Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Tisk

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe200Nakladatelství Jota čas od času vydává i biografie a tou nejnovější je ta od biatlonových legend v podobě Johannese a Tarjeie Bø. Skvělé je, že kniha vyšla několik dní před Vánoci, tedy přímo do biatlonové sezóny.

 

 

Na biatlon se moc ráda dívám, je to fascinující sport, ve kterém není nic jisté a často je to nahoru a dolů. S napětím vždy sleduji, jak dopadne střelba a obdivuji klid a soustředění sportovců na jedné straně a jejich rychlost na té druhé. S velkým zájmem jsem si proto přečetla i přechozí titul o Martinu Fourcadovi: Můj sen o zlatě a sněhu a těšila se i na tyto dva norské sourozence. Kdo sleduje biatlon aspoň trochu, nemohl si jich nevšimnout.

Tarjei a Johannes Thingnes Bø pochází z pěti sourozenců a v úvodních kapitolách popisují jejich dětství a to, jak se k biatlonu dostali. Moc nechybělo a z Tarjeie by byl fotbalista a Johannes možná také. Po přečtení knihy však není pochyb o tom, že i tam by do toho šli naplno a dosáhli skvělých výsledků.

Moc mě zajímalo, jak to budou mít sourozenci mezi sebou a myslím, že jsem nemohla být víc překvapená. Jasně, že jako mladší byli především soupeřové a mladší se chtěl rovnat staršímu, ale vše se vyvíjelo a bylo tak krásné číst si o tom, jaký mají pěkný vztah, jak si fandí a co pro sebe navzájem znamenají. Když je pak vidíte usměvavé spolu na fotografiích, nebo na televizní obrazovce, hned víte, že to není žádné předstírání nebo klišé.

„Když jsme kráčeli do mixzóny, byli jsme jako jedna velká chodící bratrská síla. Je to síla, o které mezi sebou nikdy nemluvíme, ale oba víme, že existuje. Jako naše společná zbraň proti zbytku světa. Díky mně je on lepší a já jsem lepší díky němu. Tuhle sílu si často uvědomujeme, když spolu běžíme štafetu, to pak máme ještě silnější vůli, abychom uspěli i jako týmoví kolegové. A cítíme tu sílu, když skončíme v duelu proti sobě v individuálních závodech. Tarjei se vždycky vzchodpí, když vidí moje záda, odmítá mě nechat utéct dopředu a chce mě zase předběhnout. A v závěrečném sprintu je podle mě silnější než já. Pokud bych si něco přál častěji, jsou to bratrské duely. Vykřesají z nás obou vždycky to nejlepší,“ píše Johannes na straně 121.

biatlonove legendy

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø nabízí skvělý pohled do zákulisí. Samozřejmě se nejvíce dozvíte o sourozencích, ale zjistíte také, jak to chodí na závodech, jaké jsou vztahy v týmu i mezi konkurenty. Osobně mě například překvapila pokuta od svazu, měla jsem vždy radost, když jsem četla o českých sportovcích nebo například Novém Městě na Moravě a bylo hodně zajímavé číst o tom, jak tento sport vnímají sami sportovci.

V knize se střídají kapitoly Tarjei a Johannese a nemají žádnou předem danou strukturu nebo časové období. Každý tak píše o něčem jiném, ale přišlo mi, že dobu přibližně drží. Líbila se mi vyprávění obou, ale podvědomě mi byl o něco bližší ten mladší, tedy Johannes. Možná proto, že sama mám starší sestru. Co mě překvapilo a bylo zakončení kapitol téměř jako v nějaké detektivce. Šlo o věty typu: „Brzo se měl dostavit jiný pocit.“ nebo „Sotva jsem mohl tušit, co mě čeká.“ a podobně. Hodně to urychlovalo čtení a přes dvě stránek uteklo jako voda.

V úplném závěru knihy se nachází přehled výsledků obou sportovců a čtenáři si tak mohou zavzpomínat na některé televizní přenosy, nebo se vrátit v textu na popis jednotlivých závodů.

Lasse Lønnebotn (*1971) je norský politolog a novinář. Pracoval pro noviny VG a Dagbladet Magasinet. Je vášnivým sportovním fanouškem. Napsal biografii O půl metru kratší, o hlavu vyšší o fotbalistovi Martinu Bakkejordovi, který při zemětřesení na řeckém ostrově utrpěl vážná zranění a přišel o nohy.

Tarjei Bø (*1988) získal 14 zlatých medailí na mistrovstvích světa v biatlonu a na zimních olympijských hrách, z nichž 2 vyhrál v individuálních závodech. Ve světovém poháru má na kontě vítězství ve 12 individuálních a 32 kolektivních závodech. V sezóně 2010/2011 se stal vítězem celkového hodnocení světového poháru. Na mistrovstvích světa v biatlonu získal celkem 21 medailí.

Johannes Thingnes Bø (*1993) vyhrál na olympijských hrách a mistrovstvích světa celkem 17 zlatých medailí. Mezi ně patří i 3 zlaté olympijské medaile z individuálních závodů a 4 z mistrovství světa v biatlonu. Tři sezóny po sobě, v letech 2018/2019 až 2020/2021, zvítězil v celkovém hodnocení světového poháru. Celkem má na kontě 53 vítězství v individuálních závodech na mistrovství světa v biatlonu.

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø
Autoři: Johannes Thingnes Bø, Tarjei Bø, Lasse Lønnebotn
Překlad: Marie Binderová
Žánr: biografie, sport
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224+12
Hodnocení: 89 %

https://www.jota.cz/biatlonove-legendy-johannes-a-tarjei-boe


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Marek Řezanka – Procházky po Jelení

prochazky po jeleni200

Máte rádi poezii a baví vás hledání příběhů ukrývajících se ve veršech? Jestli jste na obě otázky odpovědeli “ano”, básnická sbírka Marka Řezanku s názvem Procházky po Jelení vás určitě zaujme.

 

 

...

Literatura

Transformační klíč vám odemkne svět za bublinou

thovt perexRozdělte si tuto knihu na vícero dílů a čtěte jako pamlsek. Dost často jsem se totiž zastavovala, něco chtěla číst znovu, něco ve mne zarezonovalo víc, něco vůbec, něco jsem potřebovala vstřebat a někde stačilo pár vět a musela jsem knihu zavřít ...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Jak se měnila typografie filmových titulků

Málokdy si to plně uvědotitulky 200mujeme, ale téměř každý film - nejen český - začíná nějak řešenými úvodními titulky (nejedná se tedy o podtitulky provázející zahraniční filmy, ponechané v původním znění). Díky úvodním nápisům se dovíme, jak se film nazýv...