Může půl promile alkoholu zajistit šťastnější život?

Může půl promile alkoholu zajistit šťastnější život?

Tisk

Chlast perexMartin (Petr Stach), učitel dějepisu, Nikolaj (Jacob Erftemeijer), učitel psychologie, Peter (Tomáš Petřík), učitel hudby, a Tommy (Robert Jasków), učitel tělocviku, již dávno rezignovali na své plány a sny. Doběhlo je vyhoření.


Na oslavě 40. narozenin nejmladšího z nich se ale dozví o jedné svérázné teorii jednoho norského filozofa. Ta tvrdí, že člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi. Pokud by jej doplnil, byl by sebevědomější, kreativnější, úspěšnější a šťastnější. Rozhodnou se proto, že teorii uvedou do praxe. Když zjistí, že experiment funguje, rozhodnou se zvýšit dávky, aby dosáhli ještě lepších výsledků. Jak celý pokus dopadne? A nestanou se z nich závislí alkoholici?

Chlast 2

Hra na motivy oscarového filmu

Filmová předloha trpké divadelní komedie Chlast získala v roce 2020 Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Thomas Vinterberg, spoluautor filmového scénáře i divadelní adaptace a režisér filmu, patří k nejvýznamnějším osobnostem severské kinematografie i dramatiky. Byl jedním ze zakladatelů hnutí Dogma 95 a je spoluautorem a režisérem např. Rodinné oslavy či Honu.

Příběh o nenápadně vznikající závislosti na alkoholu

Děj hry se může na první pohled zdát jednoduchý. Takový, ve kterém není prostor pro žádná překvapení, který má předem daný směr, ze kterého až do konce nevybočí. Vždyť co může překvapit u čtyř opíjejících se učitelů? No, ukázalo se, že je toho hodně a že hra pod povrchem ukrývá realistické zobrazení rodící se závislosti na alkoholu. Ta přichází nenápadně, pomalu jako had se ovíjí kolem opíjejícího člověka a když ho sevře, pak už ho odmítá pustit. A přiznat si závislost a snažit se jí zbavit je náročné, častokrát dokonce nemožné.

chlast 1

Zajímavý je i psychický vývoj hrdinů, kteří přecházejí od vyhoření přes alkoholové opojení až po trpké uvědomení si toho, že mají opravdu velký problém. Protože vás scénář postaví do role studentů, stanete se také součástí příběhu. K tomu přispívají i fantastické herecké výkony, které jsou ostatně pro herce Švandova divadla typické.

Na konci hry přichází rozuzlení, které vás naprosto ohromí. Chlast je zkrátka skvělým mixem dramatu, trpkého humoru, uvěřitelných situací, lidských tragédií, nenápadných a zároveň originálních kulis a promyšlených pohybů, z nichž každý má svůj význam. Je to hra, kterou musíte vidět.

 Chlast 3

CHLAST
Autoři divadelní adaptace: Thomas Vinterberg, Claus Flygare
Překlad: Michaela Weberová
Žánr: komedie
Režie: Thomas Zielinski
Dramaturgie: Martina Kinská
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Andrea Králová
Projekce: Jakub Krejčí
Pohybová spolupráce: Jana Burkiewiczová
Stunt rigging: Jan Kohout
Odborná spolupráce: MUDr. Jakub Šimek
Asistent režie a inspice: Petra Štanclová
Produkce: Tereza Marková
Hrají: Petr Stach, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Tomáš Petřík
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 29.4. 2023
Délka představení: 2 hod 25 min včetně přestávky

Hodnocení: 100 % 

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/761/chlast/4638
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Verner: Vždy jsem fandil tomu slabšímu

Tomas Verner 200Desetinásobný mistr České republiky v krasobruslení, mistr Evropy z roku 2008. Jednou stříbrný a jednou bronzový z evropského šampionátu, dvakrát čtvrtý na mistrovství světa. To je Tomáš Verner. Po Mistrovství sv...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Úspěšně lze cestovat do pravěku nejen na filmovém plátně, ale i na divadelních prknech

cesta-do-praveku 200Říká se, že pachatel se vrací na místo činu. Občas je těch pachatelů víc, třeba čtyři. A vracejí se na míst více. Třeba do Zlína a třeba do pravěku. Přesně tak tomu bylo v neděli 2. listopadu, kdy se ve zlínském Městs...


Literatura

Rytieri z Vřesova a tí druhí

rytiri z vresova 200Historický román, ktorý nás zavedie do komnát pražského hradu a katedrály sv. Víta na začiatku 14. storočia, do močaristých bažín juhozápadnej časti Českého kráľovstva, ale aj na palubu lodí rádu johanitov v Stredozemnom mori.

Divadlo

Návraty do Švandova divadla. Do konce roku se zde objeví Radim Vizváry, Kateřina Tučková, Kamil Střihavka i Vánoční jarmark

svandovo divadlo 200Konec roku ve Švandově divadle je letos ve znamení hostů, z nichž se mnozí na smíchovskou scénu rádi vrací. Patří k nim především Radim Vizváry, mezinárodně uznávaná osobnost současného mimického divadla v Evropě, který se st...

Film

Tlumočník je kvalitní roadmovie o životě dvou starců

7c7deb1031a39ad78df4b7052ea5 r16 9 w720 h405 geb89bd32ff8411e7adc2ac1f6b220ee8Legenda českého filmu Jiří Menzel přichází v novém dramatu Tlumočník. Po jeho boku se objeví přední rak...