Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Tisk

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe200Nakladatelství Jota čas od času vydává i biografie a tou nejnovější je ta od biatlonových legend v podobě Johannese a Tarjeie Bø. Skvělé je, že kniha vyšla několik dní před Vánoci, tedy přímo do biatlonové sezóny.

 

 

Na biatlon se moc ráda dívám, je to fascinující sport, ve kterém není nic jisté a často je to nahoru a dolů. S napětím vždy sleduji, jak dopadne střelba a obdivuji klid a soustředění sportovců na jedné straně a jejich rychlost na té druhé. S velkým zájmem jsem si proto přečetla i přechozí titul o Martinu Fourcadovi: Můj sen o zlatě a sněhu a těšila se i na tyto dva norské sourozence. Kdo sleduje biatlon aspoň trochu, nemohl si jich nevšimnout.

Tarjei a Johannes Thingnes Bø pochází z pěti sourozenců a v úvodních kapitolách popisují jejich dětství a to, jak se k biatlonu dostali. Moc nechybělo a z Tarjeie by byl fotbalista a Johannes možná také. Po přečtení knihy však není pochyb o tom, že i tam by do toho šli naplno a dosáhli skvělých výsledků.

Moc mě zajímalo, jak to budou mít sourozenci mezi sebou a myslím, že jsem nemohla být víc překvapená. Jasně, že jako mladší byli především soupeřové a mladší se chtěl rovnat staršímu, ale vše se vyvíjelo a bylo tak krásné číst si o tom, jaký mají pěkný vztah, jak si fandí a co pro sebe navzájem znamenají. Když je pak vidíte usměvavé spolu na fotografiích, nebo na televizní obrazovce, hned víte, že to není žádné předstírání nebo klišé.

„Když jsme kráčeli do mixzóny, byli jsme jako jedna velká chodící bratrská síla. Je to síla, o které mezi sebou nikdy nemluvíme, ale oba víme, že existuje. Jako naše společná zbraň proti zbytku světa. Díky mně je on lepší a já jsem lepší díky němu. Tuhle sílu si často uvědomujeme, když spolu běžíme štafetu, to pak máme ještě silnější vůli, abychom uspěli i jako týmoví kolegové. A cítíme tu sílu, když skončíme v duelu proti sobě v individuálních závodech. Tarjei se vždycky vzchodpí, když vidí moje záda, odmítá mě nechat utéct dopředu a chce mě zase předběhnout. A v závěrečném sprintu je podle mě silnější než já. Pokud bych si něco přál častěji, jsou to bratrské duely. Vykřesají z nás obou vždycky to nejlepší,“ píše Johannes na straně 121.

biatlonove legendy

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø nabízí skvělý pohled do zákulisí. Samozřejmě se nejvíce dozvíte o sourozencích, ale zjistíte také, jak to chodí na závodech, jaké jsou vztahy v týmu i mezi konkurenty. Osobně mě například překvapila pokuta od svazu, měla jsem vždy radost, když jsem četla o českých sportovcích nebo například Novém Městě na Moravě a bylo hodně zajímavé číst o tom, jak tento sport vnímají sami sportovci.

V knize se střídají kapitoly Tarjei a Johannese a nemají žádnou předem danou strukturu nebo časové období. Každý tak píše o něčem jiném, ale přišlo mi, že dobu přibližně drží. Líbila se mi vyprávění obou, ale podvědomě mi byl o něco bližší ten mladší, tedy Johannes. Možná proto, že sama mám starší sestru. Co mě překvapilo a bylo zakončení kapitol téměř jako v nějaké detektivce. Šlo o věty typu: „Brzo se měl dostavit jiný pocit.“ nebo „Sotva jsem mohl tušit, co mě čeká.“ a podobně. Hodně to urychlovalo čtení a přes dvě stránek uteklo jako voda.

V úplném závěru knihy se nachází přehled výsledků obou sportovců a čtenáři si tak mohou zavzpomínat na některé televizní přenosy, nebo se vrátit v textu na popis jednotlivých závodů.

Lasse Lønnebotn (*1971) je norský politolog a novinář. Pracoval pro noviny VG a Dagbladet Magasinet. Je vášnivým sportovním fanouškem. Napsal biografii O půl metru kratší, o hlavu vyšší o fotbalistovi Martinu Bakkejordovi, který při zemětřesení na řeckém ostrově utrpěl vážná zranění a přišel o nohy.

Tarjei Bø (*1988) získal 14 zlatých medailí na mistrovstvích světa v biatlonu a na zimních olympijských hrách, z nichž 2 vyhrál v individuálních závodech. Ve světovém poháru má na kontě vítězství ve 12 individuálních a 32 kolektivních závodech. V sezóně 2010/2011 se stal vítězem celkového hodnocení světového poháru. Na mistrovstvích světa v biatlonu získal celkem 21 medailí.

Johannes Thingnes Bø (*1993) vyhrál na olympijských hrách a mistrovstvích světa celkem 17 zlatých medailí. Mezi ně patří i 3 zlaté olympijské medaile z individuálních závodů a 4 z mistrovství světa v biatlonu. Tři sezóny po sobě, v letech 2018/2019 až 2020/2021, zvítězil v celkovém hodnocení světového poháru. Celkem má na kontě 53 vítězství v individuálních závodech na mistrovství světa v biatlonu.

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø
Autoři: Johannes Thingnes Bø, Tarjei Bø, Lasse Lønnebotn
Překlad: Marie Binderová
Žánr: biografie, sport
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224+12
Hodnocení: 89 %

https://www.jota.cz/biatlonove-legendy-johannes-a-tarjei-boe


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Březnice

zamek breznice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Další poutavý thriller od Davida Younga - Dítě Stasi

dítě stasi perexVýchodní Berlín, rok 1975. Otázky jsou nebezpečné, odpovědi mohou zabíjet.

 

 

...

Literatura

Pozor na sovu, která nehouká

sova200První detektivka Samuela Bjørka vyvolala obrovskou senzaci. Aby taky ne! Silný příběh s mnoha zápletkami a rozuzlením, které vyrazí dech, to každý autor hned na poprvé nezvládne. Jenže teď přichází další kniha, další díl a s ním spojená velká očekávání. J...

Divadlo

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky slaví 20 let

vysehratky2Divadelní představení Studia Damúza a dalších souborů. Výtvarné, pohybové a vzdělávací workshopy. Koncerty kapel Bombarďák nebo Rozbal to! Tak bude vypadat oslava 20. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé s názvem VyšeHrátky, který proběhne v t...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...