Jerry Burton přijíždí se svou sestrou Joannou do poklidného městečko Lymstock, aby se zde zotavil z vážného zranění. Půvabný venkovský klid naruší nenávistné anonymní dopisy, které dostane skoro každý, kdo v městečku něco znamená. Jeden z adresátů spáchá sebevraždu, další z obyvatel městečka je zavražděn. Každý podezírá každého, dokud na místo nedorazí slečna Marplová a záhadu nerozlouskne.
Případ slečny Marplové, ve kterém stará dáma téměř nefiguruje
Jádrem románu je pro Christie typická zápletka – sebevražda, která nemusí být sebevraždou, alibi na dobu vraždy, které se po bližším prozkoumání ukáže být nespolehlivé a řešení, o kterém lze říct – poté, co je vrah odhalen, že se přímo nabízelo. Slečna Marplová se tentokrát objeví až v závěrečné čtvrtině románu, veškerou detektivní práci odvede Jerry Burton a jeho sestra. Shromáždí fakta, na jejichž základě a s pomocí několika náhodně zaslechnutých poznámek slečna Marplová odhalí vraha. Chybí proces, ve kterém se slečna samotná seznamuje s obyvateli městečka – její bystré poznámky tak působí unáhleně a postrádají punc opravdovosti. K vyřešení záhady vlastně není této bedlivé pozorovatelky a znalkyně lidské povahy vůbec zapotřebí.
Staří dobří známí
Zápletka samotná není hloupá – její problém spočívá v předvídatelnosti jejího vyústění. Od roku 1943 uběhla spousta let a milovníci detektivek se už s podobným řešením mnohokrát v knihách nebo ve filmech setkali. Stejně jako s postavami, kterými Christie Lymstock zabydlela. Roztržitý vikář se zálibou v latinských citátech, jehož manželka stojí oběma nohama na zemi a řídí farnost za něj. Naivní stará dáma, které sobecká matka-dračice zabránila prožít plnohodnotný život. Podivínský sběratel uměleckých předmětů, jehož sexuální orientace je vděčným předmětem maloměstských úšklebků a činí z něj podezřelého číslo jedna. Lehkomyslná mladá žena z města, která objeví pravé hodnoty až na anglickém venkově. Samí dobří známí z vesniček figurujících v Christie tvorbě.
Romantická dějová linka
Podstatnou část děje zabírají milostné výboje sourozenců Burtonových. Na rozdíl od zápletky jsou peripetie jejich lásek prvoplánové a někdy dokonce i směšné. Od samého počátku je jasné, jak se jejich vztahy budou vyvíjet a jak skončí. Pygmalionovská proměna ošklivého káčátka v krásnou labuť působí násilně, tím pádem jí současní čtenáři a čtenářky jen těžko uvěří.
Jerryho Burtona si dnešní čtenářky nemohou zamilovat – jeho vyprávění občas nudí a jeho přezíravý postoj k ženám, a to především k těm, na kterých mu záleží nejvíc, nevyváží ani občasná sarkastická poznámka jeho modernější sestry. Závěrečné myšlenky nad hroby obětí Burtona usvědčují z čiré misogynie.
Stojí za přečtení?
Názory čtenářů na třetí příběh se slečnou Marplovou se liší – od nadšených pochval až ke zklamaným komentářům. Christie samotná si románu považovala, pokládala ho za zdařilý. Možná nepatří k jejím vrcholným dílům, ale jako rychlé nenáročné čtení pro pobavení určitě obstojí.
Název: Není kouře bez ohýnku
Autor: Agatha Christie
Žánr: detektivka
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 220, měkká vazba
Hodnocení: 55 %
https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/neni-koure-bez-ohynku-536614675
< Předchozí | Další > |
---|