Zachraň planetu, staň se motýlem. Nebo vycestuj s Redline expedition

Zachraň planetu, staň se motýlem. Nebo vycestuj s Redline expedition

Putovani za zviraty perexAutorka knihy Putování za zvířaty, podnikatelka, cestovatelka, lektorka a velká milovnice přírody Kamila Paličková, zve prostřednictvím stránek čtenáře na cestu do Afriky. Představuje zdejší fascinující přírodu a zvířata z úplně jiné perspektivy, než na jakou jsme zvyklí. Vypráví příběhy často smutné, až frustrující, jinými zas prosvítá naděje na lepší svět. A všechny je musela prožít od začátku do konce, než našla duši zvířat i tu svou. 

Když vám duše obuje toulavé boty

Snem Kamily Paličkové bylo pracovat s divokými zvířaty a tuto možnost chtěla poskytnout i dalším lidem. Proto se rozhodla vytvořit projekt s názvem Redline expedition, díky kterému se mohou další zájemci – dobrovolníci zapojit do práce po boku ochranářů z celého světa. Nejdříve však sama musela absolvovat několik cest, během nichž se seznámila s problematikou ochrany divokých zvířat.

Housenka je jedno z mála zvířat na planetě, které žere a žere a je schopno sežrat vše v místě, kde se pohybuje, bez ohledu na to, že v budoucnu pro ni nic nezbude.

První zkušenosti sbírala v Jihoafrické republice, kde tvrdě narazila na ochranářskou realitu dnešních dní. Místo volnosti a rozlehlých plání ploty, výběhy a zvířata v zajetí. Postupně však začala vnímat všechny souvislosti a pustila se do práce, při níž poznala mnoho skvělých lidí – místních ochranářů i dobrovolníků z celého světa. Jejím úkolem bylo například odstraňování klíšťat z toulavých psů, pomoc při jejich kastraci a spousta dalších činností. Kamila Paličková se s čtenáři dělí i o své myšlenky a úvahy, často s duchovním a filosofickým přesahem, o pocity při kontaktu se zvířaty a také o několik mystických zážitků. Jeden z nich jí prý doslova změnil život…

Motýlí přístup, tedy respekt k přírodě, čerpání ze zdrojů jen tolik, kolik upotřebíme, péče o lokalitu, ve které žijeme, stejně jako aktivita ve prospěch ostatních, je znakem dospělosti.

Během Kamilina vyprávění jako byste sami byli obklopeni zvířaty, jako by na vás působila mentalita domorodých obyvatel, místní napjatá atmosféra a vaše chřípí jako by doopravdy bylo drážděno pachem krve zbytečně zabitých zvířat. Velice pravděpodobně se dostaví i zlost, lítost a dojetí, případně odhodlání také nějak pomoci. Nesmírně zajímavé jsou pasáže právě o protipytláckých jednotkách, které hrají klíčovou roli ve všech oblastech, kde žijí ohrožená zvířata atraktivní pro nelegální obchod. To vše jak v kontextu s náročnou společenskou situací panující v Jihoafrické republice, tak se současnou civilizační roztažností a nenasytností. Obdiv vzbuzují příběhy ošetřovatelů, z nichž někteří se pro záchranu divokých zvířat doslova obětují.

Jediná možná cesta pro planetu, přírodu a zvířata je, že se z nás lidí-housenek stanou motýli. Do té doby je třeba podporovat snahy nadšených dobrovolníků o vytváření bezpečného území pro zvířata, bez lidí.

Atraktivní obsah knihy je zaměřen především osvětově, přesto je velice čtivý. Autorka se snaží otevřít oči co nejvíce lidem a motivovat je k tomu, aby se zastavili a vnímali celým srdcem zázrak, jehož jsou součástí. Zároveň využívá příležitost k propagaci projektu Redline expedition, jehož prostřednictvím se do činnosti prospěšné pro záchranu živočišných druhů a přírody vůbec mohou zapojit další nadšenci. Myšlenku dovolené v kombinaci s dobrovolnickou praxí na poli ochrany divokých zvířat považuji já osobně za geniální a opravdu smysluplnou.

Putovani za zviraty

Putování za zvířaty
Autor: Kamila Paličková
Nakladatel: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Rok a měsíc vydání: 2022/02
Počet stran: 216

Hodnocení: 100 %

V textu recenze jsou použity výňatky z hodnoceného titulu (kurzíva).

www.knizniklub.cz/knihy/566183-putovani-za-zviraty

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kromě Óčka, který mám většinou doma puštěný jako kulisu, si nic moc nepouštim,“ přiznává Petr Hrdlička

skwor peta hrdlickaSkupina Škwor dala českému rockovému světu především cover písně Shut  Sraž nás na kolena, ale od té doby už urazila velký kus cesty. Poslední album Drsný kraj je toho důkazem. Zpěvák a...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Manolito Brejloun pobaví

mano 200Manolito Brejloun je přezdívka malého španělského kluka. Ten se ve skutečnosti jmenuje Manolito García Moreno, ale nikdo ho pod jeho skutečným jménem nezná. Jeho příběhy okouzlily svět a jsou vydávány v řadě zemí. Dočkaly se i filmového zpracování. ...


Literatura

Disney k filmu přináší i knihu s medvídkem Pú

krystufek pu a balonek200V těchto dnech můžete s dětmi zajít do kina na film nazvaný Kryštůfek Robin. To samo napovídá o tom, že nebude chybět ani medvídek Pú a zbytek jeho party. Na vlně tohoto filmu se veze i kniha od Brittany Rubiano nazvaná...

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem j...