Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Tisk

Kdyz se stiny natahuji perexAurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

 

Zatímco Eva stojí nohama pevně na zemi a je odhodlaná někdy v budoucnosti znovu žít normální život a být šťastná, Aurora utíká do vlastního světa plného pestrobarevných draků. Snaží se bojovat, odpustit, pochopit a být pochopená, avšak nese si hluboké jizvy, které ji brání někam zapadnout. Jak moc určující je, v jaké rodině se narodíme? Jak moc může omezovat víra?

Kniha na motivy skutečných událostí

Autorkou knihy Stíny se natahují, která vyšla v Nakladatelství Knihy s úsměvem, je Jasmina Petlach. Kniha byla inspirována válkou v Bosně a Hercegovině a většina popsaných událostí se skutečně stala. Jsou to zážitky lidí, kteří touto válkou prošli. V příběhu však konkrétní strany účastníků konfliktu nejsou pojmenovány, protože tento příběh se mohl odehrát kdekoliv. A všechny oběti války zažívají to samé.

Lidé v knize tak uctívají tři různé draky a dělí se na skupiny podle toho, kterému z nich dávají přednost. No a jednoho dne se jedna ze skupin rozhodne, že si vybojuje nadvládu, čímž rozpoutá válku, která dramaticky změní životy hrdinek.

Válečné utrpění a bohatá symbolika

Autenticita textu dokazuje, že autorka píše o tématu, které je jí důvěrně známé. Myšlenky a pocity postav, jejich rozhodnutí a vývoj – to všechno je vykresleno tak, že se vám příběh při čtení bude odvíjet přímo před očima. Zatímco Evino vyprávění se odehrává výhradně v minulosti, Aurora kromě válečných zážitků nabídne i pohled do současnosti, kdy pořád bojuje se stíny, které ji pronásledují. Válečné utrpení je popsáno surově a bez příkras. To samé platí i o životě poznamenaném těžkým traumatem. Je šokující, jak se lidé kvůli nějaké ideologii dokážou obrátit proti těm, s nimiž se přátelili, jak se kvůli domnělé nadřazenosti dokážou změnit v monstra.

Kniha zaujme i díky bohaté symbolice. Utrpění se střídá s kouzelnými příběhy o dracích plnými metafor. Tyto dvě složky vytváří působivý a neotřelý kontrast, který podtrhává pointu příběhu. Důležitou roli hrají i samotné stíny. Konec je netypický, nečekaný a krutě realistický. Takový, jaký se odváží napsat jen málo spisovatelů. Celkově se tedy jedná o emočně náročné čtení s nadčasovým poselstvím o potřebě respektu a tolerance a o zbytečnosti válek. Protože v nich nejsou vítězové. Jen poražení.

Kdyz se stiny natahuji

KDYŽ SE STÍNY NATAHUJÍ
Autorka: Jasmina Petlach
Fotografie: Lukáš Kylar
Vydáno: Knihy s úsměvem, 2022
Počet stran: 208

Hodnocení: 90 %

www.knihysusmevem.cz/beletrie/jasmina-petlach--kdyz-se-stiny-natahuji/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nenudím se a nechápu, když mi někdo vypráví „jak se nudí“, říká René Kekely

rene200V médiích a šoubyznysu se René Kekely pohybuje přes dvacet let, a je to znát. Je to profesionál. Třeba když moderuje talk show Face To Face, kde si zve zajímavé hosty, je vidět, jaký je hostitel, jak je připraven, přitom vždy jde o rozhovor svižný, kultivov...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Živí mrtví č. 21 – něco končí a něco jiného začíná

zm21 1cover perexKvěten nám díky komiksovému nakladatelství Crew přinesl závěrečný dvojdíl Totální válka z populární série Živí mrtví. Alexandrie s našimi hrdiny se nachází v troskách, neurvalý záporák Negan má vítězství na dosah. Nebo že by tomu ta...


Literatura

TGM očima slečny Alce a mistra Viktora

TGM ocima alice perexO historických postavách lze vyprávět nudně, přežvýkávat letopočty a nutit ostatní biflovat je. Daleko lepších výsledků se ale dosáhne tím, když je již nežijící politik či umělec představen jako člověk, ne jako soubor čísel...

Divadlo

Scapino a mafiáni na jevišti zlínského divadla

MDZ Scapino 200Ostře nabitou komedii Scapino v režii Romana Groszmanna uvede Městské divadlo Zlín v sobotu 4. listopadu v 19 hodin ve Velkém sále. Méně známou Molièrovu komedii Scapinova šibalství nastudoval režisér ve vlastní adaptaci. Původní příběh, ...

Film

Vlci na hranicích jdou do kin!

Vlci na hranicich - PLAKAT (2)Vlci jsou zpět! Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, teď se do přírody pomalu vracejí, a mění tak životy mnoha lidí. Dokument Vlci na hranicích portrétuje jejich problematické...