Feel good thriller Bretaňská idyla

Feel good thriller Bretaňská idyla

Tisk

Bretanska idyla perexJe srpen a vlna veder sužuje i nejzápadnější region Francie. Komisař Dupin je mrzutý nejen kvůli horku. Jeho podřízení si nenechali vymluvit velkou oslavu u příležitosti desátého výročí jeho služby v Concarneau.

 


Ale rozmrzelost musí jít stranou, když je v přístavu jedné z malebných bretaňských vesniček vylovena mrtvola Patrica Provosta, majitele ovčího velkochovu na ostrově Belle-île. Dupinovi nezbývá než překonat svou nechuť k plavbě po moři a vydat se na legendární ostrov vyšetřovat vraždu. Jeho spolupracovník inspektor Riwal je původem z ostrova – poskytuje svému šéfovi nejrůznější informace nejen o osobních vztazích a animozitách ostrovanů, ale taky o historii ostrova a početných mýtech, kterými je opředen. Dupin a jeho tým, s podporou policejního velitele ostrova, mapují poslední den oběti. Zjišťují, že Provosta neměl nikdo z obyvatel ostrova rád. Svým zatvrzelým odporem k novotám a nemilosrdným využíváním vlivu, který získal díky svým penězům a pozemkům, mnoha lidem překážel. Čas běží, oslava výročí se blíží a Dupin přešlapuje na místě. Všichni podezřelí mají velmi solidní alibi. Ke všemu se Dupinovi nepodaří zabránit další vraždě.

Záhada zamčeného pokoje
Desátý příběh pařížského policejního komisaře, před deseti lety za trest přeloženého do bretaňského Concarneau, je opět typický feel good thriller, tentokrát jako vystřižený z detektivky Agathy Christie. Ostrov je uzavřené místo zločinu, podezřelí jsou výhradně obyvatelé ostrova a většina z nich působí poněkud výstředně. Zápletka je strukturovaná podle klasických vzorů, příběh se posunuje vpřed proměnlivým tempem a konečné rozuzlení, založené spíš na štěstí než na brilantním kriminalistické práci, příliš nepřekvapí. Milovníci detektivek jej dávno znají z příběhů velké královny zločinu.

Gurmet a ambasador Bretaně
Autor si získává oddané čtenáře zanícenými a velmi podrobnými popisy krajiny a přírody. V každém díle bretaňské série si vybírá jinou část regionu a přibližuje její půvab a zvláštnosti natolik sugestivně, že většina čtenářů se tam zatouží vypravit. Belle-île je v Bannalecových vyobrazeních skutečně nejkrásnějším ostrovem na světě, který nabízí skaliska i pláže, menhiry, různorodou faunu a floru a samozřejmě spoustu lahodných kulinářských specialit. I zapřisáhlý vegetarián se ocitne v pokušení ochutnat pověstné slané jehněčí, zúčastnit se místního kávového obřadu a na závěr pohladit patro douškem vynikající whisky z ostrovní palírny. Zajímavé jsou i odkazy na skutečně existující místa – například na sklářský ateliér Fluid, či na bývalou pevnost, nyní muzeum slavné herečky Sarah Bernhardtové. A navíc se Dupin po ostrově prohání v ikonickém Citroenu Mehari!

Osoby a obsazení
Dupin je opět sám sebou – někdy nevrlý a netrpělivý, jindy vstřícný a empatický. Svou kávu potřebuje jako vzduch, který dýchá. Když pracuje na případu, je jako posedlý. Ani po deseti letech, přes úpornou snahu své asistentky Nolwennové, neovládá bretonštinu.

Jeho nejbližší spolupracovník Riwal je fenomén sám o sobě. Chvíli přísně racionální technik a pragmatik, chvíli mystický vypravěč.

Ostatním vedlejším postavám Bannalec tentokrát nevěnuje pozornost. O ženách kolem komisaře se v tomto díle mnoho nedozvíme. Ani o jeho přítelkyni Claire, ani o policistkách Le Mennové a Nevouové. Jen neúnavná Nolwennová, zřejmě podle známé poučky, že za každým úspěšným mužem stojí schopná žena, vypomůže v každé situaci, zjistí jakoukoli informaci a bleskově zařídí nemožné.

Přes drobné nedostatky jako nepříliš nápaditá zápletka a kolísavé tempo vyprávění stojí desátý příběh s komisařem Dupinem za přečtení. Je přece tak příjemné nechat se pohltit letní atmosférou a vychutnat si jedinečné popisy Bretaně, tentokrát sluncem zalité.

Bretanska idyla

Bretaňská idyla
Autor: Jean-Luc Bannalec
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: KALIBR
Rok vydání: 2023
Počet stran: 269 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 75 %

www.kalibr-knihy.cz/#nase-knihy


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

IZRAELSKÁ CHOREOGRAFKA, TANEČNICE A ZPĚVAČKA SMADAR EMOR POVEDE DÍLNU PRO VEŘEJNOST VE SLAVONICÍCH – BUDEME OBJEVOVAT MELODICKÉ TĚLO

Smadar 200Dnešní hektická doba nás nutí zapomínat na přirozené potřeby jak např. vyjádřit radost a smutek. Během tradiční týdenní dílny Hlasohledu v malebných Slavonicích, určené jak pro...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Voda, co se líně vleče

JakoVoda perexKdyž jsem si přečetla recenze k tomuto románu, nebyla jsem si jistá, co čekat. Ovšem hned při prologu jsem pochopila, na co ostatní redaktoři naráželi. Příběh se líně vleče, pomalu a nenápadně vtahuje do děje....


Literatura

Barbara Larriva: Poppy

Piranesi 200Poppy mne oslovila ve dvou čtenářských rovinách. První byla celkem běžná: je to opravdu příjemný duchovní příběh, který řeší problém pokažených rodinných vztahů a následného uvědomění si svých chyb a odpuštění. A druhá rovina mne chytila za s...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

Falešně!

falesne  perexInvestiční bankéř Markus Føns je podezřelý z rozsáhlých investičních podvodů. Není tedy divu, že skončí za mřížemi. Podmínky jsou zde pro něj hrozné, a tak se uchýlí do samovazby ve zvláštním oddělení určeném těm nejopovrhovanějším věz...