Kůň - láska i závislost je zajímavou knihou nejen pro koňaře

Kůň - láska i závislost je zajímavou knihou nejen pro koňaře

Tisk

kun 200V nakladatelství KAZDA vyšla kniha s názvem Kůň - láska i závislost a podle anotace se pohybuje mezi životopisem, esejem a průvodcem.

 

 

 

Autorkou knihy je německá spisovatelka Juli Zeh známá především pro své romány. Zde se však představuje v úplně jiném světě – jako milovnice koní. To možná není úplně správné pojmenování, protože pro ni jsou koně součástí života, takže nejde mluvit jen o hobby nebo vášni, ale přímo životním stylu.

V knize se nejprve zabývá tím, jak jako malá chtěla mít svého vlastního koně s co pro to vše dělala. Poté popisuje radosti i útrapy s vlastním koněm a další etapy z takového života. Na následujících stránkách už je více spíše praktická než osobní, věnuje se zaříkávání koní, jejich výcviku nebo i komunikaci s koňmi. Mně hodně zajímavá a pro mnohé jistě poučná přišla kapitola nazvaná Ženy koňařky a muží a hodně se mi líbil závěr knihy, kde Juli na stránkách hovoří o jejím psaní a také hledání identity.

Osobně mám ke koňům především respekt, jako malá jsem na nich několikrát seděla na nějaké akci a jednu dobu jsme se sestrou a tátou trávili každou neděli na dostizích. Tato velká zvířata s vlastní hlavou se mi líbí, ale stačí mi se na ně dívat z povzdálí. Proto mě zajímalo, co mi kniha o lásce ke koňům může přinést. Nakonec jsem se velmi brzy začetla, Juli Zeh mi byla sympatická a líbil se mi i styl, jakým se vyjadřuje. Bylo vidět, že už má leccos odpsáno, ale na druhou stranu nikomu nic necpe. Ocenila jsem také různé narážky na popkulturní díla jako je Matrix nebo níže zmíněné Hvězdné války.

„Není divu, že se koně postupně objevují i v koučinku. Zvláště v oblasti manažerského tréninku jsou neuplatní čtyřnozí tvorové velmi oblíbení. Okamžitě zaregistrují, když někdo něco jen předstírá, anebo vyzařuje přirozené sebevědomí. Kdo by si ve velkém byznysu nepřál dát pohým nadechnutím svého protějšku najevo, kdo je tu šéf? Koně především dokazují, že při tom nezáleží na dominanci, ale na respektu. Jak si ho získat, jak ho projevit. To je poučení nedocenitelné hodnoty. Umět kontrolovat své ego nakonec prospívá jezdci, manažerovi, umělci nebo Jediovi. (str. 113)

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte knihu o lásce ke koním

I když se mi titul Kůň - láska i závislost líbil a přečetla jsem si jej se zájmem a dozvěděla se i něco nového, nejvíce jej ocení právě lidé z „koňského“ světa. Ti nejlépe pochopí autorčiny pocity a určitě se na mnoha stránkách i najdou. Rozhodně by si tak knihu neměli nechat ujít!

Juli Zeh - (1974) patří k nejoceňovanějším současným německým spisovatelkám a dobře známá je také českým čtenářům. První eseje publikovala v časopisech už při studiu mezinárodního práva a velkou pozornost na sebe strhla svou prvotinou Orli a andělé z roku 2001 (česky 2004). Její knihy a články jsou stále mezinárodně oceňovány a vycházejí po celém světě. Její poslední román Über Menschen (O lidech) z roku 2021 se v Německu umístil na žebříčku nejprodávanějších knih. V současnosti žije se svým mužem a dvěma dětmi v malé obci v severním Německu.

kun obalka


Kůň - láska i závislost
Autor: Juli Zeh
Překlad: Jana Zoubková
Žánr: zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 208
Hodnocení: 82 %

https://www.knihykazda.cz/kun-laska-i-zavislost/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Daniel Čech: „Já zcela nepatrioticky na české filmy vůbec nechodím. Přijde mi to všechno na jedno brdo a pořád s těmi stejnými herci.“

daniel-cech 200Daniel Čech je na českém uměleckém poli jako doma. Nejvíce vešel do podvědomí televizních diváků v zábavném pořadu Na stojáka. Jeho stand-upy jsou nezapomenutelnými zážitky každého návštěvníka. Kromě toho se věnuje i film...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Na internetové seznamce se neukrývají jen dokonalí muži, nýbrž také vrazi

Na spatném miste perexPaige ztratila práci a rozešel se s ní přítel. Její matka Joan se po smrti manžela začne cítit osamělá. Chloe, vdaná máma dvou dětí, uvízla v nešťastném manželství, které ničí manželovy nevěry. Heather, Paigeina sestře...


Literatura

Oheň a dým k létu patří!

ohen a dym 200Grilování nebo opékání nejrůznějších dobrot je symbolem léta. Kdo někdy připravoval něco na ohni, ten se jistě rád inspiruje a pomůže mu v tom kniha Oheň a dým od Huga Hromase.

 

...

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

Osvícení – rozhodně ne bez svícení

altZačíná to nádhernými horskými scénériemi. Pak se poděje něco, co vám rozmetá mozek na kusy. Aspoň že to vcelku dobře končí. A bonusový materiál je pak opravdu lahůdkou. Jack Nicholson v tak dokonalé roli, že na konci filmu nevěříte, že JE normá...