Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

Tisk

muj pribeh jmenem policie 200Nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha Jana Dudy s názvem Můj příběh jménem policie, která odkrývá mnoho zajímavých skutečností.

 

 

Kniha slibovala odhalení, jak doopravdy funguje česká policie, na jakých principech stojí její každodenní činnost a jaké nároky jsou kladeny na práci řadových policistů. Poslední dobou mě takové tituly s výpověďmi z nejrůznějších profesí velmi zajímají a baví, protože se díky nim dozvím něco nového, případně to, o čem se většinou mlčí.

Jan Duda ve svém příběhu jménem policie přináší otevřenou výpověď obyčejného policisty. Byl příslušníkem Policie České republiky necelých dvanáct let a v knize vychází ze svých osobních zkušeností a přibližuje postupný proces, kterým se z něj stal policista.

„Mým záměrem není pomluvit nebo snad pošpinit český policejní sbor, ale naopak přiblížit jeho poslání a fungování široké veřejnosti z pohledu člověka, který s ním má bohaté zkušenosti, jsou mu známy ty nejpalčivější strasti policejní práce a obecné problémy celé policejní organizace, neboť se domnívám, že v oblasti policejní tematiky kolují v naší společnosti mnohé nepravdivé domněnky a dezinformace,“ píše v úvodu.

Můj příběh policie tak nejprve popisuje, jak probíhá výcvik, jak je to s kvalitou fasovaných uniforem nebo jaké jsou důsledky nedostatku policistů u nás. Překvapilo mě, kdo se k policii dostal (žena s dlouhými nalakovanými nehty, které musel instruktor střelby pokaždé natáhnout závěr zbraně), i to, že filmy typu Byl jednou jeden polda nejsou tak daleko od reality. To bylo ale nic od dalších stránek, kde se Jan Duda věnoval běžné policejní činnosti, kdy zažíval každodenní stres i ponížení a musel vysvětlovat vedení, proč neudělil určitý počet pokut a nesplnil tak normu z „čárkového“ systému.

Musím přiznat, že mi autora bylo občas i líto a obdivovala jsem jej, že to vše zvládal tak dlouho a hlavně pak, že se rozhodl jít prostřednictvím této knihy s pravdou ven. Pokud má něco nalákat k policii nové zaměstnance, tak tento počin to určitě nebude a měl by se naopak fasovat jako odstrašující, aby lidé věděli, do čeho jdou. Já bych si přála, aby si knihu přečetl někdo na vyšším místě a došlo ke změnám, ale to je bohužel jen zbožné přání a utopie.

Jan Duda se narodil v zimě roku 1987 v Jablonci nad Nisou, kde od té doby žije, v současné době s partnerkou Jitkou a společnou dcerou Mariánkou. Do svých 30 let se hledal, až v sobě nakonec objevil silnou oblibu v životní filozofii, kterou se snaží převádět do literární tvorby, které se už dva roky věnuje. Má vlastní blog, který nepravidelně zásobuje vším, co ho zrovna napadne nebo zaujme. Píše nejrůznější úvahy, články, příběhy nebo třeba rozhovory se zajímavými lidmi. Snaží se žít tak, aby se sám stal změnou, kterou chce vidět ve světě. Přitom ví, že nic neví. Další jeho tvorbu najdete na blogu Hloupý Honza na adrese www.hloupy-honza.cz.

muj pribeh jmenem policie

Můj příběh jménem policie
Autor: Jan Duda
Žánr: beletrie, česká současná literatura
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 90 %

https://www.grada.cz/muj-pribeh-jmenem-policie-12149/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zámkem až do Betléma

200rozBývávalo, že zámky a hrady se uzavřely na podzim veřejnosti, jako kdyby spaly a čekaly na jarní sluníčko. Už dávno je tomu jinak. Koncem října sice skončí na většině z nich sezóna (někde jedou celoročně), ale v prosinci se probudí a připravují sváteční ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Napadlo vás někdy, co rádi jedli světoví diktátoři?

jak nakrmit diktatora 200V nakladatelství Dokořán vyšla velmi zajímavá kniha polského reportéra a spisovatele Witolda Szablowskiho s názvem Jak nakrmit diktátora.

 

...

Literatura

Sejdeme se v zahradách

setkani-v-zahradach perexKomu někdy vykvetla hortenzie, rozvila se milovaná růže, nebo dozrálo rajče vypěstované ze semínka, dobře ví, jak magické je zahradničení. Vlastní radost je důležitá, ale mnohem více chutná, když se o ni můžeme poděl...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Mlýn a kříž aneb Co lze vyčíst z jednoho obrazu

altRozměrné plátno Nesení kříže od nizozemského malíře Pietera Brueghela (má úctyhodný rozměr 124x170 cm a vystavuje je vídeňské Kunsthistorisches Museum) pochází z roku 1564 a zachycuje v renesančních kulis...