Autentické svědectví z válečné zóny

Autentické svědectví z válečné zóny

Tisk

Pod stitem Charkova perexZačátek války na Ukrajině šokoval celý svět. Její průběh jste mohli sledovat na televizní obrazovce. Za tím, co jste viděli, se ale ukrývají i příběhy, které se na obrazovku nedostaly.

 


A právě tyto příběhy z prvních týdnů války si můžete přečíst v knize Pod štítem Charkova, kterou vydalo Nakladatelství Universum.

O autorech
Darja Stomatová je česká novinářka narozená v Kazachstánu. Svému původu a znalosti ruského jazyka vděčí za vhled, který získala do problémů východoevropských zemí. Do Česka spolu s rodinou emigrovala v roce 1997. Do povědomí diváků se dostala svou cestou do Běloruska, kde se svým kolegou Janem Schürgerem natáčela násilné potlačování demonstrací po zmanipulované volbě prezidenta. O válce na Ukrajině reportovali od prvních dní z Charkova, kde na začátku invaze zůstali ve městě jako jediný zahraniční štáb a dostali se do živého vysílání americké CNN.

Ján Schürger je válečný kameraman. Za svou kariéru navštívil více než 60 zemí, Bohaté zkušenosti získal při natáčení převratu v Egyptě a Turecku i za války v Sýrii. U konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou byl od samého počátku. V roku 2014 reportoval během nejtvrdších bojů z Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Jeho ukrajinská mise pokračovala na území separatistů ve Slavjansku, Doněcku a obléhaném městě Debalcevo.

Snaha o maximální objektivitu
Kniha je rozdělená na třináct kapitol. Na jejich začátcích se nachází stručná časová osa, která vám připomene, co důležitého se v daném období odehrálo, čímž vás uvede do situace. Nechybí ani mapky a barevná fotografická příloha. Ve vyprávění se střídají Darja a Jan. Každý z nich vypráví kousek příběhu, a z těchto kousků je pak poskládaný celkový obraz toho, co se odehrávalo před kamerou i mimo její záběr. V textu se nachází i QR kódy obsahující odkazy na jednotlivé reportáže.

Autoři se snaží o maximální objektivitu. Je pravda, že válku monitorovali pouze z jedné strany, zároveň však nezavírají oči ani před přešlapy ukrajinské armády, o kterých také informují. Ukazují také, jak vypadá práce novinářů v terénu a co všechno stojí za vznikem reportáží, které můžete sledovat v televizi. Kromě toho zjistíte i to, jak celou situaci Darja a Honza prožívali, jaké emoce cítili a jak přemýšleli. Jejich kniha je syrová, emotivní, upřímná, autentická a plná skutečných příběhů lidí, se kterými se potkali. Je to zkrátka čtení, které nejen informuje, ale i nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Pod stitem Charkova

POD ŠTÍTEM CHARKOVA
Autoři: Darja Stomatová, Ján Schürger
Žánr: literatura faktu, publicistika
Vydáno: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2022
Počet stran: 248

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/628807-pod-stitem-charkova-syrove-svedectvi-z-oblehaneho-mesta.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tereza Tobiášová: „Někdy se člověk prostě blbě vyspí nebo nemá svůj den, takže říká blbosti nebo mu to nemyslí.“

tobiasova tereza 200Terezu Tobiášovou už nějaký ten pátek můžeme vídat jako moderátorku na úspěšné televizní hudební stanici Óčko. Za svou kariéru měla možnost poznat nespočet kvalitních českých interpretů a dělat ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Šťavnatou Stravou proti zánětu podle Davida Freje

Stravou proti zanetu - kopieDavid Frej nám napsal parádních 135 receptů! Tématiku protizánětlivé stravy už probírá ve svých předchozích knihách, takže nám je už jasné, že to, co jíme, může zásadním způsobem ovlivnit rozvoj nemocí pramenících z neustálého boj...


Literatura

Varování - 7 neuvěřitelných příběhů

varovani perexS Filipem, Lukášem, Denisou, Danem, Vojtou, Radimem a Karolínou jsem prožila sedm příběhů. Každý byl úplně jiný, ale všechny měly jedno společné - tajemno. Možná to taky znáte, takový ten pocit, jakoby nad vámi stál někdo, kdo vám pomáhá, kdy...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Andrzej Wajda: polský úděl

zeme200K devadesátinám žijícího, i mezinárodně uznávaného klasika mezi polskými filmaři ANDRZEJE WAJDY nachystalo pražské archivní kino Ponrepo rozsáhlou přehlídku jeho tvorby, pokrývající druhou půli května a celý červen 2016. Šest desetiletí se diváci setkáva...