat ostatním a přivádět na svět nové děti.

Bojovnice proti ženské obřízce a úspěšná spisovatelka
Knihu Dar života v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar. Jejími autorkami jsou Edna Adan Ismail, bojovnice proti ženské obřízce, která v ní vypráví svůj životní příběh, a Wendy Holden, úspěšná britská spisovatelka, jejíž knihy Narodili se, aby přežili, I krása může zabíjet a Sto zázraků si získaly oblibu i u českých čtenářů.

Vyprávění odhodlané a silné ženy
Příběh je psaný v ich-formě. Edna je sympatická a inspirující žena, která se nikdy nevzdává. Její život je pestrou mozaikou událostí. Odmalička doprovázela svého otce do nemocnice, kde mu pomáhala stříhat obvazy ze starých prostěradel a vymývat injekční stříkačky. Vzdělávala se v Londýně 50. let, dělala noční směny v nemocnici, stala se první dámou Somalilandu, zažila válku i uvěznění, zastávala funkci ministryně zahraničních věcí Somalilandu a předtím působila také jako ministryně rodinného zdraví a sociálního rozvoje. Je i zakladatelkou a ředitelkou Nemocnice Edny Adan v Hargeyse, kterou otevřela v roce 2002, a prezidentkou Somalilandské asociace pro oběti násilí. V roce 2010 otevřela v Hargeyse Univerzitu Edny Adan Ismail.

V knize nevypráví jen o své práci, ale odhaluje také své soukromí. Dozvíte se tak, jak vypadalo její dětství a nechybí ani náhledy na její manželství. Chvílemi její příběh připomíná thriller a při čtení toho, čím si musela projít, opravdu mrazí. Zažila vzestupy i pády, ale svého snu o nemocnici se nikdy nevzdala. Kromě své osobní historie vypráví Edna také o Somálsku a Somalilandu. Vysvětluje, proč je vztah mezi těmito dvěma zeměmi napjatý a informuje o důležitých událostech, které jej formovaly.

Kniha tak nezaujme jen milovníky skutečných příběhů, ale i čtenáře, kteří se chtějí dozvědět něco o pro nás neznámé historii Somálska a Somalilandu. Potěší také ty, kteří rádi čtou o odhodlaných a silných ženách, jež jsou schopné měnit svět k lepšímu bez ohledu na to, jaké překážky musí překonat a co všechno musí obětovat.

Dar zivota

DAR ŽIVOTA
Autorky: Edna Adan Ismail, Wendy Holden
Originální název: A Woman of Firsts
Překlad: Sylvie Wagnero
Žánr: biografie
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/473766-dar-zivotal


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Richard Müller: „Jednoznačným hitom je skladba Po schodoch.“

richard mullerJak vznikla právě píseň Po schodoch? Jak to vypadá na olympiádě? To a mnohem více si můžete přečíst v tomto rozhovoru s osobitým zpěvákem Richardem Müllerem.

 

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Martina Boučková: Deník zoufalé třicítky

Denik-zoufale-tricitky perexJe vám třicet, jste žena a už se dosti čeká, že budete vdaná a mít děti. „Do konce roku nikoho nenajdu? Končím s chlapy!“ Ok. Téma...


Literatura

Covid 19 podrobně i emotivně

PandemiePandemie koronaviru ovlivnila knižní trh nejen tím, že zavřela kamenná knihkupectví. Zároveň nabídla i poměrně dost titulů, které v současné době obávanou nemoc probírají. Zřejmě prozatím nejpodrobnější z nich je Pandemie od českých autorů Michala ...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Železná lady by se bez Meryl Streep utopila v průměru
ImageMargaret Thatcherová byla neobyčejná žena odhodlaná prosadit se ve vysoké politice, do které do té doby ženy proniknout nedokázaly. Ona se tím však nenechala odradit. Pomohl jí její nekompromisní přístup – a to nejen v politick...